hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ad soyad değişikliği nasıl yapılır e-Devlet? Mahkemesiz isim, soyisim değiştirme başvurusu...

  Ad soyad değişikliği nasıl yapılır e-Devlet Mahkemesiz isim, soyisim değiştirme başvurusu...
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Milyonlarca insanın kullandığı e-Devlet uygulamasına geçtiğimiz yıl yeni bir özellik getirildi. Mahkeme kararı olmaksızın bir defaya mahsus isim soyisim değişikliği yapma şansını tanıyan e-Devlet sistemi, elektronik ya da mobil imza sahibi vatandaşlar tarafından kullanılacak. Peki, e-Devlet ad soyad değişikliği nasıl yapılır? İşte mahkemesiz isim değiştirme başvurusu adımları...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ad soyad değişikliği başvurusu e-Devlet uygulamasında aktif olmaya başlamasıyla birlikte gündem oldu. Bundan sonra isim Değişikliği için söz konusu başvurular e-Devlet aracılığı ile alınacak. E-Devlet ad soyad başvurusu yapmak isteyen kişiler, sistem girişini yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek işlemlerini tamamlayabilecek. İşte konuyla ilgili detaylar..

  İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” hizmetini e-Devlet Kapısına taşıdı. Buna göre İl/İlçe İdare Kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvurular e-Devlet'ten yapılabilecek.

  Mahkemenin aldığı kararla genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç olarak karşılanan isimlerde mahkeme kararı şartı aranmaksızın il veya ilçe idari kurulu tarafından değiştirilebilecek. Bu gelişmenin ardından ad ve soyad değişikliği başvurusu hakkında bilgi almak isteyenler, isim soy isim değişikliği için gerekli evrakları ve başvuru şartlarını araştırmaya başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ad soyad değişikliği nasıl yapılır e-Devlet Mahkemesiz isim, soyisim değiştirme başvurusu...e-DEVLET İSİM DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

  Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak e-Devlet'e giriş yapın.

  Ardından; arama kısmına "Ad ve Soyadı" yazdıktan sonra "İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması" seçeneğine tıklayın.

  Bu aşamada ise "Mobil İmza" veya "Elektronik İmza" onayınız gerekmekte. İstenen girişi yaptıktan sona başvuru ekranı açılacak.

  İSİM-SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow