AK Parti Yalova Teşkilatı, ölüm yıl dönümünde Menderes’i andı

AK Parti Yalova Teşkilatı, ölüm yıl dönümünde Menderes’i andı

AK Parti Yalova İl Teşkilatı, Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde yaptığı basın açıklamasında 17 Eylül 1961 günü darbe yönetimi tarafından idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’i ölümünün 57’nci yılında andı.

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)-AK Parti Yalova İl Teşkilatı, Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde yaptığı basın açıklamasında 17 Eylül 1961 günü darbe yönetimi tarafından idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’i ölümünün 57’nci yılında andı.
Eski Başbakan Adnan Menderes, Eski Bakan Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 57. yıl dönümlerinde Yalova’da anıldı. AK Parti Yalova İl Teşkilatı idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve dönemin bakanları Fatih Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ın ölüm yıldönümlerinde bir basın açıklamasında bulundu. Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra, 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olayın ise Adnan Menderes’in idam edilmesi olduğu belirtildi. 27 Mayıs Darbesinin Türkiye’de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açıldığı belirtilen açıklamada, “Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır” ifadeleri kullanıldı.
Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra, 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olayın ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:
“27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır. Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz”.

(FOTOĞRAFLI)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS