Yazarlar

Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Dışarıda Dolar; İçeride Merkez..

İlk iki ayını geride bıraktığımız 2024 yılının zorlu geçeceğine dair öngörü ve kestirimler, sarsıcı gerçekleşme ve gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. Ukrayna’ ya saldırının üçüncü yılına ve Gazze’de altıncı ayına çözümsüz olarak girdiğimiz bugünlerde, süregelen insani dramların biteceğine dair somut bir ilerleme sağlanamıyor. Küresel büyüme açılımları cephesinde ise, ABD ekonomisi dışında tempo ve hacim vadeden başka bir ülkeye rastlanmıyor.

Devamını Oku25.02.2024
Tüm Yazıları
Reha Erus
Reha Erus

Diktatör torunu olmak

Alessandra Mussolini İtalyan diktatör Benito Mussolini’nin torunu. Hafta sonunda İtalya’nın etkin günlük gazetesi ‘Corriere della Sera’ ya geniş bir röportaj vermiş. Hemen hatırlatayım Alessandra Mussolini aynı zamanda ünlü sinema yıldızı Sofia Loren (Sofia Costanza Brigida Villani Scicolone) in yeğeni. Alessandra Mussolini faşist Benito Mussolini’nin müzisyen oğlu Romano’nun kızı.

Devamını Oku25.02.2024
Tüm Yazıları
Vedat Karabulut
Vedat Karabulut

İstanbul'da GlobeMeets B2B Networking Etkinliği 2024'te Buluşuyor!

Turizm ve seyahat sektörünün öncü platformu GlobeMeets, geçtiğimiz yıl başarıyla gerçekleştirdiği organizasyonun ardından, bu yıl İstanbul'un gözde mekanlarından Rixos Tersane İstanbul'da, 12-13 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan etkinliği ile sektördeki varlığını sürdürmeye hazırlanıyor.

Devamını Oku14.02.2024
Tüm Yazıları
Çiğdem Öztabak
Çiğdem Öztabak

Tek Bir Fikirle Dünyaya

New York'ta buluştuğum Can Algul ile yurt dışında girişimciliğin zorluklarını ve avantajlarını konuştuk. Tüm girişimci gençlere ilham olabilecek vazgeçmemenin, inovasyonun ve yaratıcılığın, Pubinno'nun hikayesini anlattı bana.

Devamını Oku11.02.2024
Tüm Yazıları
Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

‘Seni Seviyorum’ demenin en güzel şekli ‘Alavya’

Hayatta en sevdiğim şeydir. Başka bir amaçla gittiğin yerde bambaşka bir hikaye ile karşılaşmak. Satır aralarındaki gizli duygularda sessizce kaybolmak. Gün ortası, ortalık yerde gizlice mevsimin dışına taşmak. Herkesin yazın sevmeye alışkın olduğunu kışın daha da çok sevmek..

Devamını Oku29.01.2024
Tüm Yazıları
Sercan Şipka
Sercan Şipka

2024 yılında yeni spor branşlarıyla tanışalım!

Genelde insanlar, yeni yılın ilk günlerinde spora başlama konusunda istekli olurlar. Özellikle fiziksel açıdan daha iyi bir fit görünüme sahip olmak amacıyla spor yapılmak istenir. Bir Spor Uzmanı olarak, 2024 yılında spor yapma anlayışımızı değiştirmek için adımlar atmamız gerektiğini düşünüyorum. Peki bu adımları nasıl atabiliriz?

Devamını Oku11.01.2024
Tüm Yazıları
Esra Öz
Esra Öz

Prof. Dr. Polat Dursun: HPV kadınların korkulu rüyası olmasın

Kadınlar kendi sağlıkları olduğu zaman ihmal edebiliyorlar. Bu nedenle özellikle rutin kontrollerini aksatmamaları hayati önem taşıyor.

Devamını Oku02.12.2023
Tüm Yazıları
Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

İlelebet, Payidar Cumhuriyet – Turan Manafzade’den Türkiye 100

Göklerin maviliklerinde kanatlarıyla süzülen bir martı gibi yahut ormanın derinliklerinde yaprak hışırtılarını her adımında hisseden bir geyik gibidir özgürlük… Martı kadar gösterişli süzülürken gökyüzünde, bir geyiğin ormanın derinliklerinde her hareketi dinlemesi kadar tedirgindir. Özgürlüğü kıymetli kılan türlü betimlemelerin dışında her daim insan için önem ifade etmesidir. İnsanlık kimi zaman toplumsal karmaşanın içinde özgürlüğün kelime anlamından uzaklaşıp onu unutsa da şunu bilmelidir ki özgürlük ona her zaman gereklidir.

Devamını Oku29.10.2023
Tüm Yazıları
Nilgün Mıhçıoğlu
Nilgün Mıhçıoğlu

Herkese hitap eden şehir Londra!

Yeni yerler keşfetmeyi seven birini en çok etkileyebilecek şehirlerden biri kuşkusuz Londra. Hızlıca birkaç günde gezip “gördüm bitti” diyemeyeceğiniz, her düşünceye ve yaşam tarzına hitap eden, döndüğünüz anda özlemeye başladığınız bir şehir. Tarihi mekanları, insana kendini cennette hissettiren kocaman parkları, değişik kültürlere ev sahipliği yapan mahalleleri, gece hayatı, alışveriş noktaları gibi deneyimlemeniz gereken yüzlerce şey var. Londra’da gezilecek yerleri, yapılacak etkinlikleri anlatmak için sayfalar yetmez. Bu nedenle bu yazımda, 5 günlük bir gezi programına sığabilecek, Londra’nın en çok görülmesi gereken yerlerini paylaşmak istedim.

Devamını Oku27.10.2023
Tüm Yazıları
Fırat Öklü
Fırat Öklü

Pilates ve doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular

Bu yazımda bana en çok sorulan soruları ve pilatesle ilgili yanlış bilinenleri cevaplamak istiyorum soru cevap şeklinde olacak en çok sorulan sorulardan başlıyorum

Devamını Oku29.09.2023
Tüm Yazıları
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan

Katma değerli turizme büyük katkı: İncili Gastronomi Rehberi

Pandemi sonrasında canlanan turizm sektöründe küresel çapta büyük bir rekabet yaşanıyor. Dünyanın her yanında kentler ve ülkeler üst gelir grubu ziyaretçilere çekici gelecek “deneyimler” sunmak için yarışıyorlar. Deniz, güneş, kumsal ve “her şey dahil” benzeri tatil programlarının yanı sıra, kültür ve özellikle de gastronomi turlarına olan talepte de büyük bir artış gözlemleniyor.

Devamını Oku31.07.2023
Tüm Yazıları
Serhan Karasu
Serhan Karasu

Köpeklerde havlamayı engelleme

Köpeklerin havlama nedenlerinden sonra bu nedenler doğrultusunda olası çözüm önerilerine geldi sıra. Bu önerileri de geçen yazıdaki havlama çeşitlerine göre ayırmak en doğru yol olacaktır.

Devamını Oku24.07.2023
Tüm Yazıları
Miray Öncü
Miray Öncü

Yüzeyin altında: Sharm El Sheikh'te su altı dünyasının gizli hazinelerini keşfetmek

"Dalışın Haccı", "Barışın Kenti", "Sıcak kumların efendisi" ve bunun gibi birçok tabirin baş kahramanı, Sharm El Sheikh’in son dönemlerde popülerliği iyice arttı ve tatilcilerin yeni gözdesi oldu. Rotalar su altı dünyasını keşfetmeye doğru dönerken, bu muhteşem yere bu hafta birlikte gidelim istedim.

Devamını Oku16.06.2023
Tüm Yazıları
Dr. Fevzi Özgönül
Dr. Fevzi Özgönül

Kurban Bayramı yaklaşıyor, Kurban etini nasıl pişirmeliyiz?

Kurban etini, çatal bıçak gibi delici bir gereçle karıştırmayın yoksa etin içerisindeki su, fazlası ile dışarı çıkar böylece etin hem tadı hem de besin değeri kaybolur.

Devamını Oku15.06.2023
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Diş Hekimleri Günümüz Kutlu Olsun…

Bugün bizler için özel bir gün olan Diş Hekimleri Günüdür. Türkiye'de ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu gün kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günü, daha sonraları Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde sağlık alanında Diş hekimleri her konuda ön saflarda yer almış ve almaya da devam etmektedir. Bu mesleğe kendini adamış, işini hakkıyla yapan tüm Diş Hekimlerimizin günü kutlu olsun.

Devamını Oku22.11.2022
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Derya Uludüz
Prof. Dr. Derya Uludüz

Doğduğunuz mevsim zihin sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Eğer yaz çocuğuysanız kendinizi anlatırken “sıcakkanlı ve pozitif” tanımlamasını cümlenizin bir köşesine iliştirebilirsiniz ya da kışın dünyaya gelmiş biriyseniz “soğuk ve mesafeli” duruşunuzu nedense doğduğunuz mevsime atfedersiniz. Bunların hepsi genel geçer söylemler olsa da doğduğunuz mevsimlerin zihin sağlığınızı etkilediği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir gerçek.

Devamını Oku03.11.2022
Tüm Yazıları
Defne İnce
Defne İnce

Sonbahar Rotaları

Sıcakların azalıp denize veda zamanının geldiği sonbaharda başlayan yağmurlarla doğada zaman geçirmek çok kıymetli. Renkten renge giren yapraklar,yağmurdan sonra oluşan toprak kokusu,havadaki tertemiz oksijen…

Devamını Oku01.10.2022
Tüm Yazıları
Dr. Selda Öktem
Dr. Selda Öktem

Eklem kireçlenmesi

Eklem kireçlenmelerinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar mı?

Devamını Oku25.07.2022
Tüm Yazıları
Dilay Ağaoğlu
Dilay Ağaoğlu

Tuna’nın Nostaljik Şehri Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, olağanüstü mimarisi, doğal güzellikleri, leziz tatları ve sahip olduğu termal kaynaklarıyla kalbinizi fethediyor.

Devamını Oku24.05.2022
Tüm Yazıları
Mine Ayman
Mine Ayman

25 Nisan haftasında burçları neler bekliyor?

Merhaba, haftaya kafamız oldukça karışık ve yorgun bir şekilde başlayabiliriz. Yaklaşan Güneş Tutulmasının etkilerini hayatımızda yoğun bir şekilde hissedebilir, beklenmedik ve hayatımızı değiştirecek gelişmeler yaşayabiliriz.

Devamını Oku25.04.2022
Tüm Yazıları
Ceren Alican
Ceren Alican

Sahra Çölü'ne açılan kapı Fas

Kuzey Afrika’nın en otantik, en güzel ülkesi Fas. Bazen kaotik, bazen içinden çıkılamayacak kadar karışık, hatta bazen “daha fazla devam edemeyeceğim” dedirtecek kadar zor. Aynı anda bir o kadar heyecanlı, sürprizlerle dolu, alışılmışın dışında. Ve çok güzel.

Devamını Oku24.04.2022
Tüm Yazıları
Yonca Özge Çallı
Yonca Özge Çallı

Paris Moda Haftası’na gittim !

Dünyanın en prestijli moda haftalarından biri olan Paris Moda Haftası tüm ihtişamı ile gerçekleşti. Şehir merkezi başlı başına bir defile alanı gibiydi. Dünya çapındaki ünlüler, influencerlar, moda editörleri, modeller, meraklılar herkes şehirde en havalı ve tarz kıyafetler içinde salınarak geziyorlar, içerik üretiyorlar ve bir defileden diğer bir defileye koşuyorlardı.

Devamını Oku10.03.2022
Tüm Yazıları
Arif Kalem
Arif Kalem

Dünyayı saran ağ

Belki siz daha önce deneyimlemişsinizdir ama benim bilgisayar ile imtihanım 90’lı yılların ortalarında oldu. Evimizde henüz bir bilgisayar yoktu lakin mahallemizde çok küçük bir internet kafe açılmıştı.

Devamını Oku03.11.2021
Tüm Yazıları
Opr. Dr. Cem Payaslı
Opr. Dr. Cem Payaslı

Rinoplasti nedir?

Bu yazımda en çok soru aldığım konulardan bir diğeri olan burun estetiğiyle ilgili yazmak istedim. En çok talep edilen estetik operasyonların başında gelen burun ameliyatlarıyla (rinoplasti) ilgili söyleyebileceğim en güzel cümle “Küçük değil, doğal burun güzeldir.”

Devamını Oku27.09.2021
Tüm Yazıları
Fem Bozdağ
Fem Bozdağ

Yıkıcı mı Yapıcı mı?: Fütürizm

İtalyan şair Filippo Marinetti tarafından 1909 yılında yazılan Fütürist Manifesto ile ortaya çıkan Fütürizm (Gelecekçilik) akımı, temelinde sanat tarihinde yer alan tüm geçmiş akımlara karşı çıkar. Savaş, şiddet ve başkaldırıyı destekleyen Fütüristler için kütüphane ve müze gibi tarihin önemli belgelerini muhafaza eden kurumlar birer mezarlıktır.

Devamını Oku10.09.2021
Tüm Yazıları
Emrah Ceylan
Emrah Ceylan

“Ekonomik Reçete: Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)”  

Banka ve finansal kurumlara olan kredi borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkân verilmesine yönelik “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulaması, ihtiyacı olan firmalar için hayati önemdedir.

Devamını Oku26.07.2021
Tüm Yazıları
Uzman Psikolog Irmak Atak
Uzman Psikolog Irmak Atak

Bilinçli farkındalıkla yemek

Bilinçli farkındalığı, en basit haliyle, anda kalabilme sanatı olarak tanımlayabiliriz. Zihnimizin geçmiş ya da gelecekle değil, içinde bulunduğumuz anda olması anlamına gelmektedir. “Keşke öyle yapmasaydım” ya da “istediğim gibi bir iş bulabilecek miyim” diye düşünürken, yaşadığımız an elimizden akıp gider; hakkını vererek yaşamayı unutmuş oluruz. Bu durumun bir sürü olumsuz sonucu vardır. Biz şu an için yemek yeme alışkanlığımıza odaklanalım. Ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkına bile varmadığımız onca öğünü şöyle bir değerlendirelim.

Devamını Oku15.05.2021
Tüm Yazıları
Alper Tüydeş
Alper Tüydeş

Alakargaların ilginç dünyası

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

Devamını Oku13.04.2021
Tüm Yazıları
Kısa Kes - Serap Aykut
Kısa Kes - Serap Aykut

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku11.04.2021
Tüm Yazıları
Can Gürel
Can Gürel

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

Devamını Oku15.12.2020
Tüm Yazıları
Kıvanç Ünal
Kıvanç Ünal

Dijitalde Akıllı Marka Stratejileri Yaratmak

Marka yaratma konsepti kullanıcıların değişen alışkanlıklarıyla birlikte günümüz çağında yeniden tasarlanması gereken süreçlerden biri haline geldi. Eskiden marka yaratmak, markanızın sadece görünür olması ve satış öncesi ile satış sonrasındaki müşteri deneyiminden ibaretken, artık markanızın varlığı ve devamlılığı birçok farklı etkene bağlı.

Devamını Oku21.10.2020
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Taha Özyürek
Doç. Dr. Taha Özyürek

Süt dişlerine dolgu yaptırmalı mıyız?

Bu yazımızda birçok anne babanın nasılsa süt dişi düşecek ve yerine yenisi çıkacak dediği ve önemsemediği süt dişlerinde meydana gelen çürükleri tedavi ettirmeli miyiz? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Yazıma başlamadan önce Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara ise acil şifalar diliyorum.

Devamını Oku24.08.2020
Tüm Yazıları