Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

Lacivertin derinliklerine dalış

Her yazın mavi tonu başka. Açığı, koyusu, yeşile kaçanı, turkuazı derken her yaz dönümünde başka bir maviyi baş tacı ediyoruz. Sonsuz göklerin, engin denizlerin bitmek tükenmek bilmez tonlarını her yıl yeniden keşfediyor, evlerimize misafir ediyoruz. Pantone tarafından öngörülen 2018 yazının mavi tonu ise, kopkoyu bir indigo. Biraz mor, biraz yeşil ama hep göz alıcı.

yazının devamı
Hakan Atis Hakan Atis

Güneyin cenneti: Gökova

Yelken tutkunları için doğa özellikle Ege’nin güneyinde tüm cömertliğini sunuyor. Sezonun başladığı şu günlerde Gökova’nın birbirinden güzel koyları denizciler için adeta terapi merkezi oluyor. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun…

yazının devamı
Esra Öz Esra Öz

Doç. Dr. Selçuk Tunalı: “Kadavra görmeyen cerrahlar var”

Ülkemizde tıp fakültelerinin en önemli problemlerinden birinin kadavra eksikliği olduğunu ve toplumumun bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Selçuk Tunalı, “Bu sorun nedeniyle kadavra görmeyen, anatomi bilmeyen cerrahlar var. Kadavra ihtiyacı nedeniyle anatomi kariyerime, ölümümden sonra da kadavra olarak devam edeceğim” dedi.

yazının devamı
Prof. Dr. Derya Uludüz Prof. Dr. Derya Uludüz

Kahvaltı yaparken bu besinlerden uzak durun

Günümüzün modern ve hızlı yaşamı içinde sürekli koşturuyor ve düzenli beslenmeyi önemsemiyoruz. Çoğunlukla yalnızca doymayı hedefleyip ya düzgün beslenmiyor ya da öğünlerimizi geçiştiriyoruz. Ancak beslenmenin amacı yalnızca doymak değil, kısa vadeli olarak, gün içindeki verimliliğimize, uzun dönemli olarak da genel beden sağlığımıza katkı sağlayacak besinleri tüketmek olmalıdır. Peki doğru bir besnelme için kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde ne yemek gerekiyor? Hangi besinlerden uzak durmak gerekiyor?

yazının devamı
Deniz Alphan Deniz Alphan

Gastronomi dünyasının Oscar'larına az kaldı

Gastronomi dünyasının daha doğrusu şeflerin kalplerinin daha hızlı atmaya başladığı günlerdeyiz. Önümüzdeki ay The World’s 50 Best Restaurants (Dünyanın En İyi 50 Restoranı) listesi açıklanacak. Listeye girmek bir mesele, listede kalabilmek ayrı bir mesele. Bir de sıralamada yükselmek ve düşmek de var... Velhasıl kelam zor iş.

yazının devamı
Can Aydoğmuş Can Aydoğmuş

Atatürk’ün astrolojisi; Atatürk gibi birisi doğdu mu? Kemalizmin yükselişi 2022...

Çocukluğumdan bu yana Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e karşı duyduğumuz sevgi ile büyüdüm. Benim doğum günümün 29 Ekim olmasının yanında annemin doğum tarihinin 19 Mayıs olmasının da benim için özel bir yeri var.

yazının devamı
Duygu Merzifonluoğlu Duygu Merzifonluoğlu

Yoksa sen de mi ‘Vivian Maier’ gibi aslında hep olmadığını sandığın kişisin?

Geçtiğimiz hafta şans eseri Ferzan Özpetek’i dinledim. Vivian Maier’in ilginç yaşam öyküsünden bahsederek, ‘bir çok insan aslında sanatçıdır, ressamdır, şairdir, yazardır ancak öyle olduğuna inanmadığı için gerçekten olamamış olarak kalır’ diyerek başladı konuşmasına ve ben bu cümle sonrası derin bir nefes çektim. Çünkü Maier’in 40 yıl boyunca yaptığı dadılıktan arta kalan zamanlarda çektiği fotoğrafların ne denli olağanüstü fotoğraflar olduğunun onun ölümünün hemen ardından anlaşılmış olduğunu duymak pek hoşuma gitmedi.

yazının devamı
diğer yazarlar
 
LG
MD
SM
XS