Esra Öz Esra Öz

Çocuğunuzda bunlara dikkat edin, tedavisinde geç kalmayın!

Çocuğunda karın şişliği ve sürekli halsizlik olmasıyla doktora başvuran bir annenin, çocuğunun rutin kontrolleri sırasında karaciğer ve dalağının çok büyük olduğunu ve ele geldiğini, bunu takip etmeleriyle birlikte 4 yıl sonunda Gaucher teşhisi konabildiğini söylüyor.

yazının devamı
Fatoş Karahasan Fatoş Karahasan

Müslüman gençler pazarlama dünyasını nasıl değiştiriyor?

Dünyada 1.6 milyar Müslüman yaşıyor. Bu grubun yüzde 33’ü on beş , yüzde 66’sı otuz yaş altında. Pakistan kökenli İngiliz Yazar Shelina Janmohamed, M Generation olarak tanımladığı Müslüman gençlerin değişen yaşam biçimlerine ışık tutuyor.

yazının devamı
Hakan Atis Hakan Atis

Teknelerinizin bakım zamanı…

Yaz boyunca güneşin neden olduğu yıpranmalar, teknelere yapışan deniz canlılarının (kekamoz) temizlenmesi ve diğer arızaların giderilebilmesi için kış ayları bakım ve onarım için en uygun zamandır.

yazının devamı
Murat Erdör Murat Erdör

Gelecekte bizleri neler bekliyor?

Teknolojik gelişmeler olağanüstü bir hızda ilerliyor. Her geçen gün birden fazla yenilik ile karşımıza çıkan teknoloji dünyası duracak gibi görünmüyor. Bu gelişmelerin sonucunda ise iş dünyasında ve hayatlarımızda köklü değişikliklerin olacağı ifade ediliyor.

yazının devamı
Prof. Dr. Derya Uludüz Prof. Dr. Derya Uludüz

Vücudumuzda bizim için savaşan gizli dostlarımız: Karotenoidler

Sarı, kırmızı ve turuncu pigmentleri olan meyve ve sebzelerde bulunan karotenoidlerin aslında gizli dostlarımız olduğunu biliyor muydunuz? Doğada 600 kadar karotenoid mevcut ve bunlardan sadece 40 kadarı insan gıdaları arasında yer alıyor. Vücudumuzun kullanabildiği karotenoidler karotenler, likopen, lutein ve kriptoksantinler. Karotenoidler, vücudumuzda bizim için savaşan gizli dostlarımız. İşte bu renkli bileşiklerin sağlığınız için yaptıkları…

yazının devamı
Duygu Merzifonluoğlu Duygu Merzifonluoğlu

Gizli bir hazineydim, bilinmek istedim

Ida ve Wilfried’in sergiye adını veren rokoko tarzı muhteşem formlu işleri, çağdaş bir romantizme sahip ‘Melankolik Gün Batımı’ adını taşıyan renkli bir eser. Büyük boya lekeleriyle bezenmiş kocaman bir manzara resminin üzerinde duran düzinelerce boş bira şişesi ve resmin bir kaç adım gerisinde duran bir kütüğe saplanmış tahta kırmızı çiçek ilk etapta insanın mantığını biraz zorlasa da sembolik bir çözümleme sonrası insana ciddi anlamda derin bir nefes aldırıyor. Her şeyi yerli yerine yerleştirdiğinizde ise görüyorsunuz ki meğer bu ışık saçan manzara resminin üstündeki boş bira şişeleri, bu kompozisyona üzerlerinde yıldız sembolü taşıdıkları için eklenmişler. Yani şişe üzerinde bulunan yıldızlar göğün yıldızlarını, rengarenk rokoko tarzındaki resim ise dünyayı simgeliyormuş.

yazının devamı
Afife Selen Selçuk Afife Selen Selçuk

Şeftali çiçeği şans tılsımıyla aşkı kendinize çekin

Dekorasyon her zaman sadece estetik ve konfor amaçlı olmak zorunda değil. Zaten dekorasyonun çıkış noktası, ilk insanların göz zevklerini geliştirmekten çok evlerini bazı adak objeleriyle, koruyucu tılsımlarla süslemek istemeleri. Bu açıdan bakınca dekorasyon önerilerinin çıkış noktası Feng Shui felsefesi oluyor. Genel olarak amaç, evin, odanın içine iyi enerjileri çekmek ve bu enerjilerin iç mekanda doğru şekilde akmasını sağlamak. Bu enerji akışını yönlendirme amaçlı yüzlerce dekoratif uygulama önerisinden bir tanesi bu haftaki konumuz: Şeftali Çiçeği Şans Tılsımı

yazının devamı
diğer yazarlar
 
LG
MD
SM
XS