hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  E-DEVLET KAPISI

  En Çok Kullanılan Hizmetler

  e-Devlet Kapısı, günlük olarak milyonlarca kişiye hizmet sağlamaktadır. e-Devlet sistemi, tüm kamu hizmetlerini tek bir merkezde toplayarak kullanıcıların kolaylıkla erişebilmesini sağlar. Aşağıda, e-Devlet üzerinde en sık kullanılan hizmetleri bulabilirsiniz. İlgili hizmetin sayfasına doğrudan erişmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

  sgk

  Sosyal Güvenlik Kurumu

  SGK Tescil ve Hizmet Dökü

  E-Devlet SGK platformu aracılığıyla, 4A, 4B, 4C gibi uzun vadeli sigorta kollarına ait hizmet dökümlerine kolaylıkla erişebilirsiniz.

  Görüntüle
  adalet

  Adalet Bakanlığı

  Dava Dosyası Sorgulama

  Adınıza kayıtlı dava bilgileri ve dava dosyalarına UYAP sistemi üzerinden erişebilirsiniz.

  Görüntüle
  tapu-kadastro

  Tapu ve Kadastro Genel

  Tapu Bilgileri Sorgulama

  T.C. Kimlik Numaranıza bağlı olarak kaydedilmiş taşınmazlarınızın ayrıntılı bilgilerine göz atabilirsiniz.

  Görüntüle
  ticaret

  Ticaret Bakanlığı

  Sahibi / Ortağı / Yetkilisi

  Bu hizmet sayesinde, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'nde kayıtlı olan ticari işletme veya şirket bilgilerine erişebilirsiniz. Bu kayıtlarda sahibi, ortağı veya yetkilisi olduğunuz işletmelerin detayları yer almaktadır.

  Görüntüle
  emniyet

  Emniyet Genel Müdürlüğü

  Araç Plakasına Yazılan Ceza

  Adınıza kayıtlı araç plakasına son bir yıl içinde uygulanan trafik cezalarını sorgulayarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

  Görüntüle
  gelir-idaresi

  Gelir İdaresi Başkanlığı

  Vergi Borcu Sorgulama

  Bu hizmet sayesinde, sürekli veya süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve zamanında ödenmediği için vadesi geçmiş veya henüz vadesi gelmemiş olan vergi borçlarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, ödenebilir borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

  Görüntüle
  ŞİFRE İLE İLGİLİ SORULAR

  e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

  • e-Devlet şifresi nasıl alınır ?

   Elden şifre alma işlemi, Türkiye içindeki PTT işyerleri veya yetkili acentelerinden, yurtdışında ise Dışişleri Bakanlığı'na bağlı elçilik ve konsolosluklardan gerçekleştirilebilir.Ayrıca, mobil imza, elektronik imza, TC yeni kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısı'na bu yöntemlerden biriyle giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

  • Kimler e-Devlet şifresi alabilir ?

   Şifreyle sisteme ilk defa giriş yapan kullanıcılar, güvenlik sebebiyle otomatik olarak "Şifre Değiştirme" sayfasına yönlendirilir. Daha önceden sisteme giriş yapmış olan vatandaşlar ise "Şifre ve Güvenlik Ayarlarım" sayfasından şifre değişikliği yapabilirler. Ayrıca 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mavi kart sahipleri ve Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar şifre alabilirler.

  • T.C. Vatandaşlarının Şifre Alırken İbraz Etmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

   15 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşları, şifre almak için aşağıdaki kimlik belgelerinden birini ibraz etmelidirler:Nüfus CüzdanıT.C. Yeni Kimlik KartıNüfus Müdürlüğünce Verilmiş Geçerli Geçici Kimlik BelgesiPasaportEhliyet (Sürücü Belgesi)

  • Mavi Kartlıların Şifre Alırken İbraz Etmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

   Mavi kart sahipleri, şifre alırken mavi kartlarını ibraz etmelidirler. Şifre başvurusunda ayrıca uyruğunda bulunulan devlet makamlarınca verilmiş fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi de talep edilecektir. Mavi kartı yanında olmayanlar ise uyruğuna tabi olduğu ülkenin resmi kimlik belgesini ibraz etmelidir.

  • Yabancıların Şifre Alırken İbraz Etmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

   Yabancılar, Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş aşağıdaki belgelerden birini ibraz ederek PTT'den şifre alabilmektedir: Geçerli İkamet İzin Belgesi, Geçerli Geçici Koruma İzin Belgesi, Geçerli Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi/Statü Sahibi Kimlik Belgesi, Geçerli Vatansız Kişi Kimlik Belgesi, Çalışma İzin Belgesi ve Pasaport.

  • Vekaletname ile Şifre Alınabilir Mi?

   PTT'den şahsen başvuru yapamayan kişiler vekalet vererek vekilleri aracılığıyla şifre alabilirler. Bunun için vekaletnamenin aslı ve geçerli kimlik belgelerinden birinin ibrazı gerekmektedir. Vekaletnamede, vekil tayin edilen kişiye e-Devlet Kapısı şifresi alma yetkisinin verildiği açıkça belirtilmelidir.

  • Vasisi Olduğum Kişi Adına Şifre Alabilir Miyim?

   Mahkeme kararıyla vasi tayin edilmiş kişiler, vasisi oldukları kişi adına şifre alabilirler. Bunun için mahkeme kararının aslı ve geçerli kimlik belgelerinden birinin ibrazı gerekmektedir.

  • Şifremi Nasıl Kullanacağım?

   turkiye.gov.tr adresini internet tarayıcınıza yazın veya e-Devlet Kapısı mobil uygulamasını indirin.Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan "Giriş Yap" düğmesini tıklayın.Giriş sayfasına kimlik numaranızı ve şifrenizi yazın.İlk kez giriş yaptığınızda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirecektir. Güvenli bir şifre belirleyin.Şifre belirleme işlemi tamamlandıktan sonra şifreniz kullanıma hazırdır.

  • Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

   Şifrenizi değiştirmek için e-Devlet Kapısı'na giriş yapın.Kullanıcı menüsündeki "Şifremi Değiştir" düğmesini tıklayın.Mevcut şifrenizi yazın.Yeni şifrenizi belirleyin ve "Değiştir" düğmesini tıklayın.

  • Şifrenin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

   Şifrenizi unutmanız, kaybetmeniz veya başkasının eline geçmesi (çalınması) durumunda aşağıdaki seçeneklerden biri ile yeni şifre alabilirsiniz:e-Devlet Kapısı'nda şifre yenileme işlemi yapabilirsiniz.PTT'den yeni bir şifre alabilirsiniz.Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı veya yeni TC kimlik kartı ile de e-Devlet Kapısı'na giriş yapabilir, giriş yaptıktan sonra kullanıcı menüsündeki "Şifremi Değiştir" sayfasından ücretsiz olarak şifre belirleyebilirsiniz. Sonraki girişlerinizde bu şifreyi kullanabilirsiniz.

  • Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

   PTT şubesine gitmeden şifrenizi yenileyebilmeniz için; cep telefonu numaranızı (veya profil sayfasında seçmiş olduğunuz şifre yenileme metoduna bağlı olarak cep telefonu numaranız ile beraber e-posta adresinizi) profilinizde tanımlamış ve doğrulamış olmanız gerekmektedir.Şifrenizi yenilemek için:Giriş sayfasındaki "Şifremi Unuttum" düğmesini tıklayınız.Başlangıç sayfasındaki seçeneklerden birini işaretleyerek "Devam Et" düğmesini tıklayınız.Kullanacağınız kimlik tipini seçerek "Kimlik No" ve "Kimlik Detay" sayfalarında istenen bilgileri ilgili kutucuklara yazınız.e-Devlet Kapısı'nda doğrulanmış iletişim bilgilerinizi yazınız."Güvenlik Kodu" sayfasında cep telefonunuza (ve e-posta adresinize) gönderilen doğrulama kodunu yazınız.Yeni şifre belirleyiniz.15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet Kapısı kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar bu şifre yenileme hizmetinden faydalanabilmektedir. Ancak yabancı kullanıcılar şifre yenileme hizmetinden faydalanamamaktadır.

  • PTT, Neden e-Devlet Kapısı Şifresi Dağıtıyor?

   e-Devlet Kapısı şifreleri, tüm Türkiye vatandaşlarına hizmet sunmayı hedefleyen bir sistemdir ve bu şifrelere geniş bir kullanıcı kitlesinin erişebilmesi ve kullanabilmesi önemlidir. Bu nedenle PTT Genel Müdürlüğü, yurt genelinde en yaygın dağıtım ağına sahip bir kurum olarak şifre dağıtımını üstlenmiştir. PTT, kamu kurumu olması ve tüm vatandaşlara ulaşma imkanına sahip olması sebebiyle şifre dağıtımının bu kurum tarafından gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

  • Yüz Yüze Kimlik Doğrulama Neden Önemlidir?

   e-Devlet Kapısı'nda güvenli şifre uygulamalarının bir parçası olarak yüz yüze kimlik doğrulama büyük önem taşır. Kimlik doğrulamanın yüz yüze yapılması, güvenlik açısından bir gerekliliktir ve başka bir kişinin sizin adınıza şifreleri almasının önüne geçilmesi için önemlidir. Bu şekilde, güvenliği sağlamak amacıyla kimlik doğrulama süreci yüz yüze gerçekleştirilir.

  • Şifremi Nasıl İptal Ettirebilirim?

   e-Devlet Kapısı şifresini iptal ettirmek için PTT müdürlükleri veya yetkili şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Vekalet veya vesayet durumlarında şifre alımında uygulanan kurallar, şifre iptali için de geçerlidir.

  • Şifre İçin Ücret Ödenmesi Gerekiyor mu?

   e-Devlet Kapısı şifresi ilk alındığında PTT tarafından 2 TL işlem masrafı tahsil edilir. İlk şifreden sonra PTT'den herhangi bir nedenle alınacak her yeni şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenir.

  • Yıllık Kullanım Ücreti Var mı?

   e-Devlet Kapısı şifresi için yıllık kullanım ücreti ödenmesi gerekmez. Şifre kullanımı için herhangi bir yıllık ücret talep edilmez.

  PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

  En Yakın PTT Şubeleri

  En Yakın PTT Sorgula

  e-Devlet Kapısı resmi sitesine yönlendirilir. En yakın PTT Şubesi hizmetidir.

  E-DEVLET KAPISI

  e-Hizmet Kategorileri

  Yüzlerce kurumun binlerce hizmetini içeren e-Devlet Kapısı üzerinden güvenle faydalanabilirsiniz. Bu şekilde, zamanınızı ve paranızı boşa harcamazsınız. Sayfadaki seçenekleri kullanarak istediğiniz bilgiye, belgeye veya başvuru formuna hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

  AKILLI TELEFONLAR İÇİN

  e-Devlet İndir

  GÜNCEL HABERLER

  e-Devlet ile ilgili Haberler

  e-Devlet sistemi ile ulaşabileceğiniz bilgiler ile ilgili haberler.