Kestane ağaçlarında dal kanseri ile biyolojik mücadele

Kestane ağaçlarında dal kanseri ile biyolojik mücadele

YALOVA’da Esenköy beldesi ve Safran Köyü’nde kestane ağaçlarının ölümüne ve dolayısıyla kestanede verim düşüklüğüne neden olan kestane dal kanseri (Cryphonectria parasitica) ile biyolojik mücadele çalışmalarına başlandı.

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da Esenköy beldesi ve Safran Köyü’nde kestane ağaçlarının ölümüne ve dolayısıyla kestanede verim düşüklüğüne neden olan kestane dal kanseri (Cryphonectria parasitica) ile biyolojik mücadele çalışmalarına başlandı.


Vejetasyon mevsiminden önce hastalıklı kestane ağaçlarından alınan doku örnekleri incelenmek üzere Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Enstitüde yapılan tetkikler neticesinde mücadelede kullanılacak biyolojik antivirusler (hypovirulent izolatları) laboratuvarda hazırlandı. Macun şeklindeki hypovirulent izolatları, 344 dekar alanda hastalıklı kestane ağaçlarına uygulandı. Yalova Orman İşletme Müdürlüğü’nde sürdürülen biyolojik mücadele çalışmaları hastalık tespit edilen ağaçlarda vejetasyon mevsimi bitene kadar devam edecek.FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS