yazarlar

Reha Erus
Reha Erus

Köy kahvaltısı

Gıda mühendisi ve gastronomi uzmanı ayrıca gurme Ebru Erke’yi sever, sayar ve çok takdir ederim. Kendisini özenle ve ilgiyle takip ediyorum. Özellikle Sri Lanka’da tarçın, Çin’de çay ve Türkiye’de peynir rotası belgeselleri harikaydı. Geçenlerde Hürriyet gazetesinin eki Kelebek’ te Savaş Özbey’in ‘O Mu Bu Mu’ köşesine konuk oldu.

Devamını Oku 28.09.2021
Tüm Yazıları
Opr. Dr. Cem Payaslı
Opr. Dr. Cem Payaslı

Rinoplasti nedir?

Bu yazımda en çok soru aldığım konulardan bir diğeri olan burun estetiğiyle ilgili yazmak istedim. En çok talep edilen estetik operasyonların başında gelen burun ameliyatlarıyla (rinoplasti) ilgili söyleyebileceğim en güzel cümle “Küçük değil, doğal burun güzeldir.”

Devamını Oku 27.09.2021
Tüm Yazıları
Vedat Karabulut
Vedat Karabulut

İnternetten hastalık arama hastalığı: Siberkondri

Siberkondri, aslında ülkemizde sık karşılaşılan bir durum. Arama motorlarını adeta aşındırarak yapılan hastalık araştırması sonucunda sağlık kaygısına kapılmak ve elde edilen bilgilere dayanarak bir hekimmiş gibi hastalık teşhisi koymak anlamına geliyor. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre siberkondri seviyesi en yüksek grup Z kuşağı oldu. Seviyesi en düşük olan grubu ise Baby Boomer kuşağı oluşturdu. Bu, en yaşlı kuşağın internetten hastalık arama gibi bir alışkanlığı olmadığı için olası sağlık sorunlarında hastaneye gidip doktora görünmeyi daha makul bulduğunu gösteriyor aslında.

Devamını Oku 27.09.2021
Tüm Yazıları
Mine Ayman
Mine Ayman

Bu yılın son Merkür retrosu! İlişkiler sınavdan geçiyor

Merhaba, haftaya Merkür retrosu ile başlıyoruz, her türlü iletişim sorunlarına ve teknolojiyle ilgili aksaklıklara dikkat! Merkür retrosu Terazi burcunda başladığı için ilişkilerimizle ilgili sınavdan geçeceğimiz ve yarım kalan konularda eski insanlarla hesaplaşmalar yaşayabileceğimiz bir dönemden geçiyoruz.

Devamını Oku 27.09.2021
Tüm Yazıları
Sercan Şipka
Sercan Şipka

Hurling: 4 Branşın Karışımı Olan Spor Dalı

Bu haftaki köşe yazımda; sizlere, tarihi milattan önce 13.yüzyıla dayanan İrlanda’nın milli sporu olan ‘Hurling’ branşını tanıtacağım. Hurling branşı her ne kadar eski bir tarihe sahip olsa da günümüzde İrlanda dışında, Dünya’da yeni bilinen bir spor branşıdır. Bu branşın popüler olmasını sağlayan en önemli etmen ise, dünyada en çok bilinen: futbol, ragbi, hokey ve lakros gibi 4 branşın karışımı gibi bir şey olmasıdır. Gelin şimdi hurling branşını daha detaylıca öğrenelim.

Devamını Oku 26.09.2021
Tüm Yazıları
Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

Bu seneki Artsweek sonrası akılda kalanlar..

Bu sene 5’nci edisyonu düzenlenen Artsweek@Akaretler 8-19 Eylül tarihleri arasında yine çok sayıda sanatseveri, koleksiyonerleri, tanınmış yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini, müzisyeni ve de yenilikçi değişimler yapmak isteyen iş insanını bir araya getirdi. 15 sanat galerisine ev sahipliği yapan bu yılki edisyonun ise bende bıraktığı güzel izler şu şekilde.. 

Devamını Oku 25.09.2021
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Merkel'in ekonomik mirası

Almanya’yı yönetme sorumluluğunu aralıksız olarak onaltı yıldır üstlenmiş olan Angela Merkel, bu görevini devretmeye hazırlanıyor. Parlamenter sistem ve federal yapılanma temelinde yönetilen bir ülke için düşünüldüğünde, tekrarlanması zor siyaset bir maratonunu; “uzun soluklu ve etkileyici bir performans” ile tamamladığı şüphesizdir. Seçimlerin hemen öncesinde, Merkel yönetimini; ekonomi kulvarındaki icraatları esas alınarak gözden geçirmenin zamanıdır.

Devamını Oku 24.09.2021
Tüm Yazıları
Defne İnce
Defne İnce

Balkanlar ve Anadolu arasındaki köprü şehir Tekirdağ

Tekirdağ Marmara bölgesinde Balkanlar ve Anadolu arasında köprü konumunda ayrıca İstanbul’a komşudur. Türkiye’de iki denize kıyısı olan 6 şehirden biri olan Tekirdağ denizi, doğası,tarımı, hayvancılığı ve sanayisiyle nüfusu hızla artan illerimizden biridir.

Devamını Oku 23.09.2021
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Kanal tedavisi hakkında bildiğiniz 8 yanlış bilgi!

Daha önce size kanal tedavisi hakkında bu köşede birçok yazı yazdım ve elimden geldiğince sizlere faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Bu haftaki yazımda ise kanal tedavisi hakkında doğru bildiğiniz 8 önemli yanlış bilgiyi düzeltemeye çalışacağım. Gerek hastaneye gelen hastalarımdan gerekse de sosyal medya aracılığıyla sizden gelen mesajlarda bu yanlış bilgilerle sıklıkla karşılaşmaktayım.

Devamını Oku 20.09.2021
Tüm Yazıları
Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Görünenin Ardındaki Ses - Freddie Mercury

Paha biçilemez parıltılarıyla gecelere ışık katan yıldızlar gökyüzünün karanlığında gözlerimizin önüne misafir olurken bazen gecenin sonunda onların kaybolacağını unuturuz. Hayatın içerisinde de bazı insanlar bizlere misafir olur. Onları görür, duyar ve tanırız. Freddie Mercury hayatlarımıza misafir olurken etnik kimliğini, cinsel eğilimini, yaşadıklarını ruhunun derinliklerinde tutup bir yıldız olmak istedi. Gecenin en karanlık anında bizleri selamlayan ışıltılı bir yıldız… Her yıl doğum gününde parıldayan ve hatırlandıkça aramızda kalacak olan bu yıldız görünenin ardına çıkarak sesiyle insanlara önemli bir miras bıraktı.

Devamını Oku 17.09.2021
Tüm Yazıları
Çiğdem Öztabak
Çiğdem Öztabak

Silikon Vadisi’nin ölümsüzlüğe ve gençliğe açılan yeni kapısı: Altos Labs

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberlerine düşen en son haber bir "gençleşme" girişimine Jeff Bezos ve Yuri Milner’ın ciddi oranda yatırım yaptıklarıydı.

Devamını Oku 15.09.2021
Tüm Yazıları
Fem Bozdağ
Fem Bozdağ

Yıkıcı mı Yapıcı mı?: Fütürizm

İtalyan şair Filippo Marinetti tarafından 1909 yılında yazılan Fütürist Manifesto ile ortaya çıkan Fütürizm (Gelecekçilik) akımı, temelinde sanat tarihinde yer alan tüm geçmiş akımlara karşı çıkar. Savaş, şiddet ve başkaldırıyı destekleyen Fütüristler için kütüphane ve müze gibi tarihin önemli belgelerini muhafaza eden kurumlar birer mezarlıktır.

Devamını Oku 10.09.2021
Tüm Yazıları
Arif Kalem
Arif Kalem

Büyük değişim hızlanıyor

Geçen son on yılda kriptopara teknolojisi ciddi bir tanınma ve yaygınlaşma yaşadı. Bu süreç son yaşanan gelişmeler ile birlikte olağanüstü bir seviyeye ulaştı. Öyle ki devletler tek tek düzenlemeler yapıyor ve ciddi maddi kuvvete ve geniş yönetim ağına sahip olan kurumlar hızlıca kriptopara kullanımına geçiş sağlıyor. Bu da dünya ekonomi çehresini şimdiye kadar görülmemiş bir hızda değişimine neden oluyor.

Devamını Oku 06.09.2021
Tüm Yazıları
Nilgün Mıhçıoğlu
Nilgün Mıhçıoğlu

Tarih, kültür ve sanatla dolu bir Orta-Çağ şehri TALLİN

Estonya Rusya’dan ilk ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden ülke. Bağımsızlıklarını Şarkı Devrimi ile, savaşsız, silahsız, kansız kazanmışlar ve dünya tarihine geçmişler. 2 milyon kişi bağımsızlık için birlik olmuşlar ve el ele tutuşarak 600 km.lik Baltık Zinciri’ni oluşturmuş ve bağımsızlık için birlik olmuşlar. Ayrıca Letonya ve Litvanya’nın bağımsızlığına da destek vermişler. Baltık Ülkeleri kavramı da böyle çıkmış. Ülkede herkes okur-yazar, ulaşım ücretsiz. Estonya’ya Baltıkların Silikon Vadisi olması sebebiyle E-stonya deniyor. Internet bedava, ücretsiz telefon servisi Skype da buradan çıkmış.

Devamını Oku 02.09.2021
Tüm Yazıları
Esra Öz
Esra Öz

Bilim iletişiminin doğru adresi: Esra Öz ile Bilim Sohbetleri

Dünya çapında büyük ses getiren bilimsel çalışmaların sahibi olan bilim insanlarını tanımak ister misiniz? İşte sizlere güzel bir haberim var. Youtube kanalımda bir buçuk yıldır her cumartesi günü yayınlanan “Esra Öz ile Bilim Sohbetleri” röportaj serimi takip etmenizi öneririm.Bu hafta 67. röportajımı yayınladığım kanalımda, bilimin eğlenceli dünyasında yolculuk yapabilirsiniz. Her durakta farklı bir kapıyı açacak ve hiç bilmediğiniz bilgileri öğreneceksiniz. Bir videoda uzayın derinliklerinde yolculuk yapıp galaksi kümelerini, diğer videoda okyanusun derinliklerinde ahtapotlara eşlik edip suyun renginin yok edilmesini öğrenebilirsiniz. Yangınların doğa için önemini ya da ağaç dikerken bilmeniz gerekenler konusunda doğru bilinen yanlışları izleyince şaşıracaksınız.

Devamını Oku 28.08.2021
Tüm Yazıları
Serhan Karasu
Serhan Karasu

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021
Tüm Yazıları
Fırat Öklü
Fırat Öklü

Egzersiz yaşamın içinde olmalı 

Yine karar verdik ve pazartesi spora başlayacağız. Ama yine bir şey bahane edip erteledik. Hep karşımıza çıkan, hepimizin başına gelen bu ertelemeler, bahaneler ve engeller… Bunları atlatıp  nasıl egzersizi hayatımızın içine alacağız bu yazımızda bunları anlatacağım. 

Devamını Oku 04.08.2021
Tüm Yazıları
Emrah Ceylan
Emrah Ceylan

“Ekonomik Reçete: Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)”  

Banka ve finansal kurumlara olan kredi borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkân verilmesine yönelik “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulaması, ihtiyacı olan firmalar için hayati önemdedir.

Devamını Oku 26.07.2021
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Derya Uludüz
Prof. Dr. Derya Uludüz

Dünya Beyin Günü'nde sağlıklı beyine kavuşmanın ipuçları

Beynimiz öğrenmeyi, sevmeyi ve davranışları yöneten organımızdır. Beyin gerektiği gibi çalışıyorsa tüm vücut da gerektiği gibi çalışıyor demektir aynı şekilde eğer beyinde bir problem varsa bu durum çok kısa bir sürede vücudunuza da yansıyacaktır. Beyniniz toplam vücut ağırlığınızın yalnızca %2’sini kapsadığı halde vücudunuza giren besinlerin en az %20’sini harcar. Aldığınız oksijenin %25’sini kullanır ve vücudunuzdaki kan akışının %25’i beyinden geçer. Bu kadar küçük bir organın böylesine aktif çalışmasını ve hemen her ürünü yüksek miktarlarda tüketmesini sağlayan içerisinde bulunan yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ve aralarında oluşturdukları bağlantılardır. Bu kadar yüksek enerji ve kapasite ile çalışan beynimiz maalesef gün boyu yaşadığımız ortamdan gelen radyasyon, elektromanyetik dalgalar, hava kirliliği, zararlı kimyasallar yanı sıra besinlerden gelen toksinlere maruz kalır. Bu zararlı madde ve toksinlerin vücudumuza girdiğinde atılması gerekir. Aksi halde ciddi hastalıklara neden olurlar. Karaciğer, beyin ve lenf bezlerimiz vücudun tamamen temizlenmesinde temel rolü oynar. Ancak günümüzde her yer zararlı maddelerle dolu ve vücudumuz bunlardan kurtulmak için yorgun düşüyor ve zamanla hastalıklar başlıyor.

Devamını Oku 22.07.2021
Tüm Yazıları
Dilay Ağaoğlu
Dilay Ağaoğlu

Begonvil kokulu bir diyar Datça

“Tanrı, insanın uzun ömürlü olmasını isterse onu Datça’ya bırakır” boşuna dememişler.Ne zaman Datça’ya gitsem Ege ile Akdeniz’in buluştuğu maviliklerde her şeyi geride bırakmanın, zamanı durdurmanın heyecanını yaşıyorum. İnsan nasıl ömrüne ömür katmasın bu doğal güzellikte!

Devamını Oku 02.07.2021
Tüm Yazıları
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan

Pandeminin panzehiri medya oldu

Ülkemizin en önemli medya planlama ve satın alma kuruluşlarından OMD Türkiye’nin CEO’su Nüzhet Algüneş’le değişen medya ortamı hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. “Pandeminin panzehiri medya oldu” diyen Algüneş, medya tüketim kalıplarımızdaki büyük değişimi yorumladı.

Devamını Oku 20.06.2021
Tüm Yazıları
Ceren Alican
Ceren Alican

Laz Alplerine yolculuk- Rize yaylaları

İlk kez geçen Eylül ayında yolum düşmüştü Rize yaylalarına. Daha önce görmediğime pişman olduğum ilk yer oldu Rize. Ormanının yeşiliyle, suyunun mavisiyle, yaylalarının beyazıyla her şeyiyle ülkemizin nefes kaynağı ve huzuru. Yediğiniz, içtiğiniz her şeyin tadı bir başka güzel. Hatta hava bile bir başka temiz.

Devamını Oku 02.06.2021
Tüm Yazıları
Yonca Özge Çallı
Yonca Özge Çallı

Yaz sezonunun en trend 11 aksesuarı

Doğru aksesuar ile en basit kombininizi bile harika ve havalı  bir hale getirebilirsiniz. Hatta benim için elbise, pantolon, etek, gömlek, ceket gibi parçalardan öte özgün ve iyi bir kombinin en temel taşı aksesuarlardır. Örneğin beyaz t-shirt ve mavi bir kot pantolon ile yaptığınız kombininizi kalın altın bir zincir kolye, platform sandalet ve  deri siyah bir çanta ile tamamladığınızda kıyafetinizi bambaşka bir noktaya taşımış olursunuz.

Devamını Oku 28.05.2021
Tüm Yazıları
Uzman Psikolog Irmak Atak
Uzman Psikolog Irmak Atak

Bilinçli farkındalıkla yemek

Bilinçli farkındalığı, en basit haliyle, anda kalabilme sanatı olarak tanımlayabiliriz. Zihnimizin geçmiş ya da gelecekle değil, içinde bulunduğumuz anda olması anlamına gelmektedir. “Keşke öyle yapmasaydım” ya da “istediğim gibi bir iş bulabilecek miyim” diye düşünürken, yaşadığımız an elimizden akıp gider; hakkını vererek yaşamayı unutmuş oluruz. Bu durumun bir sürü olumsuz sonucu vardır. Biz şu an için yemek yeme alışkanlığımıza odaklanalım. Ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkına bile varmadığımız onca öğünü şöyle bir değerlendirelim.

Devamını Oku 15.05.2021
Tüm Yazıları
Alper Tüydeş
Alper Tüydeş

Alakargaların ilginç dünyası

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

Devamını Oku 13.04.2021
Tüm Yazıları
Kısa Kes - Serap Aykut
Kısa Kes - Serap Aykut

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021
Tüm Yazıları
Miray Öncü
Miray Öncü

Masai Mara'da safari: Bir temel yaşam motivasyon simulasyonu

“Masai Mara’da sabah oluyor..” Safari, bozkırlar ya da Masai Mara denildiğinde bir çoğumuzun aklına gelen, sevgili Ata Demirer’in meşhur skeçinden bir sahne. Kilometrelerce uzunluktaki alanda sabah 5’te daha hava buz gibiyken kalkılıp gidilen yollar. Adeta bir oyun gibi, oyun alanında yapılan kimi zaman hızlı kimi zaman yavaş hamleler. Peki bu deneyimin öğretisi ne?

Devamını Oku 28.03.2021
Tüm Yazıları
Can Gürel
Can Gürel

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

Devamını Oku 15.12.2020
Tüm Yazıları
Kıvanç Ünal
Kıvanç Ünal

Dijitalde Akıllı Marka Stratejileri Yaratmak

Marka yaratma konsepti kullanıcıların değişen alışkanlıklarıyla birlikte günümüz çağında yeniden tasarlanması gereken süreçlerden biri haline geldi. Eskiden marka yaratmak, markanızın sadece görünür olması ve satış öncesi ile satış sonrasındaki müşteri deneyiminden ibaretken, artık markanızın varlığı ve devamlılığı birçok farklı etkene bağlı.

Devamını Oku 21.10.2020
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Taha Özyürek
Doç. Dr. Taha Özyürek

Süt dişlerine dolgu yaptırmalı mıyız?

Bu yazımızda birçok anne babanın nasılsa süt dişi düşecek ve yerine yenisi çıkacak dediği ve önemsemediği süt dişlerinde meydana gelen çürükleri tedavi ettirmeli miyiz? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Yazıma başlamadan önce Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara ise acil şifalar diliyorum.

Devamını Oku 24.08.2020
Tüm Yazıları
LG
MD
SM
XS