van haberleri

Van'da akıllı duraklar kuruluyor

Van'da akıllı duraklar kuruluyor

VAN,(DHA)-VAN Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların otobüs saatlerini daha kolay  takip edebilmesi ve kartlarına otomotik dolum yapabilmesi için, akıllı durak ve otomatik kart yükleme sisteminİ kurmaya başladı.

Van’da, elektronik ücret toplama sistemi ‘Belvan Kart’ı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de  akıllı durak ve otomatik kart yükleme noktalarının kurulması için çalışma başlattı. Kent genelinde ilk etapta 9 noktaya akıllı durak kurulurken, 7 noktaya ise,  Kiosk adı verilen akıllı kart yükleme sistemi kurulacak.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Kemal Mescioğlu, akıllı durak ve Kios adı verilen akıllı kartların  kurulumlarının devam ettiğini belirtti.

Belediye ve Özel Halk otobüslerinde başlattıkları ‘Belvan Kart’la birlikte vatandaşlardan gelen  şikayetlerii büyük oranda azaldığını söyleyen Mescioğlu şöyle konuştu:

“Akıllı durak ve kiosklarla ilgili çalışmalarımız, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Murat Zorluoğlu’nun talimatları doğrultusunda aralıksız bir şekilde devam ediyor. İlk etapta 9 noktaya akıllı durak, 7 noktaya ise kiosk adı verilen akıllı kart dolum sistemi kuruyoruz. Bu çalışma ile vatandaşlarımızın toplu ulaşımı daha rahat kullanmalarını sağlayarak, hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımız, bu kiosklar sayesinde hem Belvan Kart bakiyelerini görebilecek, hem de kartlarına dolum yapabilecekler. Ayrıca her işlemden sonra da bilgi fişi alabilecekler. Akıllı duraklarımız ise, vatandaşlarımıza duraktan geçecek olan araçları, araçların kalkış saatleri, hat bilgileri ve araçların durağa varış saatleri gibi bilgileri anlık olarak verecek. Bu sayede vatandaşlarımız uzun süre araç beklemek zorunda kalmayacak.Ayrıca otobüslere yerleştirilecek ekranlarla,  bir sonraki durağın sesli ve görsel olarak öğrenilebilek ve bu da özellikle engelli vatandaşlarımız için büyük kolaylık sağlayacaktır."

 

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS