Yazarlar

Vedat Karabulut
Vedat Karabulut

İstanbul’da İnfluencer Marketing Day rüzgarı esti

Geçtiğimiz hafta büyük bir heyecanla beklenen etkinlikte, fenomen influencer'ların da katılımıyla gerçekleşen muhteşem organizasyona imza atan Batuhan Çevik'i ve tüm organizasyon ekibini öncelikle içtenlikle tebrik etmek isterim.

Devamını Oku 02.10.2023
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

(Ayağa) kalkın ey Ehl-i Sanayi!

Hafta içinde açıklanan İstanbul Sanayi Odası üyesi en büyük beşyüz şirketine ait İSO 500 Araştırması sonuçları, çok yoğun olmayan bir gündem akışında dahi gereken ilgiyi göremedi. Korkarız, yüksek enflasyonun cari (şimdiki) gündem ve dayatmaları; Sürdürülebilir Kalkınma formülünün ana dinamiği olan Sanayi-İmalat konusunu da geri plana atıyor. Yerleşmiş yüksek enflasyon ortamının tipik “günü kurtarırken; geleceği ıskalama!” sendromunun yeni bir örneği ile karşı karşıyız.

Devamını Oku 01.10.2023
Tüm Yazıları
Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Yaşam, Ses ve Güzel Bir Şarkı – Selen Gülün’den Una Serata Sbagliata

Yaşam akışının her anında yaşadığımız olaylar silsilesi içinde birçok ses bizlere eşlik eder. Seslerin ardında bambaşka hayatlar ve izler olduğunu da görebiliriz. Bir metro istasyonunda, bir restoranda, denizin kıyısında, Arnavut kaldırımlı bir yokuşu çıkarken çevre bizlere birçok sesi duyma imkanı sunar. Metroda insanların telaşları, restoranda bir yemeğin hazırlık süreci, deniz kıyısında martıların gökyüzünde denizin dalgalarına eşlik eden dansları ya da uzun bir yokuşun çevresine sıralanmış dükkanlardan yükselen sesler… Ses öyle etkilidir ki hayatın her anında bizlere eşlik eder.

Devamını Oku 01.10.2023
Tüm Yazıları
Reha Erus
Reha Erus

Oscar'cılar derin bir 'ohh' çekti ama..

Hollywood’ta sinema yazarlarının 2 Mayıs’ta başlattığı ve oyuncuların da 13 Temmuz’da katıldığı grev tarafların geçici anlaşmasıyla şimdilik derin bir ‘ohh’ çektirdi.

Devamını Oku 01.10.2023
Tüm Yazıları
Fırat Öklü
Fırat Öklü

Pilates ve doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular

Bu yazımda bana en çok sorulan soruları ve pilatesle ilgili yanlış bilinenleri cevaplamak istiyorum soru cevap şeklinde olacak en çok sorulan sorulardan başlıyorum

Devamını Oku 29.09.2023
Tüm Yazıları
Çiğdem Öztabak
Çiğdem Öztabak

Gamma App: AI ile Değişen İletişim Araçları

“ Stanford Biyo Mekanik ve Mekanik Mühendislik'ten mezun olan ve Bay Area’dan Gamma App'in CEO'su ve kurucu ortağı Grant Lee, ürününün arkasındaki ilhamı ve amacı benimle paylaşarak, görsel iletişim araçlarının, özellikle resimler, videolar ve slaytların her organizasyon için nasıl temel bir ihtiyaç haline geldiğini ve 3 ayda 3 mio kullanıcıya eriştiklerini anlattı. “

Devamını Oku 29.09.2023
Tüm Yazıları
Ersoy Soyer
Ersoy Soyer

Avrupa hareketlilik haftası

16-22 Eylül Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da Hareketlilik Haftası olarak kutlanıyor. Geçen hafta birçok ülke ve kent rengarenk etkinliklerle büyük bir farkındalık hareketine dahil oldular. Bu sebeple bu farkındalık için bende destek olmak istiyorum. Bu yılın ana teması “Şehrini Keşfet, Enerjini Koru”. 41 ülke 2600 ün üzerinde şehir ve kasaba çeşitli etkinliklerle sağlığın, hareketliliğin ve gezegenin ne denli önemli olduğu vurgusuna dikkat çekmeye çalıştı. Muhteşem bir ülkede yaşıyoruz ve her yanımız görülmesi gereken güzelliklerle dolu. Hızla geçip gittiğimiz yerlerde kaçırdığımız anların ve güzelliklerin farkına biraz yavaşlamazsak varamayacağız. Daha dingin, hareketli ve enerji dolu bir yaşam için görmemiz gerekenleri fark etmek çok değerli…

Devamını Oku 26.09.2023
Tüm Yazıları
Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

Kestelinn’de lavantalı, sanatsal bir gece..

Bir otelin lobisinde veya restoranında yer alan orijinal sanat eserleriyle vakit geçirmek ile aynı eserlerle kendi odanızda başbaşa bir gece geçirmek birbirinden çok farklı. Sanatçı o sırada o eseri yaparken neler yaşamış, neler hissetmiş, resmi bitirmeden önceki fırça darbesini en son nereye değdirmiş ya da o resmin en çok neresini sevip neresini sevmemiş, tüm bu duygular ile gizli bir bağlantı içerisine giriyorsunuz. Çünkü aslında sanatçısı artık hayatta olmasa bile resme ve sanatçısına dair tüm kayıtlar hala o resmin belleğinde.. Yaratmış olduğu sanat eseri ile nefes alan o sanatçının enerjisi hala o resmin içinde bir yerlerde..

Devamını Oku 25.09.2023
Tüm Yazıları
Murat Yancı - BİR NOT
Murat Yancı - BİR NOT

İstanbul’u bekleyen tek risk deprem mi? Bu kış İstanbul’da …

Bir yanda deprem korkusu, öbür yanda yıkılmak üzere olan binalar. Bir yanda neredeyse her yağmurda basan sel, öbür yanda susuzluk riski. Üniversite yıllarımın bir kesiti hariç hayatımın neredeyse tamamı İstanbul’da geçti.

Devamını Oku 09.09.2023
Tüm Yazıları
Esra Öz
Esra Öz

Yapay zekadan konuşmak için önce bilime kulak verilmeli

Popülerlik ve yüzeysel başarılar yerine, gerçek bilimin ve liyakatin takdir edilmesi gerektiği mesajı veren bir dizi önereceğim.

Devamını Oku 03.09.2023
Tüm Yazıları
Nilgün Mıhçıoğlu
Nilgün Mıhçıoğlu

Hırvatistan'ın Kalbi: ZAGREB

Hırvatistan’ın Başkenti Zagreb, 1 milyon civarında nüfusu, yemyeşil ve tertemiz doğasıyla insana huzur veren sakin bir şehir. Trafik derdi yok, kalabalık toplu taşıma araçları yok. Yurtdışında popüler şehirlerde gördüğümüz tıklım tıklım turist dolu sokakları yok. Hatta genellikle akşam 21.00 den sonra herkes evlerine çekilmiş oluyor. Böyle olunca şehrin birbirinden güzel köşelerini keşfetmek çok keyifli Zagreb gezimizin başlangıç noktası Büyük Katedral’in de bulunduğu Ban Jelacica Meydanı. Alışveriş yapılabilecek dükkanlarIn, şık cafe ve restoranların olduğu Ilıca Caddesi’de burada ve gündüz saatleri oldukça hareketli oluyor.

Devamını Oku 08.08.2023
Tüm Yazıları
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan

Katma değerli turizme büyük katkı: İncili Gastronomi Rehberi

Pandemi sonrasında canlanan turizm sektöründe küresel çapta büyük bir rekabet yaşanıyor. Dünyanın her yanında kentler ve ülkeler üst gelir grubu ziyaretçilere çekici gelecek “deneyimler” sunmak için yarışıyorlar. Deniz, güneş, kumsal ve “her şey dahil” benzeri tatil programlarının yanı sıra, kültür ve özellikle de gastronomi turlarına olan talepte de büyük bir artış gözlemleniyor.

Devamını Oku 31.07.2023
Tüm Yazıları
Serhan Karasu
Serhan Karasu

Köpeklerde havlamayı engelleme

Köpeklerin havlama nedenlerinden sonra bu nedenler doğrultusunda olası çözüm önerilerine geldi sıra. Bu önerileri de geçen yazıdaki havlama çeşitlerine göre ayırmak en doğru yol olacaktır.

Devamını Oku 24.07.2023
Tüm Yazıları
Sercan Şipka
Sercan Şipka

Plaj Tenisi: ‘Yeni Bir Yaz Sporu’

Yaz mevsimi denince akla gelen sporlar, genelde su sporları olur. Genelde plaj ve havuz kenarları yaz sporlarının doğal tesisleri olurlar. Yeni bir yaz sporu olan Plaj Tenisi de sahil kenarlarında oynanan gittikçe popüler olan bir spor branşıdır. Gelin şimdi Plaj Tenisi hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 11.07.2023
Tüm Yazıları
Miray Öncü
Miray Öncü

Yüzeyin altında: Sharm El Sheikh'te su altı dünyasının gizli hazinelerini keşfetmek

"Dalışın Haccı", "Barışın Kenti", "Sıcak kumların efendisi" ve bunun gibi birçok tabirin baş kahramanı, Sharm El Sheikh’in son dönemlerde popülerliği iyice arttı ve tatilcilerin yeni gözdesi oldu. Rotalar su altı dünyasını keşfetmeye doğru dönerken, bu muhteşem yere bu hafta birlikte gidelim istedim.

Devamını Oku 16.06.2023
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Bahar Yüksel
Doç. Dr. Bahar Yüksel

Sınav stresi adet düzenini etkiler mi?

Yaza giriş dönemi hem liseye hem üniversiteye geçecek öğrenciler için sınav dönemi olma geleneğini yıllardır koruyor. Bu dönemde birçok öğrenci, sınav stresi ile başa çıkmak için mücadele eder. Peki sınav stresinin, kadınların adet düzeni üzerinde de etkisi olabilir mi?

Devamını Oku 16.06.2023
Tüm Yazıları
Dr. Fevzi Özgönül
Dr. Fevzi Özgönül

Kurban Bayramı yaklaşıyor, Kurban etini nasıl pişirmeliyiz?

Kurban etini, çatal bıçak gibi delici bir gereçle karıştırmayın yoksa etin içerisindeki su, fazlası ile dışarı çıkar böylece etin hem tadı hem de besin değeri kaybolur.

Devamını Oku 15.06.2023
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Diş Hekimleri Günümüz Kutlu Olsun…

Bugün bizler için özel bir gün olan Diş Hekimleri Günüdür. Türkiye'de ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu gün kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günü, daha sonraları Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde sağlık alanında Diş hekimleri her konuda ön saflarda yer almış ve almaya da devam etmektedir. Bu mesleğe kendini adamış, işini hakkıyla yapan tüm Diş Hekimlerimizin günü kutlu olsun.

Devamını Oku 22.11.2022
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Derya Uludüz
Prof. Dr. Derya Uludüz

Doğduğunuz mevsim zihin sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Eğer yaz çocuğuysanız kendinizi anlatırken “sıcakkanlı ve pozitif” tanımlamasını cümlenizin bir köşesine iliştirebilirsiniz ya da kışın dünyaya gelmiş biriyseniz “soğuk ve mesafeli” duruşunuzu nedense doğduğunuz mevsime atfedersiniz. Bunların hepsi genel geçer söylemler olsa da doğduğunuz mevsimlerin zihin sağlığınızı etkilediği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir gerçek.

Devamını Oku 03.11.2022
Tüm Yazıları
Defne İnce
Defne İnce

Sonbahar Rotaları

Sıcakların azalıp denize veda zamanının geldiği sonbaharda başlayan yağmurlarla doğada zaman geçirmek çok kıymetli. Renkten renge giren yapraklar,yağmurdan sonra oluşan toprak kokusu,havadaki tertemiz oksijen…

Devamını Oku 01.10.2022
Tüm Yazıları
Dr. Selda Öktem
Dr. Selda Öktem

Eklem kireçlenmesi

Eklem kireçlenmelerinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar mı?

Devamını Oku 25.07.2022
Tüm Yazıları
Dilay Ağaoğlu
Dilay Ağaoğlu

Tuna’nın Nostaljik Şehri Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, olağanüstü mimarisi, doğal güzellikleri, leziz tatları ve sahip olduğu termal kaynaklarıyla kalbinizi fethediyor.

Devamını Oku 24.05.2022
Tüm Yazıları
Mine Ayman
Mine Ayman

25 Nisan haftasında burçları neler bekliyor?

Merhaba, haftaya kafamız oldukça karışık ve yorgun bir şekilde başlayabiliriz. Yaklaşan Güneş Tutulmasının etkilerini hayatımızda yoğun bir şekilde hissedebilir, beklenmedik ve hayatımızı değiştirecek gelişmeler yaşayabiliriz.

Devamını Oku 25.04.2022
Tüm Yazıları
Ceren Alican
Ceren Alican

Sahra Çölü'ne açılan kapı Fas

Kuzey Afrika’nın en otantik, en güzel ülkesi Fas. Bazen kaotik, bazen içinden çıkılamayacak kadar karışık, hatta bazen “daha fazla devam edemeyeceğim” dedirtecek kadar zor. Aynı anda bir o kadar heyecanlı, sürprizlerle dolu, alışılmışın dışında. Ve çok güzel.

Devamını Oku 24.04.2022
Tüm Yazıları
Yonca Özge Çallı
Yonca Özge Çallı

Paris Moda Haftası’na gittim !

Dünyanın en prestijli moda haftalarından biri olan Paris Moda Haftası tüm ihtişamı ile gerçekleşti. Şehir merkezi başlı başına bir defile alanı gibiydi. Dünya çapındaki ünlüler, influencerlar, moda editörleri, modeller, meraklılar herkes şehirde en havalı ve tarz kıyafetler içinde salınarak geziyorlar, içerik üretiyorlar ve bir defileden diğer bir defileye koşuyorlardı.

Devamını Oku 10.03.2022
Tüm Yazıları
Arif Kalem
Arif Kalem

Dünyayı saran ağ

Belki siz daha önce deneyimlemişsinizdir ama benim bilgisayar ile imtihanım 90’lı yılların ortalarında oldu. Evimizde henüz bir bilgisayar yoktu lakin mahallemizde çok küçük bir internet kafe açılmıştı.

Devamını Oku 03.11.2021
Tüm Yazıları
Opr. Dr. Cem Payaslı
Opr. Dr. Cem Payaslı

Rinoplasti nedir?

Bu yazımda en çok soru aldığım konulardan bir diğeri olan burun estetiğiyle ilgili yazmak istedim. En çok talep edilen estetik operasyonların başında gelen burun ameliyatlarıyla (rinoplasti) ilgili söyleyebileceğim en güzel cümle “Küçük değil, doğal burun güzeldir.”

Devamını Oku 27.09.2021
Tüm Yazıları
Fem Bozdağ
Fem Bozdağ

Yıkıcı mı Yapıcı mı?: Fütürizm

İtalyan şair Filippo Marinetti tarafından 1909 yılında yazılan Fütürist Manifesto ile ortaya çıkan Fütürizm (Gelecekçilik) akımı, temelinde sanat tarihinde yer alan tüm geçmiş akımlara karşı çıkar. Savaş, şiddet ve başkaldırıyı destekleyen Fütüristler için kütüphane ve müze gibi tarihin önemli belgelerini muhafaza eden kurumlar birer mezarlıktır.

Devamını Oku 10.09.2021
Tüm Yazıları
Emrah Ceylan
Emrah Ceylan

“Ekonomik Reçete: Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)”  

Banka ve finansal kurumlara olan kredi borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkân verilmesine yönelik “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulaması, ihtiyacı olan firmalar için hayati önemdedir.

Devamını Oku 26.07.2021
Tüm Yazıları
Uzman Psikolog Irmak Atak
Uzman Psikolog Irmak Atak

Bilinçli farkındalıkla yemek

Bilinçli farkındalığı, en basit haliyle, anda kalabilme sanatı olarak tanımlayabiliriz. Zihnimizin geçmiş ya da gelecekle değil, içinde bulunduğumuz anda olması anlamına gelmektedir. “Keşke öyle yapmasaydım” ya da “istediğim gibi bir iş bulabilecek miyim” diye düşünürken, yaşadığımız an elimizden akıp gider; hakkını vererek yaşamayı unutmuş oluruz. Bu durumun bir sürü olumsuz sonucu vardır. Biz şu an için yemek yeme alışkanlığımıza odaklanalım. Ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkına bile varmadığımız onca öğünü şöyle bir değerlendirelim.

Devamını Oku 15.05.2021
Tüm Yazıları
Alper Tüydeş
Alper Tüydeş

Alakargaların ilginç dünyası

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

Devamını Oku 13.04.2021
Tüm Yazıları
Kısa Kes - Serap Aykut
Kısa Kes - Serap Aykut

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021
Tüm Yazıları
Can Gürel
Can Gürel

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

Devamını Oku 15.12.2020
Tüm Yazıları
Kıvanç Ünal
Kıvanç Ünal

Dijitalde Akıllı Marka Stratejileri Yaratmak

Marka yaratma konsepti kullanıcıların değişen alışkanlıklarıyla birlikte günümüz çağında yeniden tasarlanması gereken süreçlerden biri haline geldi. Eskiden marka yaratmak, markanızın sadece görünür olması ve satış öncesi ile satış sonrasındaki müşteri deneyiminden ibaretken, artık markanızın varlığı ve devamlılığı birçok farklı etkene bağlı.

Devamını Oku 21.10.2020
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Taha Özyürek
Doç. Dr. Taha Özyürek

Süt dişlerine dolgu yaptırmalı mıyız?

Bu yazımızda birçok anne babanın nasılsa süt dişi düşecek ve yerine yenisi çıkacak dediği ve önemsemediği süt dişlerinde meydana gelen çürükleri tedavi ettirmeli miyiz? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Yazıma başlamadan önce Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara ise acil şifalar diliyorum.

Devamını Oku 24.08.2020
Tüm Yazıları