Yalova İMES OSB’den AK Parti ve CHP İl Başkanlıklarına ziyaret

Yalova İMES OSB’den AK Parti ve CHP İl Başkanlıklarına ziyaret

YALOVA’da kurulacak olan Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgilendirme çalışmalarına devam eden Yalova İMES Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz ve Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Organize Bölge Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Direnç Özdemir, AK Parti ve CHP Yalova İl Başkanlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da kurulacak olan Yalova İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgilendirme çalışmalarına devam eden Yalova İMES Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz ve Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Organize Bölge Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Direnç Özdemir, AK Parti ve CHP Yalova İl Başkanlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgilendirdi.


İlk olarak AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ı ziyaret eden Erboz, “Biz daha önce Dudullu’da ve Dilovası’nda olduğu gibi Yalova’ya iş, aş istihdam getiriyoruz. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için, üretime katma değer katacak, tamamlandığında 15 bin kişiye istihdam sağlayacak, yenilikçi yerli ve milli bir Organize Sanayi kurmayı hedefledik ancak, kurulacak olan bu sanayi projesi rantçıların saldırısına uğradı. Spekülatörler vasıtası ile arsa fiyatları çok yükseldi. Yapılacak yatırımın önünde çok ciddi tehdit oluşturdu. Yalova kamuoyunu Yalova’ya istihdam sağlayacak olan bu yerli, milli, yenilikçi ve yeşil üretimi kendisine misyon edinen Yalova İMES OSB projesinin yanında ve arkasında bulunmaya davet ediyoruz” dedi.


Özdemir ise konuşmasında, Yalova’ya Türkiye ve dünyaya model olacak bir proje ile geldiklerini, kurulacak OSB bölgesinde birçok proje geliştirdiklerini, yağmur suyu sularını toplayıp arıtıp kullanacak bir projeyi geliştirdiklerini, yağmur suyu göletleri yaparak yağmur sularını geri kazanacaklarını, yağmur sularını hiçbir şekilde kuru dereler vermeyeceklerini, bu yağmur sularının arıtılıp OSB bölgesinde katılımcıların kullanımına sunulacağını, sonrasında artan suyu komşu OSB olan Çiçekçilik OSB’ye sulama suyu olarak vereceklerini, OSB alanında bulunan her tesisin anlık olarak bütün çıkış sularını ve kirliliğini tespit eden bir sensör geliştirdiklerini ve bunu Dilovası’nda uyguladıklarını ve başarılı olduklarını belirtti. Özdemir, kurulacak OSB’de fuar sergi alanı, meslek eğitim merkezi, meslek lisesi, meslek yüksek okulu, kreş, camii, tıp merkezi, bankalar çarşısı, spor kompleksi, antrepo ve tır-servis parkı gibi sosyal donatı alanlarının bulunduğunu söyledi.


Öztabak da Yalova İMES Yönetim Kurulu’na ziyaret ve bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ederek her zaman Yalova’ya artı değer katacak olan yerli ve milli projelerin yanında ve arkasında duracaklarını belirtti.


CHP İL BAŞKANLIĞINA ZİYARET


Erboz ve Özdemir, CHP İl Başkanı Ertan Şener’i de ziyaret ederek Çiftlikköy’de kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi projesi hakkında detaylı bilgiler verdi. Yalova İMES Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz,” Çiftlikköy’de kurulan Makine İhtisas, Organize Sanayi Bölgesinin yenilikçi, yerli ve yeşil üretimin ön plana çıkacağı, bünyesinde, meslek eğitim merkezleri, sağlık merkezi, antrepo gibi tamamlayıcı unsurların da yer alacağı yeni nesil bir OSB inşa edilecektir” dedi. Organize sanayi konusunda Dudullu ve Dilovası’ndan tecrübeli olduklarını ve sektörün gelişen ihtiyaçları doğrultusunda Yalova’da yatırım yapmak istediklerini aktaran Erboz, Dudullu İMES OSB’nin çıraklık eseri, Dilovası İMES Makine İhtisas OSB’nin kalfalık eseri, Yalova İMES Makine İhtisas OSB’nin de ustalık eserleri olacağını belirtti. Erboz, “Bizim öncelikli hedefimiz ülkemize katma değer yaratarak insanımıza iş ve aş sağlamak. Bu amaçla tamamen çevreye duyarlı, ‘Yeşil OSB’ hedefini sağlayacak bir organize sanayi bölgesi kurmayı hedefliyoruz. Haziran ayında tescilimiz tamamlandıktan sonra kamulaştırma için çalışmalara başladık. Bu yıl içinde belli bir miktar kamulaştırmayı tamamlarsak yatırımcılarımız kazmayı vurmak için hazır bekliyor. Dudullu ve Dilovası’nda edindiğimiz tecrübelerle Yalova’ya yakışan bir organize sanayi bölgesini hizmete sokacağız” dedi.


Özdemir ise Yalova’ya projeyi anlatmak istediklerini ve bu amaçla sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri ve tüm paydaşları ziyaret edeceklerinin altını çizdi. Özdemir, Yalova’ya dünya standartlarının üzerinde yenilikçi, yerli, milli ve yeşil bir OSB projesi ile geldiklerini, ancak burada bir rant çetesi ile karşı karşıya kaldıklarını, rant çetelerine karşı mücadele ettiklerini, projenin bu rant çetelerinin kurbanı olabileceğini söyledi.


Özdemir, maalesef ortada bir rant ekonomisi bir de üretim ekonomisi olduğunu ve tüm Yalovalıları üretim ekonomisinin yanında ve arkasında durmaya davet ettiklerini belirterek, “Ortada bir bilek güreşi var bu bilek güreşini ya rant ekonomisi kazanacak ya da üretim ekonomisi kazanacak. Yalovalıların çocuklarının geleceklerini rant ekonomisine kurban etmeyeceğini düşünüyorum. Yalova’nın çevre konusundaki hassasiyetlerini ve doğasını yakından biliyoruz” diyen Özdemir, şöyle devam etti: “Bizim sanayi bölgemiz içinde hiçbir şekilde kimyasal bir ürün işlenmeyecek. Yalova İMES OSB, bir ihtisas OSB ve sadece makine imalatı, otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi, elektrik elektronik eşya, savunma araç ve gereçleri gibi yüksek katma değerli faaliyetlerde bulunacak işletmeler bu OSB’de yer alacak. Belirlenen üretimler dışında farklı bir üretim sürecine kesinlikle izin verilmeyecek. Kullandığımız suyu dahi arıtarak sulama suyu olarak yeniden kullanmayı hedefliyoruz. Yalova’ya kurulacak olan İMES Makine İhtisas için bir çok projeler hazırladık. Yeşil OSB unvanını uluslararası boyutta kazanmak ve bu doğrultuda gerekli tüm alt ve üst yapı yatırımlarını yapmak için projelerimiz hazır. Yağmur suyu göletleri yapmak suretiyle, yağmur sularının OSB katılımcılarını kullanımına sunmak, arıtma tesisi yaparak, arıtılan suyun OSB katılımcılarının ihtiyacını karşılamak ve sulama suyu olarak kullanmak, jeotermal enerji santrali-Hes gibi yenilenebilir enerji yatırımları yaparak enerji birim fiyatlarını aşağıya çekecek projelerimiz hazır.”


CHP Yalova İl Başkanı Ertan Şener de OSB heyetine verdiklerini bilgiler için teşekkür etti. Ziyaret sonunda Yönetim Kurulu Başkanı Erboz, İl Başkanı Şener’e Türk bayrağı rozeti hediye etti.FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS