Yalova’da 6’ıncı kivi festivali yapıldı

Yalova’da 6’ıncı kivi festivali yapıldı

TÜRKİYE’nin en büyük kivi üretim merkezi durumundaki Yalova’da bu yıl Kivi Festivali’nin 6’ncısı düzenlendi.

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA,(DHA)-TÜRKİYE’nin en büyük kivi üretim merkezi durumundaki Yalova’da bu yıl Kivi Festivali’nin 6’ncısı düzenlendi. Festivalin ardından, önümüzdeki günlerde, kivi hasadına başlnacak. Türkiye’de kivi üretiminin yüzde 60’ının yapıldığı Yalova’da, bu yıl rekoltenin geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine 20 bin ton civarında olması bekleniyor.
Subaşı Belediyesi’nin düzenlediği 6'ncı Kivi Festivali, Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Subaşı Belediyesi Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Festivale AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, kamu kurumu ve kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.
'KİVİ HASADININ 25’İNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR'
Festivalin açılış konuşmasını Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz yaptı. Yalova’da kivi hasadının 25’incisini gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Yılmaz, “Ülkemizin yaklaşık yüzde 50 ile 60 arasında kivi üretimi bu topraklarda bu bölgede gerçekleşiyor. Kivide ürün kalitesi olarak da Avrupa’dan kat ve kat öndeyiz. Bu nedenle üreticilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Subaşı belediyesi olarak görevimiz kaliteli, marka değeri yüksek kivi üretimine ve depolamaya destek olarak kivi rekoltesini artırmak; Osmangazi Köprüsü’nü de bir avantaj bilerek pazar payını da geliştirmek, ihracata destek olmak bu bizim için çok önemli. Son birkaç senedir artık Subaşı kivisi de Yalova kivisi de yurt dışına ihraç edilebilir konuma geldi” dedi.
“DEVLET OLARAK YARDIMCI OLACAĞIZ”
Katma değeri yüksek ürünlerin Yalova bölgesinde üretildiğine değinen Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit ise festivalin sadece Yalova’da kutlandığını belirtti. Kaymakam Özyiğit, “Burada toprak zengin, Allah vergisi. İsminden belli Altınova. Allah vergisi bir yerde çok çalışkan, çok bereketli, çok değerli insanların da olması bunların birleşmesi çok güzel bir şekilde kiviyi oluşturuyor. Ayrıca yüzde 60’ı burada üretiliyor ama ülkenin diğer yerlerinde toplanan kivinin satışı buradan yapılıyor.  Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi memleketimiz açısından çok önemli. Burada Yalova bir numara, Altınova bir numara. İnşallah biz bu kıymetli üreticilere elimizden geldiğince devlet olarak yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.
“STRATEJİK BİR TARIMSAL ÜRÜN”
AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş de bir konuşma yaparak kivinin Yalova açısından stratejik bir ürün olduğunu söyledi. Yalova’nın geniş tarımsal arazilerinin bulunmadığını belirten Büyükgümüş, “Kivi, Yalova’mız için son derece stratejik ve önemli bir tarımsal ürün. Aynı zamanda bizim çok katmanlı tarımsal gelişimimiz bakımından da bu kivi festivalini içeriğini, belediyemizin organizasyonunda gerçekleştirilen bu çalışmaları çok önemli bulduğumu belirtmek istiyorum. Konvansiyonel tarım yöntemleriyle bir katma değer elde etmemiz dolayısıyla çok olası değil. Bunun yerine Yalova’mızın iklimi bakımından uygunluk taşıyan stratejik ürünlere başta kivi olmak üzere yatırım yapmamız ve gelişimi takip etmemiz lazım. Hem stratejik ürünleri üreteceğiz, katma değeri yüksek tarımsal ürünleri geliştireceğiz hem de bunu kent markamıza eklemleyerek Yalova’nın kiviyle birlikte anılmasını sağlayacağız” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından protokol mensuplarının katılımıyla festival meşalesi yakıldı. Programda Subaşı Belediyesi’nin Bulgaristan ve Romanya’dan gelen kardeş şehir halk oyunları ekipleri gösterilerde bulundu. Program kapsamında bir de protokol mensupları tarafından kivi pastası kesildi.

FOTOĞRAFLI

 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS