CHP'li Ali Dinçer hayatını kaybetti

CHP'li Ali Dinçer hayatını kaybetti

TBMM Başkanvekili ve CHP Bursa Milletvekili Ali Dinçer, tedavi gördüğü İbni Sina Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Dinçer beş gündür komadaydı. Dinçer'in cenazesi, yarın TBMM'de düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.

Yüksek ateş nedeniyle 13 Nisan Cuma günü hastaneye kaldırılan Dinçer, lenfoma tedavisi nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak enfeksiyon kapmıştı.
 
Dinçer beş günden bu yana yoğun bakımda tedavi altında tutuluyordu.
 
Dinçer, yakalandığı lenf kanserini yenmiş, ancak daha sonra hepatite bağlı karaciğer yetmezliği sorunu yaşamış ve karaciğer nakli geçirmişti.
 
Ali Dinçer'e, kalp krizi sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Hasan Saka'nın karaciğeri 22 Aralık 2006'da İbni Sina Hastanesi'nde nakledilmişti.
 
İbni Sina Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Akal, Dinçer'in saat 11.50 itibariyle hayatını kaybettiğini söyledi.
 
Akal, "Lenfoma tedavisi sonrası karaciğer transplantasyonu ameliyatı geçirmiş olan Dinçer'in, bünyesinde normal insanlarda hastalık yapmayacak mikro organizmaların neden olduğu 'septik şok' diye adlandırılan bir tablo gelişti. Buna bağlı çoklu organ yetmezliği ve kanama, pıhtılaşma sistemlerinde meydana gelen bozukluklar nedeniyle kendisini kaybettik" dedi.
 

 
"OĞLUMLA YAŞIYORDU"
Geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitiren TBMM Başkanvekili ve CHP Bursa Milletvekili Ali Dinçer'e bir süre önce karaciğeri nakledilen gencin annesi Şükran Er, "Oğlumu ikinci defa kaybetmişcesine üzüldüm" dedi. İstanbul'da kaldığı öğrenci yurdunda Fenerbahçe-Eintracht Frankfurt maçını izlediği sırada kalp krizi geçiren ve yoğun bakımda tedavi altındayken yaşamını yitiren 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Hasan Saka'nın annesi Şükran Er, "Oğlumun onunla birlikte yaşadığına inanıyordum. Cenazesine çok şiddetli sağlık problemlerim nedeniyle katılamayacağım" dedi, gözyaşlarına hakim olamadı.
Meclis'te saygı duruşu...
 
TBMM Genel Kurulu'nda, bugün hayatını kaybeden Meclis Başkanvekili ve CHP Bursa Milletvekili Ali Dinçer için saygı duruşunda bulunuldu. Genel Kurul, TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin'in başkanlığında toplandı.
 
Alptekin, Dinçer'i kaybetmenin büyük üzüntüsü içinde olduklarını ifade ederek, Dinçer'in ailesine, CHP camiasına ve Meclise başsağlığı diledi.
 
Daha sonra, Dinçer için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. CHP sıralarından birine, Dinçer için bir demet çiçek konuldu ve taziye defteri açıldı. AK Parti, Anavatan Partisi ve DYP milletvekilleri, CHP'lilere başsağlığı dileklerini iletti.
 
Ali Dinçer'in vefatı, Afyonkarahisar'ın Çakır köyünde yaşayan akrabalarını da üzüntüye boğdu.
 
Yarın defnedilecek
 
Ali Dinçer'in cenazesi, yarın Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Dinçer için yarın saat 12.00'de TBMM'de tören düzenlenecek.
 
Daha sonra Dinçer'in cenazesi, Kocatepe Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Dinçer'in cenazesiyle ilgili bütün işlemler, TBMM Başkanlığı'nca yapılacak.
 
CHP lideri Deniz Baykal, "Acımız çok büyüktür. Çok güzel bir insanı kaybettik. Sıcak, olumlu ve pozitif ilişki kurmaktaki becerisini saygıyla anıyoruz. Bir icraat adamı idi. Ankara'ya büyük hizmetler verdi. Meslek yaşamı, siyasal yaşamı onurlu, saygın ve örnek bir yaşamdı" dedi ve başsağlığı diledi.
 
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dinçer'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Üstlendiği üst düzey görevlerde ülkemize önemli hizmetlerde bulunan Ail Dinçer, ulusumuzun saygısını kazanmıştır. Ali Dinçer'in hizmetleri her zaman takdirle anılacaktır" dedi. Sezer, ayrıca Ali Dinçer'in eşi Yıldız İbrahimova, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da birer telgraf göndererek, baş sağlığı dileklerini iletti.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanvekili Ali Dinçer'in vefatı nedeniyle eşi Yıldız İbrahimova'yı telefonla arayarak başsağlığı diledi. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da başsağlığı mesajı gönderdi.
 
TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Çok değerli bir arkadaşımızdı. İnsani ilişkileri çok güçlü çalışmalar yaptık. Herkesin hayran olduğu bir insandı. İnsani yönünü örnek alma imkanı buldum. Görevi başında vefat eden ikinci başkanvekilimiz oldu. Başımız sağolsun" dedi.
 
ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Ali Dinçer'in vefatı nedeniyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a başsağlığı mesajı gönderdi. Mumcu, "Ali Dinçer'in vefatından büyük üzüntü duydum. Siyaset hayatı boyunca tevazusu ve çalışkanlığı ile tanıdığım Dinçer'e yüce Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, milletimize ve şahsınızda CHP camiasına başsağlığı dilerim" dedi.
 
9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Dinçer'in eşi Yıldız İbrahimova, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a birer başsağlığı telgrafı gönderdi. Demirel, telgraflarında Dinçer'in vefatından duyduğu derin üzüntüyü ifade ederek, başsağlığı dileğinde bulundu.
 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ankara Belediye Başkanlığı yapmış bir arkadaşımızdı. Son derece üzüldüm. Ölüm hepimiz için mukadder, eninde sonunda bizim de gideceğimiz yer toprak. Değerli bir insandı. Ailesi ve sevenlerine sabır diliyorum" dedi.
 
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, "Ali çok büyük bir Balkanlı, büyük bir Rumeliliydi. Türkiye'de tanımadığı insan yoktu. Çok şey kaybettik" diye konuştu.
 
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, çok büyük bir acı içinde olduğunu söyledi. Dinçer'in anısı önünde bir kez daha eğildiğini belirten Topuz, Dinçer'in herkese örnek bir kimlik olduğunu kaydetti.
 
AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, çok önemli bir arkadaşlarını kaybettiklerini söyledi. Ali Dinçer'in, kendine münhasır bir insan olduğunu belirten Kapusuz, "İçtüzüğe göre 3 arkadaşın gündemdışı konuşma yapma hakkı olmasına rağmen, zaman zaman 6 arkadaşa söz verirdi" dedi.
 
TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, mesai arkadaşını, dostunu kaybettiğini belirtti. Ali Dinçer ile 3 yıl çok güzel çalışmalar yaptıklarını kaydeden Pakdil, 30'lu yaşlarında Ankara Belediye Başkanlığı yapan Dinçer'in her zaman pozitif olduğunu, en çetrefilli konularda bile olaylara hep hoşgörülü yaklaştığını söyledi.
 
Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Değerli bir parlamenter arkadaşımızı kaybettik. Benim son dönemde kendisiyle alakalı aklımda kalan, hastalığıyla mücadele ederken Meclis görevinin başında olmasıydı. Görevini hiç ihmal etmedi. Birçok kamu görevini başarıyla yerine getirdi. Herkesin başı sağolsun. Son derece üzgünüz" dedi.
 
Ali Dinçer kimdir?
 
1945, Bulgaristan Razgard doğumlu olan Dinçer, ODTÜ Mühendislik Fakültesi İngilizce - Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
 
Dinçer, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanlığı, Ankara Belediye Başkanlığı, Kent Koop Batıkent Konut Kooperatifleri Birliği Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve İslam Ülkeleri Başkentler Birliği Kurucu Başkanlığı yaptı.
 
NATO Parlamenter Asamblesi Türk grubu üyesi de olan Dinçer, sanatçı Yıldız İbrahimova ile evli ve bir çocuk babasıydı.
 
CHP'nin milletvekili sayısı 152 oldu
 
CHP Bursa Milletvekili Ali Dinçer'in vefatıyla, CHP'nin milletvekili sayısı 152'ye düşerken, boş sandalye sayısı ise 8'e yükseldi.
 
Dinçer'in vefatıyla Meclis'teki son milletvekili dağılımı şöyle oldu:
 
AK Parti: 354
CHP: 152
ANAVATAN: 20
DYP: 4
SHP: 1
HYP: 1
GP: 1
BAĞ: 9
Boş:

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS