yalova haberleri

Makedon heyet, Başkan Salman’ın konuğu oldu

Makedon heyet, Başkan Salman’ın konuğu oldu

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen’in davetlisi olarak kente gelen Makedon heyeti, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı ziyaret etti.

Doğu Makedonya Redoviş Belediyesi Başkanı Gerasim Kunzulov, Konçe Belediye Başkanı İliev Blogoy ve Vasilove Belediye Başkanı Mariyan Yanev ile birlikte Belediye Meclis üyelerini makamında kabul eden Başkan Salman, Makedonya ile Yalova’nın en büyük ortak özelliğinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi.

Makedon heyetine Mustafa Kemal Atatürk’ün kentinde ağırlandıklarını belirten Başkan Salman, “Makedonya ile Yalova’nın en büyük ortak özelliği Mustafa Kemal Atatürk’tür. O dönemde Makedon toprağı olan Selanik’te Mustafa Kemal dünyaya gelmiştir. Yalova’ya ise ‘Benim Kentimdir’ demiştir. Yalova için Atatürk’ün önemi büyüktür. Yalova’ya benim kentim diyor. Atatürk Yalova’ya ilk olarak 19 Ağustos 1929’da geliyor. Son gelişi ise rahatsızlanmasının ardından 1 Şubat 1938’de. Atatürk, Yalova’ya 17 defa günübirlik gelmiş ancak her yıl düzenli olarak Yalova’ya geliyor. Toplamda ise 313 gün 270 gecesini Yalova’da geçiriyor. Ankara ve İstanbul’dan sonra en çok kaldığı üçüncü kent Yalova’dır. İşte bu yüzden Makedonya ile Yalova arasında büyük bir bağ vardır” dedi.

KUNZULOV: “TEMASLARIMIZ ARTMALI”

Yalova’da çok iyi ağırlandıklarını belirten Doğu Makedonya Redoviş Belediye Başkanı Gerasim Kunzulov, “Yalova, Türkiye’nin sayılı şehirleri arasında yer alıyor. Burada bulunduğumuz süre içerisinde çok güzel izlenimler elde ettik. Burada uygulanan bazı çalışmaları örnek aldık. Sizlerle temaslarımızın ileriye dönük olarak artırmak istiyoruz. Sizleri de Makedonya’ya davet etmek istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Manastır şehrinde okuduğu Askeri İdadisini gezdirmek isteriz” dedi.

Makedon heyet, karşılıklı görüşmelerin ardından Yalova Belediyesi’ni gezerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS