Miray Öncü
Miray Öncü

Miray Öncü

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Tropikal bir adaya ailece düşseniz yanınıza ne alırdınız?

“Issız bir adaya düşseniz, yanınıza alacağınız üç şey nedir?” sorusunu bugüne kadar defalarca duymuşsunuzdur. Şimdi bu soruyu biraz çevirelim ve şunu canlandıralım zihnimizde: “Tropikal bir adaya ailece, çocuğunuzla düşseniz, yanınıza neleri alırdınız?”

Devamını Oku 08.05.2023

Bir Metaverse Rüyası: Dubai Miracle Garden

Baharın geldiğini rengârenk çiçekler anlatmaz mı bize. Etrafta pembe, beyaz, kırmızı, sarı çiçekler açtıkça hayatımız da hareketlenmeye başlar. Bahar ayları hem yeni kararların verildiği hem de yepyeni planların yapıldığı tarihler olur genelde. Bazen bir çiçek tazeler bizi bazen de yeşilin üstüne serilen buketler.

Devamını Oku 10.04.2022

Maske denince akla ne gelir? Venedik.

Maskeler yaklaşık iki yıldır hayatımızda. Onlar olmadan bir yere gidemiyor, takmadığımızda da yüzümüzde bir eksiklik hissediyoruz. Peki, maske denince aklımıza bir tek cerrahi maskeler mi geliyor? Benim aklıma Venedik geliyor desem? Bir de karnavalı…

Devamını Oku 06.03.2022

Sevgini göstermek için ne kadar yükseğe zıplayabilirsin?

Yıllardır düşünürüm: Sevgimizi göstermek için illa bir güne mi ihtiyacımız var? Sevgi bir gün değil her gün gösterilir. Bu bazen bir sözcükle bazen bir cümleyle bazen bir hareketle ya da hediyeyle… Bunlar bile çeşitlenebilir.

Devamını Oku 14.02.2022

Masai Mara'da safari: Bir temel yaşam motivasyon simulasyonu

“Masai Mara’da sabah oluyor..” Safari, bozkırlar ya da Masai Mara denildiğinde bir çoğumuzun aklına gelen, sevgili Ata Demirer’in meşhur skeçinden bir sahne. Kilometrelerce uzunluktaki alanda sabah 5’te daha hava buz gibiyken kalkılıp gidilen yollar. Adeta bir oyun gibi, oyun alanında yapılan kimi zaman hızlı kimi zaman yavaş hamleler. Peki bu deneyimin öğretisi ne?

Devamını Oku 28.03.2021

Alaca bir ülke: Ürdün

Bedevi bir adamla kadın oradan oraya sürekli göç ederler. Kadın sürekli yolda olmaktanyorgundur. Bu konudan yakınsa da yine vakit gelince çadırlarını toplayıp yine farklı bir bölgeye doğru yola çıkarlar. Bir gün adam elinde çiçeklerle çadıra gelir.

Devamını Oku 03.03.2021

Gökyüzünün aurası görülür mü?

Birbirine zıt kavramlar, tatlar, dokular doğru bir şekilde bir araya geldiğinde muhteşem bir ahenk oluşmuyor mu? Güneşli havada yağmur yağdığında mesela... Ülkelerden de İzlanda böyle işte. Ateş ve Buz. Bir arada…

Devamını Oku 16.02.2021

Kar yağdığında kar melekleri yapın

Karın ilk düşüşü sadece bir olay değil, sihirli bir olaydır. Bir dünyada yatağa girer ve bambaşka bir dünyada uyanırsın, ve eğer bu bir büyü değilse nerede bulunur?  - J. B. Priestley

Devamını Oku 30.01.2021