{$ day.Temps.HighTemp $} °

yazarlar

Serhan Karasu
Serhan Karasu

Köpeklerde travma sonrası davranış bozukluğu

Travma sonrası davranış bozukluğu, özellikle son dönemde yaşanan doğal afetler nedeniyle adını sık duyduğumuz bir kavram haline geldi ancak çoğumuz, bu kavramı sadece insanlara özgü sanıyoruz. Oysa gerçek hiç de böyle değil. Hayvanların çoğu, hele de köpekler gibi duygusal hayvanlar, travma ve depresyon gibi çoğunlukla insanlarla ilişkilendirilen psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Özellikle travma sonrası oluşan duygu durum bozuklukları, köpeklerde çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.

Devamını Oku 27.03.2023
Tüm Yazıları
Ersoy Soyer
Ersoy Soyer

“Autonomy Paris” sürdürülebilir kentsel hareketlilik temasıyla açıldı

Bir yandan Macron’un emeklilik yaşını 62 den 64’e çıkarmasıyla Paris sokakları çalkalanırken, bir diğer yanda ise geleceğinin nasıl şekilleneceğine yön vermek isteyen profesyoneller Autonomy Paris’te yeni ulaşım teknolojilerini görücüye çıkardılar. 23-24 Mart tarihleri arasında Paris’te Porte De Versailles’de düzenlenen Autonomy fuarı Sürdürülebilir Kentsel hareketlilik alanındaki tüm teknoloji meraklılarını bir araya getirdi.

Devamını Oku 27.03.2023
Tüm Yazıları
Vedat Karabulut
Vedat Karabulut

Dijital Varlık Analizi bir işletme için neden önemli?

Dijital dünyada her şeyin başı veri. Güçlü ve zayıf noktaların da bu verilere dayanarak teknoloji ile tespit etmeniz mümkün oluyor. Dijital dünyada şirketinizin/markanızın varlığı ve bilinirliği ne durumda? Düşündüğünüz gibi rakiplerinizden ön planda mısınız? En uygun stratejiyi belirliyor, doğru ürün ve teknoloji ile verimli dijital iş modelleri hizmeti alıyor musunuz? 4.5 milyar kişi dijital dünyada sürekli aktif ve işletmeniz için de büyük bir önemi var. Neden mi?

Devamını Oku 27.03.2023
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Enflasyon Ailesi'nin diğer üyeleri..

Enflasyon olgusu, son dönemlerde tüm ülke ekonomilerinin öne çıkan gerçeği; en çok tartışılan konusu haline geliverdi. Dünyanın en gelişmiş ekonomileri, uygulamaya koydukları enflasyon ile mücadele politikalarının arkasında durmaya devam ediyorlar. Ortaya çıkan “bankacılık krizi” etiketli gelişmelerin dahi, “faiz artırımı yoluyla sıkılaştırma” kulvarından geri adım atılmasını sağlayamadığı görülüyor.

Devamını Oku 26.03.2023
Tüm Yazıları
Reha Erus
Reha Erus

Sahi neden 'Dünya Erkekler Günü'nü kutlamıyoruz?

İçinde bulunduğumuz Mart ayında Dünya Kadınlar Günü’nü 150’den fazla ülke ile birlikte kutluyoruz. 8 Mart’ta kadınların özel günü için bütün dünyada sevgi gösterileri, çeşitli etkinlikler, mitingler,yürüyüşler yapılıyor, onlara armağanlar coşku ile veriliyor. Hak ediyorlar. Keşke kadınları yılın her günü kutlayabilsek.

Devamını Oku 26.03.2023
Tüm Yazıları
Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Eğitim, Motivasyon ve Doğru Sonuçlar – Emrah Koçak

Birçok felaketin ardı ardına bizleri sarstığı bir sürecin devamında müzikal faaliyetlerin başlaması, üretimlerin devam etmesi müziğini iyileştirici ve yapıcı özelliğini ön plana çıkartarak toplumsal yaralara bir nebze olsun deva olmayı başardı.

Devamını Oku 26.03.2023
Tüm Yazıları
Çiğdem Öztabak
Çiğdem Öztabak

Toplulukların ve NFT'lerin Sanat Üzerindeki Gücü:Dr. Magnus Resch röportajı 

“İzleyici, sosyal medya takipçisidir. Topluluk ise, ortak bir hedefe yönelik çalışan sıkı bir grup insanıdır.” Teknolojinin ve son 2 yılda NFT’lerin hızla değiştirdiği sanat dünyasında, topluluk oluşturmanın önemi artık küçümsenemez bir noktaya geldiğini düşünüyoruz. Peki gerçekten de öyle mi? Önde gelen sanat piyasası ekonomisti ve Yale profesörü Dr. Magnus Resch, sanatçılar için toplulukların ve ağların önemini kapsamlı bir şekilde araştırdı ve kitaplaştırdı. Bu röportajda Dr.Resch’in yaptığı çalışmalar sonucunda, sanatçıların oluşturduğu toplulukların büyük sanatçının kariyerine önemli bir etkisi olup olmadığını ve NFT sanat pazarını birlikte değerlendireceğiz.

Devamını Oku 26.03.2023
Tüm Yazıları
Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

Acıyla başa çıkmak, gücü yeniden yanına almak

‘Bitene kadar bilmiyoruz o günün en güzel gün olduğunu, o günün bizi bu dünyaya her ne yapmaya geldiysek onu yapacak kişiye dönüştürecek gün olduğunu..’ …diye düşündüm sergiyi ilk gezdiğim günün öğleden sonrası..

Devamını Oku 24.03.2023
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Bahar Yüksel
Doç. Dr. Bahar Yüksel

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Deprem bölgesindeki endometriozis hastalarının savaşta vurulmasına rağmen koşmaya devam eden askerden bir farkı yok.

Devamını Oku 13.03.2023
Tüm Yazıları
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan

Girişimciler Barselona’da “Teknolojiyi insanileştirmenin” yollarını aradı

28 Şubat-2 Mart tarihlerine İspanya’nın Barselona kentindeki Fira Gran Via Exhibition Center’da düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji zirvesi Mobil Dünya Kongresi’ne 200’den fazla ülke ve bölgeden yaklaşık 80 bin kişi katıldı.

Devamını Oku 07.03.2023
Tüm Yazıları
Dr. Fevzi Özgönül
Dr. Fevzi Özgönül

Tatlandırıcılar obeziteye neden olabilir

Tatlandırıcılar, kilo almanıza hatta obez olmanıza bile neden olabilir.

Devamını Oku 06.03.2023
Tüm Yazıları
Nilgün Mıhçıoğlu
Nilgün Mıhçıoğlu

Nemrut'ta eşsiz bir gün doğumu macerası

Nemrut Dağı, her seyahatseverin “görülmesi gereken yerler listesi” nde mutlaka olmalı. Sadece ülkemizde değil, dünyada da en güzel gün doğumu ve gün batımını izleyebileceğiniz eşsiz noktalardan biri.

Devamını Oku 16.01.2023
Tüm Yazıları
Esra Öz
Esra Öz

Alzheimer ve kanserde kişiye özel tedavi için yapay zeka ve robotik teknolojiler üreten Prof. Dr. Ali Ertürk

Geçtiğimiz günlerde Dünya’da bir ilke imza atarak DISCO MS adındaki robotik sistemi geliştiren Almanya Helmholtz Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Ali Ertürk’ün yaptığı araştırma Cell Dergisi’nde kapak oldu. Ertürk’ün yaptığı bu keşif birçok hastalığın erken dönem teşhisi ve tedavisinin bulunmasında önemli adımlar atılmasını sağlayacak. Kişiye özel kanser ve Alzheimer tedavisi üzerine araştırmalar yapan Ertürk, yapay zeka, nanoteknoloji ve robotik çözümleri kompleks hastalıkları çözmek için birleştiriyor.

Devamını Oku 03.01.2023
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Diş Hekimleri Günümüz Kutlu Olsun…

Bugün bizler için özel bir gün olan Diş Hekimleri Günüdür. Türkiye'de ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu gün kutlanmaya başlanan Diş Hekimleri Günü, daha sonraları Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde sağlık alanında Diş hekimleri her konuda ön saflarda yer almış ve almaya da devam etmektedir. Bu mesleğe kendini adamış, işini hakkıyla yapan tüm Diş Hekimlerimizin günü kutlu olsun.

Devamını Oku 22.11.2022
Tüm Yazıları
Sercan Şipka
Sercan Şipka

Kabaddi: ‘Yeni Popülerleşen Takım Sporu’

Bu spor branşı her ne kadar Asya Kıtası’nde ortaya çıksa da, günümüz dünyasında önce Amerika’da sonra da Avrupa’da hızla popülerleşmeye başladı. Özellikle mücadeleci bir spor branşı olması yönüyle Kabaddi, seyir zevki açısından da kendisine yeni bir izleyici kitlesi oluşturdu. Gelin şimdi bu yeni spor branşının kuralları hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 07.11.2022
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Derya Uludüz
Prof. Dr. Derya Uludüz

Doğduğunuz mevsim zihin sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Eğer yaz çocuğuysanız kendinizi anlatırken “sıcakkanlı ve pozitif” tanımlamasını cümlenizin bir köşesine iliştirebilirsiniz ya da kışın dünyaya gelmiş biriyseniz “soğuk ve mesafeli” duruşunuzu nedense doğduğunuz mevsime atfedersiniz. Bunların hepsi genel geçer söylemler olsa da doğduğunuz mevsimlerin zihin sağlığınızı etkilediği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir gerçek.

Devamını Oku 03.11.2022
Tüm Yazıları
Defne İnce
Defne İnce

Sonbahar Rotaları

Sıcakların azalıp denize veda zamanının geldiği sonbaharda başlayan yağmurlarla doğada zaman geçirmek çok kıymetli. Renkten renge giren yapraklar,yağmurdan sonra oluşan toprak kokusu,havadaki tertemiz oksijen…

Devamını Oku 01.10.2022
Tüm Yazıları
Dr. Selda Öktem
Dr. Selda Öktem

Eklem kireçlenmesi

Eklem kireçlenmelerinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar mı?

Devamını Oku 25.07.2022
Tüm Yazıları
Fırat Öklü
Fırat Öklü

Zihin ve ruh sağlığı için Pilates

Uzun bir aradan sonra yine gündemde olan bir konu ile birlikteyiz.  Pandemi süreci sonrası ruh sağlığımız olumsuz etkilendi. Bunu göz ardı edemeyiz. İki yılı aşkın süredir hem her şeyden kısıtlı kalmak hem de sağlık kaygısıyla yaşamak bizleri zihnen ve ruhen yordu. Bu süreçte olumsuz etkilenmemek kaçınılmazdı. Bu süreçte doğru egzersiz yapanlar, beslenmesine dikkat edenler, kilo kontrolünü elden bırakmayanlar, bağışıklılığını yüksek tutanlar pandemi savaşından zaferle çıktılar.

Devamını Oku 04.07.2022
Tüm Yazıları
Dilay Ağaoğlu
Dilay Ağaoğlu

Tuna’nın Nostaljik Şehri Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, olağanüstü mimarisi, doğal güzellikleri, leziz tatları ve sahip olduğu termal kaynaklarıyla kalbinizi fethediyor.

Devamını Oku 24.05.2022
Tüm Yazıları
Mine Ayman
Mine Ayman

25 Nisan haftasında burçları neler bekliyor?

Merhaba, haftaya kafamız oldukça karışık ve yorgun bir şekilde başlayabiliriz. Yaklaşan Güneş Tutulmasının etkilerini hayatımızda yoğun bir şekilde hissedebilir, beklenmedik ve hayatımızı değiştirecek gelişmeler yaşayabiliriz.

Devamını Oku 25.04.2022
Tüm Yazıları
Ceren Alican
Ceren Alican

Sahra Çölü'ne açılan kapı Fas

Kuzey Afrika’nın en otantik, en güzel ülkesi Fas. Bazen kaotik, bazen içinden çıkılamayacak kadar karışık, hatta bazen “daha fazla devam edemeyeceğim” dedirtecek kadar zor. Aynı anda bir o kadar heyecanlı, sürprizlerle dolu, alışılmışın dışında. Ve çok güzel.

Devamını Oku 24.04.2022
Tüm Yazıları
Miray Öncü
Miray Öncü

Bir Metaverse Rüyası: Dubai Miracle Garden

Baharın geldiğini rengârenk çiçekler anlatmaz mı bize. Etrafta pembe, beyaz, kırmızı, sarı çiçekler açtıkça hayatımız da hareketlenmeye başlar. Bahar ayları hem yeni kararların verildiği hem de yepyeni planların yapıldığı tarihler olur genelde. Bazen bir çiçek tazeler bizi bazen de yeşilin üstüne serilen buketler.

Devamını Oku 10.04.2022
Tüm Yazıları
Yonca Özge Çallı
Yonca Özge Çallı

Paris Moda Haftası’na gittim !

Dünyanın en prestijli moda haftalarından biri olan Paris Moda Haftası tüm ihtişamı ile gerçekleşti. Şehir merkezi başlı başına bir defile alanı gibiydi. Dünya çapındaki ünlüler, influencerlar, moda editörleri, modeller, meraklılar herkes şehirde en havalı ve tarz kıyafetler içinde salınarak geziyorlar, içerik üretiyorlar ve bir defileden diğer bir defileye koşuyorlardı.

Devamını Oku 10.03.2022
Tüm Yazıları
Arif Kalem
Arif Kalem

Dünyayı saran ağ

Belki siz daha önce deneyimlemişsinizdir ama benim bilgisayar ile imtihanım 90’lı yılların ortalarında oldu. Evimizde henüz bir bilgisayar yoktu lakin mahallemizde çok küçük bir internet kafe açılmıştı.

Devamını Oku 03.11.2021
Tüm Yazıları
Opr. Dr. Cem Payaslı
Opr. Dr. Cem Payaslı

Rinoplasti nedir?

Bu yazımda en çok soru aldığım konulardan bir diğeri olan burun estetiğiyle ilgili yazmak istedim. En çok talep edilen estetik operasyonların başında gelen burun ameliyatlarıyla (rinoplasti) ilgili söyleyebileceğim en güzel cümle “Küçük değil, doğal burun güzeldir.”

Devamını Oku 27.09.2021
Tüm Yazıları
Fem Bozdağ
Fem Bozdağ

Yıkıcı mı Yapıcı mı?: Fütürizm

İtalyan şair Filippo Marinetti tarafından 1909 yılında yazılan Fütürist Manifesto ile ortaya çıkan Fütürizm (Gelecekçilik) akımı, temelinde sanat tarihinde yer alan tüm geçmiş akımlara karşı çıkar. Savaş, şiddet ve başkaldırıyı destekleyen Fütüristler için kütüphane ve müze gibi tarihin önemli belgelerini muhafaza eden kurumlar birer mezarlıktır.

Devamını Oku 10.09.2021
Tüm Yazıları
Emrah Ceylan
Emrah Ceylan

“Ekonomik Reçete: Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)”  

Banka ve finansal kurumlara olan kredi borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkân verilmesine yönelik “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulaması, ihtiyacı olan firmalar için hayati önemdedir.

Devamını Oku 26.07.2021
Tüm Yazıları
Uzman Psikolog Irmak Atak
Uzman Psikolog Irmak Atak

Bilinçli farkındalıkla yemek

Bilinçli farkındalığı, en basit haliyle, anda kalabilme sanatı olarak tanımlayabiliriz. Zihnimizin geçmiş ya da gelecekle değil, içinde bulunduğumuz anda olması anlamına gelmektedir. “Keşke öyle yapmasaydım” ya da “istediğim gibi bir iş bulabilecek miyim” diye düşünürken, yaşadığımız an elimizden akıp gider; hakkını vererek yaşamayı unutmuş oluruz. Bu durumun bir sürü olumsuz sonucu vardır. Biz şu an için yemek yeme alışkanlığımıza odaklanalım. Ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkına bile varmadığımız onca öğünü şöyle bir değerlendirelim.

Devamını Oku 15.05.2021
Tüm Yazıları
Alper Tüydeş
Alper Tüydeş

Alakargaların ilginç dünyası

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

Devamını Oku 13.04.2021
Tüm Yazıları
Kısa Kes - Serap Aykut
Kısa Kes - Serap Aykut

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021
Tüm Yazıları
Can Gürel
Can Gürel

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

Devamını Oku 15.12.2020
Tüm Yazıları
Kıvanç Ünal
Kıvanç Ünal

Dijitalde Akıllı Marka Stratejileri Yaratmak

Marka yaratma konsepti kullanıcıların değişen alışkanlıklarıyla birlikte günümüz çağında yeniden tasarlanması gereken süreçlerden biri haline geldi. Eskiden marka yaratmak, markanızın sadece görünür olması ve satış öncesi ile satış sonrasındaki müşteri deneyiminden ibaretken, artık markanızın varlığı ve devamlılığı birçok farklı etkene bağlı.

Devamını Oku 21.10.2020
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Taha Özyürek
Doç. Dr. Taha Özyürek

Süt dişlerine dolgu yaptırmalı mıyız?

Bu yazımızda birçok anne babanın nasılsa süt dişi düşecek ve yerine yenisi çıkacak dediği ve önemsemediği süt dişlerinde meydana gelen çürükleri tedavi ettirmeli miyiz? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Yazıma başlamadan önce Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara ise acil şifalar diliyorum.

Devamını Oku 24.08.2020
Tüm Yazıları
LG
MD
SM
XS