yalova haberleri

Mimarlar Odası’ndan Başkan Salman’a ziyaret

Mimarlar Odası’ndan Başkan Salman’a ziyaret

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da geçtiğimiz aylarda kongresi yapılan Mimarlar Odası’nda göreve seçilen Başkan Cevathan Yiğittürk ve yönetim kurulu üyeleri Turgay Gücün, Metehan Bilgiç, Aykut Garipoğlu, Ayça Kut, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı ziyaret etti.

Göreve yeni seçilen yönetimi tebrik eden ve yönetimin genç, dinamik bir ekipten oluşmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Başkan Salman, “Yalova için alınacak olan kararlarda sizler gibi gençlerle karşılıklı görüş alışverişinde bulunmaktan dolayı mutlu olacağım” dedi.

Yalova’nın gün geçtikte büyüyen bir şehir olduğunu ve üç metropol arasında kaldığını belirten Başkan Salman, “Yalova’nın çevresinde bulunan 3 büyük şehirde 30 milyona yakın insan yaşamaktadır. Yalova ise bu üç büyük şehir arasında bütün güzellikleri sınırları içerisinde bulunduran bir şehir konumundadır. Deniziyle, kaplıcalarıyla, ormanlarıyla, gölleriyle ve şaleleriyle adeta Yalova bir cennet ve biz bu cenneti fazla yapılaşmalarla bozmamalıyız. Geçmişte yapılan plansız yapılaşmalarla ve büyümeyeceği düşüncesiyle maalesef bu duruma gelmişiz. Ben ise bu plansız yapılaşmanın bir nebze de olsa önüne geçmek istiyorum. Mesela ben görev aldığım sürece bu kentte yeni imara yer açıyorsak eğer, caddeyi 20 metreden aşağı, sokağı ise 12 metreden aşağı istemiyorum diye imar müdürüme söyledim. Dört katın üzerine ise kesinlikle müsaade etmeyeceğimi sürekli dile getirdim. Ayrıca imar planlarında ne kadar sosyal donatı alanı ve başta otopark olmak kaydıyla hepsini işleyeceksin dedim” dedi.

YİĞİTTÜRK: “İKİ KONU BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR”

Başkan Salman’ı imar planlarına hassas olmasından dolayı kutlayan Mimarlar Odası Başkanı Yiğittürk, “Bizler de sizler gibi aynı düşüncelere sahibiz. Yalova’nın gün geçtikçe büyüdüğünü görüyoruz. Siyasilerin ve bürokratların Yalova konusunda kararlar alırken daha dikkatli olmalarını ve bizlerle karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak almasının uygun olacağını düşünüyoruz. Çünkü Yalova her geçen gün plansız bir şekilde büyüyor ve gelişiyor. Basından takip ettiğimiz kadarıyla sizlerin de üstünde durduğunuz Meteoroloji alanı ve çıkmalarla ilgili çalışmalarınız var. Özellikle Atatürk Okulunun orada yapılması konusunda kaygılarımız yok değil. Bununla birlikte Meteorolojinin Yürüyen Köşk’ün bulunduğu bir bölgede yapılacak olması bizleri endişelendiriyor ve ileride oluşabilecek yeni yapılaşmaların önünü açacağına inanıyoruz. Ayrıca Gazipaşa Caddesi ve Badgodesberg Parkı alanında bulunan çıkmaların birçoğu bilinçsiz bir şekilde yapılması ve yürüyüş yollarını kapatması ise bu bölgenin estetiğini oldukça bozmaktadır. Biz yönetim olarak bu konuları üyelerimizle birlikte paylaşıp görüştükten sonra yönetim olarak açıklama yapacağız” dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS