hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İlkokul (1.sınıf) kayıtları ne zaman, başladı mı? e-Okul, e-Devlet adrese göre kayıt sonuçları sorgulama!

  İlkokul (1.sınıf) kayıtları ne zaman, başladı mı e-Okul, e-Devlet adrese göre kayıt sonuçları sorgulama
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Yaz tatili sürerken gelecek yıl ilkokula başlayacak öğrencilerin velileri kayıt tarihlerini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 2024-2025 eğitim öğretim yılının eylül ayında başlayacak. Peki, ilkokul (1.sınıf) kayıtları başladı mı, nasıl yapılır? İşte e-Okul kayıt sorgulama ekranı bilgileri…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz 14 Haziran'da karnelerin alınması ile okullar kapanarak yaz tatili sürecine girdi. Yaz tatili devam ederken veliler çocuklarının önümüzdeki yıl hangi okula gidileceğini, kayıtların ne zaman yapılacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığınca 2024-2025 eğitim öğretim yılında okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin okul kayıtları, adrese dayalı olarak yapıldı.

  İLKOKUL (1.SINIF) KAYITLARI BAŞLADI MI?

  2024-2025 eğitim öğretim yılında ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin okul kayıtları, MERNİS adres bilgileri esas alınarak herhangi bir başvuru olmaksızın e-Okul sistemi üzerinden yapıldı. Veliler, "İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama" (e-Kayıt) adresi üzerinden çocuklarının hangi okula gideceklerini sorgulayabilecek. Okul kayıtlarının ise 16 Temmuz itibarıyla başlaması bekleniyor.

  e-DEVLET ADRESE GÖRE KAYIT SORGULAMA

  1.SINIF OKUL KAYITLARI NASIL YAPILIR? (2024-2025)

  -İlk ve ortaokula başlayacak öğrencilerin adrese dayalı kayıtları Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce yapılmaktadır.

  -Mecburî ilköğretim çağına gelen çocuklar 1. sınıfa e-kayıt işlemi ile kayıt olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  -İlkokul birinci sınıf kayıtları, herhangi bir başvuru olmaksızın MERNİS adres bilgileri uyarınca gerçekleştiriliyor.

  -Millî Eğitim Bakanlığı bilişim sistemlerinin e-Devlet (turkiye.gov.tr) kapısına entegre edilmesi kapsamında e-Kayıt sonuçları e-Devlet kapısı üzerinden de yayımlanacak.

  e-OKUL OKUL KAYDI SORGULAMA

  Öğrencilerin hangi okula yerleştirildiği bilgisinin açıklanmasının hemen ardından okul kayıt işlemleri başlıyor. Kayıt işlemi sırasında ailelerden çocuğun vesikalık fotoğrafı, veliye ait fatura talep ediliyor. Öte yandan çocuğunuzun bu yıl anasınıfına mı 1.sınıfa mı gideceğini e-Okul okula başlama yaşı sayfası üzerinden sorgulayabilirsiniz.

  OKULLAR 2024 NE ZAMAN AÇILACAK? 

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan takvime göre 2024-2025 eğitim ve öğretim yılı, 9 Eylül 2024 Pazartesi günü başlayacak. Anaokulları ve 1.sınıflar içinse okulların açılış tarihi 2 Eylül 2024 olarak açıklandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA