yazarlar

Esra Öz Esra Öz

Sağlıkta şiddet kaç taraflı?

Gün geçmiyor ki, sağlıkta şiddet ile ilgili haberlerle karşılaşmayalım. Sağlık çalışanları yaşanan bu olaylarla motivasyonlarının düştüğünü dile getirirken, bu durum Tıpta Uzmanlık Sınavlarında da hekimlerin yaptığı tercihlerle kendini gösteriyor.  Geçtiğimiz yıllarda plastik cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı ilgi çekerken artık doktorlar, cerrahi branşlardan uzak durmayı tercih ediyor. 

yazının devamı
Dr. Mithat Bülent Özmen Dr. Mithat Bülent Özmen

Nereden çıktı bu yağmur?

Son bir ay içinde gök yarıldı üzerimize yağdı. Yürüdüğümüz yollarda yeri geldi yüzdük, yeri geldi şişme botlarla seyahat ettik. Gök kubbe yağmur olup, sel olup akmakla kalmadı; yumurta büyüklüğünde dolu oldu arabaların camlarını, içindekilerin yüreğini hoplattı. Ama sanki sebebi belli:

yazının devamı
Melis Danişmend Melis Danişmend

Marketlerde poşet kullanımını azaltmaya çalışma deneyi

Kısa süre içerisinde en başarısız olunacak deneylerden biri. Naylon poşet sevdalısı insanımızın alışkanlığını değiştirmek için poşetin doğada çözündüğü yıl kadar zamana ihtiyaç olabilir. Mesela birkaç yüz yıl! 

yazının devamı
Esra Öz Esra Öz

Zika bile aşısız kalmayacak

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen “Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi” sayesinde aşılar oda sıcaklığında saklanabilecek. ABD ve Japonya’dan patent alan buluş, dünyada ilk defa kuş gribi ve domuz gribi gibi hastalıkların yanı sıra, Zika benzeri dünyayı sarsan yeni virüslere karşı da etkin olarak kullanılabilecek.

yazının devamı
Reha Erus Reha Erus

Depremle arkadaş olmak

Hiç afetlerin en beteri deprem ile arkadaş olunur mu? Olunuyormuş. Geçen yıl Ağustos ayında Orta İtalya’daki büyük deprem sonrası çok uzun bir dönem süren artçılar günlük hayatın bir parçası olmuş ki yerel medya “Depremle artık arkadaş olduk!” yorumunda bulunmuş ve bu bir espri haline gelmişti.

yazının devamı
Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

Dekorasyonda pembe patlaması

2017 trendlerinde bir neşedir, bir mutluluktur gidiyor. Normalde yılın renklerini belirlerken derin, koyu, ağırbaşlı renkleri tercih eden Pantone, dünyada son yıllarda baş gösteren, daha doğrusu Orta Doğu dışındaki coğrafyaları da etkisi altına alan terör karanlığından kurtulmak için canlı, uçuk, masalsı pembelerle herkesi gerçeklerden biraz uzaklaştırıp hayal dünyasına sürüklüyor.

yazının devamı

diğer yazarlar

 
LG
MD
SM
XS