Yozgat’ta keklikler doğaya salındı

Yozgat’ta keklikler doğaya salındı

YOZGAT Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından kuluçka makinelerinde üretilen 3 bin 500 kınalı keklik doğaya salındı.

YOZGAT,(DHA) YOZGAT Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından kuluçka makinelerinde üretilen 3 bin 500 kınalı keklik doğaya salındı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yozgat Keklik Üretme İstasyonu’nda, bu yıl yetiştirilen, 3 bin 500 tane kınalı keklik, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç ve daire müdürleri tarafından, şehir merkezi Spor Vadisi mevkiinde doğaya bırakıldı. Düzenlenen etkinliğe, Vali Kemal Yurtnaç, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Cihan Eğilmez ve daire müdürleri katıldı. Vali Kemal Yurtnaç, Türkiye’de 5 tane olan tesislerden birinin de Yozgat’ta olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
“Doğal hayatı korumak lazım. 2007 yılından itibaren Türkiye'de Kırım Kongo Kanamalı hastalıkları vakalarının artması ile birlikte Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından böyle bir tesis kuruldu. Bu tesisten Türkiye’de 5 tane var. Birisi de Yozgat’ta. Yıllık 10 bin ila 12 bin arasında bir üretim yapılıyor. Biz keklikleri her sene bu aylarda doğaya salıyoruz. Amacımız insanların sağlıklı bir şekilde yaşaması en önemlisi doğal dengeyi korumak. Kırım Kongo Kanamalı hastalıkları Orta Anadolu da özellikle Tokat, Sivas, Amasya ve Yozgat gibi illerde görülüyor. Keklik üretim istasyonunda üretilen keklikler, doğal dengeyi sağlamak için doğaya salınıyor.”
Kuluçka makinelerinde yumurtadan çıktıktan sonra büyüyen ve doğaya adaptasyon işlemlerini tamamlayan kekliklerin doğaya salındığı bölgelere av yasağı uygulandığını hatırlatan Vali Kemal Yurtnaç, “Biz keklikleri avcılar için doğaya salmıyoruz. Aydıncık Kazankaya bölgesine geçen sene keklik salımı yaptık. O bölgede ciddi tedbirler aldık. Tedbirlerimizle, kekliklerin doğada yaşamasını sağlayacağız” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS