Yazarlar

Esra Öz
Esra Öz

“MS hastalarında yoganın kas gücü ve esneklik üzerine olumlu etkileri var”

Multipl Skleroz (MS), sıklıkla genç erişkinlerde görülen, merkezi sinir sistemini (beyin ve omurilik) etkileyen bulgularla seyreden, miyelin denilen sinir hücresi kılıfı ve sinir hücrelerinde hasar oluşturan bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Devamını Oku 06.06.2023
Tüm Yazıları
Vedat Karabulut
Vedat Karabulut

Reels, Shorts ve TikTok trendlerinin dijitaldeki yeri

Dijital dünyada son yılların popüler içerik türleri olarak kullanıcıların kısa videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyor. Bu platformlar, yaratıcılık, eğlence ve iletişim aracı olarak kullanılırken, aynı zamanda markalar ve işletmeler için de cazip bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Gelecekte de popüler olmaya devam edecekleri beklenmektedir.

Devamını Oku 05.06.2023
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Çeyreklik büyüme üzerine okumalar..

Ekonomik gidişat ile gelişmeleri; gösterge ve manşet rakamlar üzerinden takip ediyoruz. Enflasyon, dış ticaret, kapasite kullanımı ve benzeri ekonomik göstergeler arasında, “büyüme” başlığı ön plana çıkıyor. Ekonomide yeralan ve değer/zenginlik (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) yaratan tüm sektör ve aktörlerin katkılarını ortaya koyan büyüme rakamı; kompozit(bileşik) yapılı bir bütüncül gösterge olma özelliğini taşıyor.

Devamını Oku 04.06.2023
Tüm Yazıları
Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Değişim, Yenilik ve Müzik - Pamela’dan Söz

İnsan hayatı boyunca defalarca kendi duvarlarını değiştirmeye, alışkanlıklarını, düzenini baştan inşa etmeye başlar. Her yenilik beraberinde bir değişim, her değişim de beraberinde bir tekrarı meydana getirir. Tekrar bazı durumlarda bir disiplini ve belirli bir standart oluşumunu sağlarken bazı durumlarda da tekdüzeliğe hapsedebilir. Bu sebeple değişimin getireceği yeni düzen bir nevi arınma sürecinin de başlangıcıdır.

Devamını Oku 04.06.2023
Tüm Yazıları
Reha Erus
Reha Erus

Amerika’da iflaslar ve şube kapatmalar

Pandemi sonrası Amerika bir türlü toparlanamadı. İzlerini hala görmek mümkün. Yaklaşık üç yıl süre ile eve kapananlar işlerini ve alışverişlerini sanal yönden yapmaya başlayınca bir çok ünlü mağaza belirli şubelerine kilit vurmak zorunda kaldı.

Devamını Oku 04.06.2023
Tüm Yazıları
Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

Bayou Villas’ta geçen cennet günleri..

‘Bizim Mayıs’ımız hiç böyle değil aslında..’ diye söze başladı Pınar Hanım (Pınar Pehlivan, Bant Turizm Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü). Sanki tropik bir adadaymışız gibi dışarıda yoğun yağan yağmurdan ve de güneşi saklayan bulutlu havadan bahsediyordu..

Devamını Oku 30.05.2023
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Bahar Yüksel
Doç. Dr. Bahar Yüksel

Mevsim geçişlerinde adet düzeni: Doğanın ritmi ile bedenimizin dansı

Mevsimlerin değişimi, doğanın bize sunduğu büyülü bir döngüdür. Güneşin ışığı ve rüzgarın kokusu, yaşamın sürekli bir akış halinde olduğunu hatırlatır. Ancak, bu doğal döngü bazen kadın bedeninde bazı etkiler yaratabilir. Mevsim geçişlerinin adet düzeni üzerindeki etkilerini anlamak, kadınların bedenleriyle olan bağlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Devamını Oku 30.05.2023
Tüm Yazıları
Ersoy Soyer
Ersoy Soyer

Bazı şeyler zaman alır

Haydi gelin sizi bu yoğun seçim gündeminden birkaç dakika uzak tutarak başka alanlara taşıyayım. Hem biraz umut aşılayalım ve gergin siyasetten biraz uzak duralım isterim.

Devamını Oku 22.05.2023
Tüm Yazıları
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan

Stratejik öykü tasarımı Dubai’yi zirveye taşımaya devam ediyor

Bir markanın değeri yarattığı öykülerin gücüyle doğru orantılı olarak artıyor. Bu yüzden, ürünlerin, hizmetlerin, kuruluşların, kentlerin ve ülkelerin tanıtım stratejilerinin sağlam temeller üzerinde yükselmesi gerekiyor. Kısa, orta ve uzun vadeli planların başarısı tek sesli ve tutarlı bir yaklaşımla mümkün oluyor.

Devamını Oku 09.05.2023
Tüm Yazıları
Miray Öncü
Miray Öncü

Tropikal bir adaya ailece düşseniz yanınıza ne alırdınız?

“Issız bir adaya düşseniz, yanınıza alacağınız üç şey nedir?” sorusunu bugüne kadar defalarca duymuşsunuzdur. Şimdi bu soruyu biraz çevirelim ve şunu canlandıralım zihnimizde: “Tropikal bir adaya ailece, çocuğunuzla düşseniz, yanınıza neleri alırdınız?”

Devamını Oku 08.05.2023
Tüm Yazıları
Çiğdem Öztabak
Çiğdem Öztabak

Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler? Miami Belediye Başkanı Francis X. Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajı

Türk Girişimciler için Venture Miami’nin Miami şehrinde sunduğu fırsatlar neler? Francis Suarez, Erick Gavin ve Burhan Şebin röportajı Miami Belediye Başkanı Suarez, Venture Miami Yönetici Direktörü Erick Gavin ve Araştırma ve Data Analizi Departman Yöneticisi Burhan Şebin ile gerçekleştirdiğim röportajda eğer girişimci iseniz, faydalı bilgiler edinmenizi umuyorum. Ülkemizin üretken şehirlerinin de eminim ilk turda girişimcilere sunacağı çok fırsatlar olacak. 

Devamını Oku 07.05.2023
Tüm Yazıları
Serhan Karasu
Serhan Karasu

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi - Doğru Bilinen Yanlışlar

Eve yavru bir köpek geldiğinde, köpek sahibinin öncelikli sorunu tuvalet eğitimidir. Bu konuyla ilgili bazı doğru bilinen yanlışlar olması da çok olağan bir hâldir. Şimdi, birkaç doğru bilinen yanlışa birlikte göz atalım.

Devamını Oku 02.05.2023
Tüm Yazıları
Dr. Fevzi Özgönül
Dr. Fevzi Özgönül

Tatlandırıcılar obeziteye neden olabilir

Tatlandırıcılar, kilo almanıza hatta obez olmanıza bile neden olabilir.

Devamını Oku 06.03.2023
Tüm Yazıları
Nilgün Mıhçıoğlu
Nilgün Mıhçıoğlu

Nemrut'ta eşsiz bir gün doğumu macerası

Nemrut Dağı, her seyahatseverin “görülmesi gereken yerler listesi” nde mutlaka olmalı. Sadece ülkemizde değil, dünyada da en güzel gün doğumu ve gün batımını izleyebileceğiniz eşsiz noktalardan biri.

Devamını Oku 16.01.2023
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Diş Hekimleri Günümüz Kutlu Olsun…

Bugün bizler için özel bir gün olan Diş Hekimleri Günüdür. Türkiye'de ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu gün kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günü, daha sonraları Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde sağlık alanında Diş hekimleri her konuda ön saflarda yer almış ve almaya da devam etmektedir. Bu mesleğe kendini adamış, işini hakkıyla yapan tüm Diş Hekimlerimizin günü kutlu olsun.

Devamını Oku 22.11.2022
Tüm Yazıları
Sercan Şipka
Sercan Şipka

Kabaddi: ‘Yeni Popülerleşen Takım Sporu’

Bu spor branşı her ne kadar Asya Kıtası’nde ortaya çıksa da, günümüz dünyasında önce Amerika’da sonra da Avrupa’da hızla popülerleşmeye başladı. Özellikle mücadeleci bir spor branşı olması yönüyle Kabaddi, seyir zevki açısından da kendisine yeni bir izleyici kitlesi oluşturdu. Gelin şimdi bu yeni spor branşının kuralları hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 07.11.2022
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Derya Uludüz
Prof. Dr. Derya Uludüz

Doğduğunuz mevsim zihin sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Eğer yaz çocuğuysanız kendinizi anlatırken “sıcakkanlı ve pozitif” tanımlamasını cümlenizin bir köşesine iliştirebilirsiniz ya da kışın dünyaya gelmiş biriyseniz “soğuk ve mesafeli” duruşunuzu nedense doğduğunuz mevsime atfedersiniz. Bunların hepsi genel geçer söylemler olsa da doğduğunuz mevsimlerin zihin sağlığınızı etkilediği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir gerçek.

Devamını Oku 03.11.2022
Tüm Yazıları
Defne İnce
Defne İnce

Sonbahar Rotaları

Sıcakların azalıp denize veda zamanının geldiği sonbaharda başlayan yağmurlarla doğada zaman geçirmek çok kıymetli. Renkten renge giren yapraklar,yağmurdan sonra oluşan toprak kokusu,havadaki tertemiz oksijen…

Devamını Oku 01.10.2022
Tüm Yazıları
Dr. Selda Öktem
Dr. Selda Öktem

Eklem kireçlenmesi

Eklem kireçlenmelerinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar mı?

Devamını Oku 25.07.2022
Tüm Yazıları
Fırat Öklü
Fırat Öklü

Zihin ve ruh sağlığı için Pilates

Uzun bir aradan sonra yine gündemde olan bir konu ile birlikteyiz.  Pandemi süreci sonrası ruh sağlığımız olumsuz etkilendi. Bunu göz ardı edemeyiz. İki yılı aşkın süredir hem her şeyden kısıtlı kalmak hem de sağlık kaygısıyla yaşamak bizleri zihnen ve ruhen yordu. Bu süreçte olumsuz etkilenmemek kaçınılmazdı. Bu süreçte doğru egzersiz yapanlar, beslenmesine dikkat edenler, kilo kontrolünü elden bırakmayanlar, bağışıklılığını yüksek tutanlar pandemi savaşından zaferle çıktılar.

Devamını Oku 04.07.2022
Tüm Yazıları
Dilay Ağaoğlu
Dilay Ağaoğlu

Tuna’nın Nostaljik Şehri Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, olağanüstü mimarisi, doğal güzellikleri, leziz tatları ve sahip olduğu termal kaynaklarıyla kalbinizi fethediyor.

Devamını Oku 24.05.2022
Tüm Yazıları
Mine Ayman
Mine Ayman

25 Nisan haftasında burçları neler bekliyor?

Merhaba, haftaya kafamız oldukça karışık ve yorgun bir şekilde başlayabiliriz. Yaklaşan Güneş Tutulmasının etkilerini hayatımızda yoğun bir şekilde hissedebilir, beklenmedik ve hayatımızı değiştirecek gelişmeler yaşayabiliriz.

Devamını Oku 25.04.2022
Tüm Yazıları
Ceren Alican
Ceren Alican

Sahra Çölü'ne açılan kapı Fas

Kuzey Afrika’nın en otantik, en güzel ülkesi Fas. Bazen kaotik, bazen içinden çıkılamayacak kadar karışık, hatta bazen “daha fazla devam edemeyeceğim” dedirtecek kadar zor. Aynı anda bir o kadar heyecanlı, sürprizlerle dolu, alışılmışın dışında. Ve çok güzel.

Devamını Oku 24.04.2022
Tüm Yazıları
Yonca Özge Çallı
Yonca Özge Çallı

Paris Moda Haftası’na gittim !

Dünyanın en prestijli moda haftalarından biri olan Paris Moda Haftası tüm ihtişamı ile gerçekleşti. Şehir merkezi başlı başına bir defile alanı gibiydi. Dünya çapındaki ünlüler, influencerlar, moda editörleri, modeller, meraklılar herkes şehirde en havalı ve tarz kıyafetler içinde salınarak geziyorlar, içerik üretiyorlar ve bir defileden diğer bir defileye koşuyorlardı.

Devamını Oku 10.03.2022
Tüm Yazıları
Arif Kalem
Arif Kalem

Dünyayı saran ağ

Belki siz daha önce deneyimlemişsinizdir ama benim bilgisayar ile imtihanım 90’lı yılların ortalarında oldu. Evimizde henüz bir bilgisayar yoktu lakin mahallemizde çok küçük bir internet kafe açılmıştı.

Devamını Oku 03.11.2021
Tüm Yazıları
Opr. Dr. Cem Payaslı
Opr. Dr. Cem Payaslı

Rinoplasti nedir?

Bu yazımda en çok soru aldığım konulardan bir diğeri olan burun estetiğiyle ilgili yazmak istedim. En çok talep edilen estetik operasyonların başında gelen burun ameliyatlarıyla (rinoplasti) ilgili söyleyebileceğim en güzel cümle “Küçük değil, doğal burun güzeldir.”

Devamını Oku 27.09.2021
Tüm Yazıları
Fem Bozdağ
Fem Bozdağ

Yıkıcı mı Yapıcı mı?: Fütürizm

İtalyan şair Filippo Marinetti tarafından 1909 yılında yazılan Fütürist Manifesto ile ortaya çıkan Fütürizm (Gelecekçilik) akımı, temelinde sanat tarihinde yer alan tüm geçmiş akımlara karşı çıkar. Savaş, şiddet ve başkaldırıyı destekleyen Fütüristler için kütüphane ve müze gibi tarihin önemli belgelerini muhafaza eden kurumlar birer mezarlıktır.

Devamını Oku 10.09.2021
Tüm Yazıları
Emrah Ceylan
Emrah Ceylan

“Ekonomik Reçete: Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)”  

Banka ve finansal kurumlara olan kredi borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkân verilmesine yönelik “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulaması, ihtiyacı olan firmalar için hayati önemdedir.

Devamını Oku 26.07.2021
Tüm Yazıları
Uzman Psikolog Irmak Atak
Uzman Psikolog Irmak Atak

Bilinçli farkındalıkla yemek

Bilinçli farkındalığı, en basit haliyle, anda kalabilme sanatı olarak tanımlayabiliriz. Zihnimizin geçmiş ya da gelecekle değil, içinde bulunduğumuz anda olması anlamına gelmektedir. “Keşke öyle yapmasaydım” ya da “istediğim gibi bir iş bulabilecek miyim” diye düşünürken, yaşadığımız an elimizden akıp gider; hakkını vererek yaşamayı unutmuş oluruz. Bu durumun bir sürü olumsuz sonucu vardır. Biz şu an için yemek yeme alışkanlığımıza odaklanalım. Ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkına bile varmadığımız onca öğünü şöyle bir değerlendirelim.

Devamını Oku 15.05.2021
Tüm Yazıları
Alper Tüydeş
Alper Tüydeş

Alakargaların ilginç dünyası

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

Devamını Oku 13.04.2021
Tüm Yazıları
Kısa Kes - Serap Aykut
Kısa Kes - Serap Aykut

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021
Tüm Yazıları
Can Gürel
Can Gürel

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

Devamını Oku 15.12.2020
Tüm Yazıları
Kıvanç Ünal
Kıvanç Ünal

Dijitalde Akıllı Marka Stratejileri Yaratmak

Marka yaratma konsepti kullanıcıların değişen alışkanlıklarıyla birlikte günümüz çağında yeniden tasarlanması gereken süreçlerden biri haline geldi. Eskiden marka yaratmak, markanızın sadece görünür olması ve satış öncesi ile satış sonrasındaki müşteri deneyiminden ibaretken, artık markanızın varlığı ve devamlılığı birçok farklı etkene bağlı.

Devamını Oku 21.10.2020
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Taha Özyürek
Doç. Dr. Taha Özyürek

Süt dişlerine dolgu yaptırmalı mıyız?

Bu yazımızda birçok anne babanın nasılsa süt dişi düşecek ve yerine yenisi çıkacak dediği ve önemsemediği süt dişlerinde meydana gelen çürükleri tedavi ettirmeli miyiz? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Yazıma başlamadan önce Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara ise acil şifalar diliyorum.

Devamını Oku 24.08.2020
Tüm Yazıları