yazarlar

Reha Erus
Reha Erus

Napoli’de ayıbın özrü plastik saat

Hırsızlıkta Napoli namlıdır. Özellikle de kapkaçta. Vezüv yanardağının eteklerinde kurulan bu deniz kentine uğrayacaklar ciddi şekilde uyarılırlar. ‘Aman değerli eşyalarınıza sahip olun’ diye.

Devamını Oku 30.06.2022
Tüm Yazıları
Defne İnce
Defne İnce

Yalnız ya da ailenizle gidebileceğiniz ekonomik tatil rotaları!

Deniz mevsimi geldi.Yılın yorgunluğunu atarak yeni sezona dinç şekilde başlamak için bol yüzmeli ve gezmeli bir tatili hepimiz hak ettik. Yalnız ya da ailenizle ekonomik bir şekilde tatil yapılacak rotaları bir araya getirdim.Hem denize gireyim, hem doğada zaman geçireyim hem de tarihi noktaları gezerek kültürel bir gezi yapayım diyorsanız bu yazı tam da size göre.

Devamını Oku 30.06.2022
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

Diş hekiminizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ağız sağlığının istenilen düzeyde olmaması ve diş bakımına gereken özenin gösterilmemesi sebebiyle her yaşta diş kaynaklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çocukluktan başlayarak yaşlılık dönemine kadar farklı sebeplerle oluşan diş sorunları, mutlaka bilgili ve tecrübeli diş hekimleri tarafından tedavi edilmelidir.

Devamını Oku 28.06.2022
Tüm Yazıları
Vedat Karabulut
Vedat Karabulut

Kriptopara ile ilgili merak edilen sorular

Adettendir, en başta "Yatırım tavsiyesi değildir." (YTD) notunu düşeyim ve önden uyarayım: Her piyasada olduğu gibi kriptopara piyasasında da yükselişler olduğu gibi düşüşler de yaşanacaktır.

Devamını Oku 27.06.2022
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Ağaçlar'a Takılıp; Orman'ı Gözden Kaçırmak...

Merkez Bankası’nın, yerleşmiş ifadesiyle “faiz kararı” olarak adlandırılan Para Politikası Kurulu kararı, Haziran toplantısında altıncı kez “pas geçme halkası”nın; karar(sızlık) zinciri’ ne eklenmesi olarak şekillendi. Kurul karar metni incelendiğinde; bundan sonraki farklı/yeni TCMB yöneliş ve tercihlerine ilişkin yeni sinyal etkisi ve/veya öngörü oluşturabilecek bir “taze duruş” un ipuçlarını bulmak da pek mümkün görülmüyor.

Devamını Oku 26.06.2022
Tüm Yazıları
Çiğdem Öztabak
Çiğdem Öztabak

Unicorn dijital yatırım platformu Linqto ve Karim Nurani röportajı

Consensus, büyük bir blockchain medya şirketi olan Coindesk tarafından düzenleniyor. 2015'te ilki düzenlenen konferansın başarısından bu yana Consensus, blockchain endüstrisinin geleceği hakkındaki tüm yeniliklikler için dünyanın her yerinden blok zinciri uygulayıcılarını, yatırımcıları ve bu alanın içindeki herkesi kendine çekiyor.

Devamını Oku 26.06.2022
Tüm Yazıları
Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Merve Durceylan’dan “Kendi Cenazem”

Güneşli günlerin ritimlerde de kendini hissettirdiği günlerin başlangıcında enerjinin, hareketin ve hayatın daha da hızlandığını görüyoruz. Yaz mevsimi yeniliklerin, denemelerin ve yeni başlangıçların mevsimi… Yeni mevsimin ilk ayında da yeni üretimlerle birçok sanatçı dinleyicilere yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Devamını Oku 25.06.2022
Tüm Yazıları
Sercan Şipka
Sercan Şipka

Padel: ‘Hızla Popülerleşen Yeni Bir Raket Sporu’

Raket sporları denince genelde ilk akla gelen spor branşı tenistir. Sonrasında da masa tenisi, badminton ve squash sıralanır. Peki daha önce padel isimli spor branşını duydunuz mu? Gelin bu hafta, Dünya’da özellikle İspanyolca konuşulan ülkelerde süratle popüler hale gelen yeni raket sporu padel branşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 21.06.2022
Tüm Yazıları
Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

“İnstagram festival ülkesi”nden sessiz kaçış planı..

Bu ara bana ne yapıyorsun diye sorduklarında “yavaşlıyorum” diyorum. Çünkü fevkalade hızlandı hayat. 10-20 km hızla giderken birden 100’leri 120’leri geçer olduk. O nedenle arada midesi tutuyor gibi oluyor insanın, gayri ihtiyari olmayan bir arabanın olmayan şöförüne “sağda biraz duralım, soluklanalım, telaşsız, paniksiz, yolculuk yapmanın tadına varalım” diyesi geliyor.

Devamını Oku 20.06.2022
Tüm Yazıları
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan

500 milyon insanı birleştiren Türk girişimci

10 yıl önce “Dünyada pek çok konu için özel gün ayrılmış, acaba neden bir “wellness” günü yok?” sorusunu soran Belgin Aksoy, bu boşluğu doldurmak için küresel bir sağlık ve huzur günü başlatmaya karar verdi. Görüşmeler sonucunda, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi gününün “Global Wellness Day” olarak kayıtlara geçmesini sağladı. Böylece GWD yola çıkmış oldu.

Devamını Oku 16.06.2022
Tüm Yazıları
Nilgün Mıhçıoğlu
Nilgün Mıhçıoğlu

Isparta'da “Gül Hasadı” zamanı

Son dönemin popüler akımlarından olan temalı seyahatler içinde en keyifli rotalardan biri Isparta Gül Hasadı. Daha önceki yıllarda Mayıs ayında başlayan gül hasadı, hava sıcaklıklarının değişmesi nedeniyle Mayıs sonunda başlayıp Haziran ayı boyunca devam ediyor. Geçimini gül ile sağlayanlar için büyük önem taşıyan bu dönemde düzenlenen “Gül Festivali” ve hasat turları bölgenin turizmine büyük katkı sağlıyor.

Devamını Oku 15.06.2022
Tüm Yazıları
Dr. Fevzi Özgönül
Dr. Fevzi Özgönül

Şeker bazılarımız için çok tatlı, bazılarımız için çok acı

Şeker dediğimizde bazı insanlar için dayanılmaz bir yiyecek, bazıları için kötü bir kabus bazıları için de hastalıklarının baş suçlusu olduğu akla gelir. Aslında şeker hemen hemen tüm yiyeceklerde karbonhidrat olarak var olan ve vücudumuza enerji veren bir moleküldür. Ancak bu molekül saf olarak elde edildiğinde tehlikeli olabilmektedir.

Devamını Oku 14.06.2022
Tüm Yazıları
Esra Öz
Esra Öz

Kalemlerimizi neden güçlendirmeliyiz?

Güçlü kalem olmanın sırrı çok okumakta saklı. Çok çalışmak ise, bir diğer önemli sır. İşte bu nedenle son dönemlerde yazmak üzerine kitaplar okuyorum.

Devamını Oku 01.06.2022
Tüm Yazıları
Dilay Ağaoğlu
Dilay Ağaoğlu

Tuna’nın Nostaljik Şehri Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, olağanüstü mimarisi, doğal güzellikleri, leziz tatları ve sahip olduğu termal kaynaklarıyla kalbinizi fethediyor.

Devamını Oku 24.05.2022
Tüm Yazıları
Mine Ayman
Mine Ayman

25 Nisan haftasında burçları neler bekliyor?

Merhaba, haftaya kafamız oldukça karışık ve yorgun bir şekilde başlayabiliriz. Yaklaşan Güneş Tutulmasının etkilerini hayatımızda yoğun bir şekilde hissedebilir, beklenmedik ve hayatımızı değiştirecek gelişmeler yaşayabiliriz.

Devamını Oku 25.04.2022
Tüm Yazıları
Ceren Alican
Ceren Alican

Sahra Çölü'ne açılan kapı Fas

Kuzey Afrika’nın en otantik, en güzel ülkesi Fas. Bazen kaotik, bazen içinden çıkılamayacak kadar karışık, hatta bazen “daha fazla devam edemeyeceğim” dedirtecek kadar zor. Aynı anda bir o kadar heyecanlı, sürprizlerle dolu, alışılmışın dışında. Ve çok güzel.

Devamını Oku 24.04.2022
Tüm Yazıları
Miray Öncü
Miray Öncü

Bir Metaverse Rüyası: Dubai Miracle Garden

Baharın geldiğini rengârenk çiçekler anlatmaz mı bize. Etrafta pembe, beyaz, kırmızı, sarı çiçekler açtıkça hayatımız da hareketlenmeye başlar. Bahar ayları hem yeni kararların verildiği hem de yepyeni planların yapıldığı tarihler olur genelde. Bazen bir çiçek tazeler bizi bazen de yeşilin üstüne serilen buketler.

Devamını Oku 10.04.2022
Tüm Yazıları
Yonca Özge Çallı
Yonca Özge Çallı

Paris Moda Haftası’na gittim !

Dünyanın en prestijli moda haftalarından biri olan Paris Moda Haftası tüm ihtişamı ile gerçekleşti. Şehir merkezi başlı başına bir defile alanı gibiydi. Dünya çapındaki ünlüler, influencerlar, moda editörleri, modeller, meraklılar herkes şehirde en havalı ve tarz kıyafetler içinde salınarak geziyorlar, içerik üretiyorlar ve bir defileden diğer bir defileye koşuyorlardı.

Devamını Oku 10.03.2022
Tüm Yazıları
Serhan Karasu
Serhan Karasu

Köpek eğitimi ile ilgili 5 önemli kural!

Köpek eğitimi doğru yapılması gereken önemli bir konudur. Ancak eğitim verirken yapılan bu hamleler köpeğinizde davranış bozukluklarına yol açabilir. Köpek eğitimi için doğru zaman nedir? Hangi hata köpeklerde davranış bozukluklarına yol açar? Köpeklerde kötü alışkanlıklara yol açan etkenler neler? İşte köpek eğitiminde doğru bilinen yanlışlar...

Devamını Oku 03.02.2022
Tüm Yazıları
Fırat Öklü
Fırat Öklü

Koordinasyon ve pilates

Yine yeni bir konuyla beraberiz. Koordinasyon kelimesini çok duyarız. Bugün biraz daha ayrıntılarına bakalım. Koordinasyon kolların bacakların ve diğer vücut bölümlerinin kontrollü bir şekilde hareket etme yeteneğidir.

Devamını Oku 31.01.2022
Tüm Yazıları
Arif Kalem
Arif Kalem

Dünyayı saran ağ

Belki siz daha önce deneyimlemişsinizdir ama benim bilgisayar ile imtihanım 90’lı yılların ortalarında oldu. Evimizde henüz bir bilgisayar yoktu lakin mahallemizde çok küçük bir internet kafe açılmıştı.

Devamını Oku 03.11.2021
Tüm Yazıları
Prof. Dr. Derya Uludüz
Prof. Dr. Derya Uludüz

Bel çevreniz beyin felci riskiniz hakkında ipucu veriyor

Sigara bağımlılığı, stresli ve hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenler nörolojik hastalıklar için önemli risk faktörleri oluştururken, bel bölgenizin ölçüsü de beyin sağlığınız hakkında ipucu verebiliyor. Özellikle elma tipi vücut ölçülerine sahip kişiler beyin ve damar hastalıkları konusunda daha çok risk altında.

Devamını Oku 29.09.2021
Tüm Yazıları
Opr. Dr. Cem Payaslı
Opr. Dr. Cem Payaslı

Rinoplasti nedir?

Bu yazımda en çok soru aldığım konulardan bir diğeri olan burun estetiğiyle ilgili yazmak istedim. En çok talep edilen estetik operasyonların başında gelen burun ameliyatlarıyla (rinoplasti) ilgili söyleyebileceğim en güzel cümle “Küçük değil, doğal burun güzeldir.”

Devamını Oku 27.09.2021
Tüm Yazıları
Fem Bozdağ
Fem Bozdağ

Yıkıcı mı Yapıcı mı?: Fütürizm

İtalyan şair Filippo Marinetti tarafından 1909 yılında yazılan Fütürist Manifesto ile ortaya çıkan Fütürizm (Gelecekçilik) akımı, temelinde sanat tarihinde yer alan tüm geçmiş akımlara karşı çıkar. Savaş, şiddet ve başkaldırıyı destekleyen Fütüristler için kütüphane ve müze gibi tarihin önemli belgelerini muhafaza eden kurumlar birer mezarlıktır.

Devamını Oku 10.09.2021
Tüm Yazıları
Emrah Ceylan
Emrah Ceylan

“Ekonomik Reçete: Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)”  

Banka ve finansal kurumlara olan kredi borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkân verilmesine yönelik “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulaması, ihtiyacı olan firmalar için hayati önemdedir.

Devamını Oku 26.07.2021
Tüm Yazıları
Uzman Psikolog Irmak Atak
Uzman Psikolog Irmak Atak

Bilinçli farkındalıkla yemek

Bilinçli farkındalığı, en basit haliyle, anda kalabilme sanatı olarak tanımlayabiliriz. Zihnimizin geçmiş ya da gelecekle değil, içinde bulunduğumuz anda olması anlamına gelmektedir. “Keşke öyle yapmasaydım” ya da “istediğim gibi bir iş bulabilecek miyim” diye düşünürken, yaşadığımız an elimizden akıp gider; hakkını vererek yaşamayı unutmuş oluruz. Bu durumun bir sürü olumsuz sonucu vardır. Biz şu an için yemek yeme alışkanlığımıza odaklanalım. Ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkına bile varmadığımız onca öğünü şöyle bir değerlendirelim.

Devamını Oku 15.05.2021
Tüm Yazıları
Alper Tüydeş
Alper Tüydeş

Alakargaların ilginç dünyası

Ülkemizde oldukça yaygın olan Alakargalar son dönemlerde kaydedilen taklit videoları ile gündemde. Öyle ki birkaç ay önce Datça’da kedileri için balkona mama bırakan Neslihan Orancı’yı kedi taklidi yaparak kandırmaya çalışan bir Alakarga’yı twitter’dan paylaşınca baya ses getirmişti.

Devamını Oku 13.04.2021
Tüm Yazıları
Kısa Kes - Serap Aykut
Kısa Kes - Serap Aykut

"İhtiyar Heyeti"

Bugün, 40 yaş üstü erkeklerin çoğunlukla dert edindiği bir meseleyi ele almak istiyorum.

Devamını Oku 11.04.2021
Tüm Yazıları
Can Gürel
Can Gürel

Küresel ödeme ağına yeni kripto para dahil oldu

Kredi kartı devi Visa, 60 milyon işletmeden oluşan küresel ödeme ağına stabil kripto para USDC’yi dahil ediyor.

Devamını Oku 15.12.2020
Tüm Yazıları
Kıvanç Ünal
Kıvanç Ünal

Dijitalde Akıllı Marka Stratejileri Yaratmak

Marka yaratma konsepti kullanıcıların değişen alışkanlıklarıyla birlikte günümüz çağında yeniden tasarlanması gereken süreçlerden biri haline geldi. Eskiden marka yaratmak, markanızın sadece görünür olması ve satış öncesi ile satış sonrasındaki müşteri deneyiminden ibaretken, artık markanızın varlığı ve devamlılığı birçok farklı etkene bağlı.

Devamını Oku 21.10.2020
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Taha Özyürek
Doç. Dr. Taha Özyürek

Süt dişlerine dolgu yaptırmalı mıyız?

Bu yazımızda birçok anne babanın nasılsa süt dişi düşecek ve yerine yenisi çıkacak dediği ve önemsemediği süt dişlerinde meydana gelen çürükleri tedavi ettirmeli miyiz? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Yazıma başlamadan önce Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yararlılara ise acil şifalar diliyorum.

Devamını Oku 24.08.2020
Tüm Yazıları
LG
MD
SM
XS