Reha Erus Reha Erus

"Temiz Eller" öksüz kaldı

İtalya’da doksanlı yıllarda siyaset içerisinde rüşvet ve yolsuzlukla mücadele başlatan bir avuç savcının lideri Francesco Saverio Borrelli 89 yaşında yaşamını yitirdi.

yazının devamı
Esra Öz Esra Öz

Meşgul olan dünya mı, yoksa benim zihnim mi?

Hızına yetişemediğimiz zamanı, daha yavaş yaşamak için neler yapabiliriz?  Sakin kalıp tüm olanlara bakış açımızı değiştirdiğimizde, aslında hayat daha yaşanası hale gelebiliyor. “Yalnızca yavaşladığında görebileceğin şeyler” isimli kitabı okuduğumda, hayata bakış açım ve algılayış biçimimdeki bazı noktaları değiştirmemde yardımcı oldu.   

yazının devamı
Duygu Merzifonluoğlu Duygu Merzifonluoğlu

Zaman, bizim zamanımızı bekliyor

‘The Pill Sanat Galerisi’nin son sergisi ‘Yoklukta Var Olmak’ta Pablo Davila eserlerini şiir, müzik, ışık ve bir çeşit boşluk içindeki çokluk hissi ile izleyicisi ile paylaşmış. İçinde edebiyattan bilime, matematikten ünlü düşünürlerin zamanın çeşitli tanımlamalarına vurgu yapan ve anın biricikliğinden ilham alan sergi kesinlikle görülmeye değer.

yazının devamı
Fatoş Karahasan Fatoş Karahasan

Türkiye’deki Suriye ortak sermayesi 271 milyon TL’ye ulaştı

Türkiye’de yabancı ortak sermayeli kurulan şirketlerin yüzde 12’si Suriye ortaklı. TEPAV[1]’a göre 2018 yılında Türkiye’de Suriye ortak sermayesi 2017 yılına kıyasla yüzde 51,4 arttı. Bugün ülkemizde 1600’den fazla Suriye ortak sermayeli şirket var. Suriye ortak sermayesi ise 271,1 milyon TL’ye ulaştı.

yazının devamı
Emrah Ceylan Emrah Ceylan

Girişimciliğin Finansmanında Melek Yatırım Modeli

Türkiye’de melek yatırım kanunu sadece birkaç yıl önce çıkmış olsa da batıda 1970’li yıllardan beri girişimleri ve girişimcileri desteklemek için uygulanan bir sistem. Finans piyasalarının batıda, özellikle ABD’de gelişmiş olması, girişimciliğin bu ülkelerde gelişmesinin de temel sebepleri arasında gösterilmektedir. Dünya genelinde girişimcilik ekosistemleri incelendiğinde, finansal sistemleri gelişmiş ülkelerin girişimcilik ekosisteminin de diğer ülkelere oranla daha gelişmiş olduğu görülmektedir.

yazının devamı
Hakan Atis Hakan Atis

Sadun ve Oda Boro’ya saygıyla…

Kısmet’in yaratılış öyküsünü cumhuriyet dönemi Türk denizciliğinin atası sayılan Sadun Boro’nun kaleminden aktaracağım. Ustamızı saygı ve özlemle anıyorum. Ruhu şad olsun.

yazının devamı
Prof. Dr. Derya Uludüz Prof. Dr. Derya Uludüz

Çocuklarımızı spor faaliyetlerine teşvik etmemiz için önemli bir neden daha var; Başarı!

Müzik ile ilgilenmenin çocuklarda matematik başarısını artırdığını biliyoruz ancak çocuklarda akademik başarıyı artıran önemli bir aktivite daha var: Spor.

yazının devamı
diğer yazarlar
 
LG
MD
SM
XS