Yalova’da okul güvenliğine ‘ana’ şefkati

Yalova’da okul güvenliğine ‘ana’ şefkati

YALOVA Valisi Tuğba Yılmaz, “Güvenli Okul Toplantısı” gerçekleştirdi.

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA Valisi Tuğba Yılmaz, “Güvenli Okul Toplantısı” gerçekleştirdi. Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte alınacak bir dizi tedbiri sıralayan Vali Tuğba Yılmaz, okul çevrelerinde kuş uçurtulmayacağını söyledi.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz’ın koordinesinde “Güvenli Okul Güvenli Gelecek” sloganı ile “Güvenli Okul Toplantısı” tertiplendi. Yalova Belediyesi Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yılmaz’ın yanı sıra güvenlik önlemlerinde aktif rol alacak kurumların temsilcileri; Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun ile çok sayıda kamu kurumu temsilcisi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

OKUL ÇEVRELERİNDEKİ OLAY SAYISI DÜŞTÜ

Okulların güvenliği için adeta ‘ana şefkati’ni gösteren Vali Tuğba Yılmaz’ın yaptığı ilk toplantı meyvelerini verdi. Bu kapsamda okul çevrelerinde meydana gelen olay sayısında ciddi düşüşler yaşandı. Okul çevrelerinde yaşanan olay sayısında yüzde 40-50’lere varan oranda düşüşler olduğunu söyleyen Yılmaz, “2018-2019 eğitim-öğretim yılı başında ‘güvenli okul’ çalışmamızı yine hayata geçiriyoruz. Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz yıl ilk toplantımızı gerçekleştirmiştik. Geçen sene de bu toplantımızın başında duyurmuştuk. Aldığımız tedbirlerle birlikte bir önceki sene okul çevresinde meydana gelen olaylarda yüzde 50’ye yakın bir düşüş olmuştu. Geçen sene aldığımız tedbirlerle de bir önceki yıla oranla yüzde 40’a yakın bir düşüş oldu. Bizler bu rakamları sıfırlamaya çalışıyoruz. Okullarımızda, okul çevrelerinde aldığımız güvenlik önemlerini sadece polis jandarma ile değil herkesi bu sürece dâhil ediyoruz. Eğitim camiası geniş bir camia. Hem eğitim alan hem çocuğu eğitim alan bir veli bir idareci olarak bu eğitim hizmetleri alanında bulunduğu için hemen hemen her ferdimiz bu camianın bir üyesi. Buradan çıkan pozitif sonuçlar her birimize yansıyor. Bir taraftan okullarımızın çevresinde güvenlik tedbirlerini artırırken bir taraftan da akademik, sosyal, kültürel ve sportif başarılarımızı da artırmaya çalışıyoruz” dedi.

İŞTE ALINACAK TEDBİRLER

Okullarla ilgili risk değerlendirmesi yaptıklarını söyleyen Vali Yılmaz, bu kapsamda alınacak tedbirleri de sıraladı. Yılmaz, “Bir risk değerlendirmesi yapıyoruz ve buna göre de bir takım öncelikler belirliyoruz. Birinci önceliğimiz sabit okul görevlileri belirlemek oldu. Okullarımızda emniyet ve jandarmadan sabit okul görevlisi olacak. Bunun yanında okullarımızda özel güvenlik de bulunacak. Tüm okullarımıza aynı zamanda okul koordinasyon görevlisi belirledik. Bunun yanında motorize ekiplerimizi de okul çevrelerinde devriye halinde bulunduracağız. Okul koordinasyon görevlilerimize ayrıca eğitim de verdik. Ne yapacaklarının ve yaptıklarının listesini de yapıyoruz. Bunun yanında sivil araçla habersiz denetimler de gerçekleştireceğiz. Bütün S plakalı servis araçlarında renklendirme yapılacak. Merkezde gri, Altınova’da sarı, Çiftlikköy’de kırmızı, Çınarcık’ta mavi, Termal’de yeşil, Armutlu’da bordo kuşak dediğimiz renklendirme yapılacak. Tamamen korsan olan servis araçlarının önüne geçeceğiz. Trafik görevlilerimiz de velilerimiz de servis araçlarını tanımış olacaklar” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA ANNE-BABA ŞEFKATİYLE YAKLAŞIN”

İdarecilere, öğretmenlere ve okulda görevli herkese çocuklara yönelik ‘anne-baba’ şefkatiyle duyarlılık göstermelerini söyleyen Yılmaz, “İdarecilerimiz, öğretmenlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, kantincilerimiz, servis odamız, sendikalar, kamu kurum ve kuruluşundaki müdüründen tüm çalışanlarına, hizmetlere, özel güvenlik personellerimiz başta ben olmak üzere her birimiz onların en iyi şekilde eğitim alması için mücadele edeceğiz, çalışacağız. Biz bu çalışmayı yaparken nesiller inşa etmek adına yapıyoruz. Bazen bir görevliyiz ama bazen de bir veliyiz. İdarecilerimizden hep daha önceki toplantılarda da dile getirdim, en önemli isteğim kendi çocuğuna ne şekilde yaklaşılmasını istiyorsa, ne şekilde eğitim almasını istiyorsa aynı duygularla aynı duyarlılıkla bir anne ve baba şefkatiyle çocuklarımıza yaklaşmasını istiyorum. Yalova ilimiz eğitim alanında yapılan çalışmalarda çok iyi sıralarda. Bunları hep birlikte başarıyoruz. Bu toplantının sonucunda alınan kararlara pek çok destek verecek kişiyle bunu başaracağız. Hepinize yaptığınız çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS