yazarlar

Uğur Hakan Hacıoğlu
Uğur Hakan Hacıoğlu

Hakan Başar: “Benim için müzik, bir yaşam biçimi, özgür davranabilme, kendimi ifade edebilme şekli.”

Hayat yolculuğunun başlangıcı sonrası kısa bir zaman içerisinde sanat kariyeri de başlayan birçok isim tarihimizde yer alıyor. Bu insanların küçük yaşlarda sanat yahut müzik kariyerinin başlamasında ailenin ilgisi elbette çok önemlidir. Bunun yanında yetenek ve bireysel alaka da son derece önemlidir. Plan yapmak, disiplinli olmak illa ki araştırmak…

Devamını Oku 03.12.2020
Tüm Yazıları
Serhan Karasu
Serhan Karasu

Clicker ile köpek eğitimi

Köpeğinize komutları eğlenceli bir şekilde öğretmenin güzel bir yolu da clicker kullanmaktır. Clicker, üzerinde bir gergi sistemi ya da düğme bulunan, avucunuza rahatlıkla sığabilecek, bastığınızda net bir şekilde klik sesi çıkaran basit bir aparattır. Pozitif şartlanma yaratmanın harika bir şeklidir. Clicker kullanırken köpeğinize komutları clicker ile vermezsiniz.

Devamını Oku 03.12.2020
Tüm Yazıları
Yonca Özge Çallı
Yonca Özge Çallı

Nedir bu sürdürülebilir moda kavramı?

Moda sektörü, bilinen o ki dünyanın en gelişmiş sektörlerinden biridir. Ancak ne yazık ki çevreyi en çok kirleten ikinci sektör olma özelliğini de taşımaktadır. Son yıllarda ise bu durumun ayyuka çıkması ile birlikte moda sektöründe hatırı sayılır değişiklikler olmaya başlamıştır. Özellikle markalar üretim aşamaları ile birlikte, depolama, satış, finans ve pazarlama aşamalarına da sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, çevrecilik gibi kavramları eklemişlerdir. Peki bu sürdürülebilirlik nedir ve ortaya çıkmasını ne tetiklemiştir?

Devamını Oku 02.12.2020
Tüm Yazıları
Esra Öz
Esra Öz

Geleceğin sürücüsüz tırlarını Türk mühendisler üretiyor

ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesi’ne bağlı National Robotics Engineering Center’daki görevi sırasında otonom helikopter, inşaat kamyonu, askeri kamyon, binek otomobili ve askeri konvoylar gibi değişik ortamlarda çalışan değişik otonom araç projelerinde yer alan Dr. Çetin Meriçli, Amerika’da şirket kurarak geleceğin sürücüsüz tırlarını üretmeye başladı.

Devamını Oku 02.12.2020
Tüm Yazıları
Can Gürel
Can Gürel

Libra nedir, avantajları nelerdir?

Uzun süredir beklenen Facebook liderliğindeki dijital para birimi Libra’nın, Ocak 2021 itibariyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Devamını Oku 30.11.2020
Tüm Yazıları
Reha Erus
Reha Erus

İtalya'da salgınla mücadelenin sembolü olan hemşireden uyarı: "Noel'i hastanede geçirmeyin"

Geçtiğimiz 6 Nisan’da pandeminin ilk dalgası sırasında İtalya’da bir hastanede bilgisayarın önüne yığılmış, başını klavyeye dayamış, uykusuz ve yorgun bir hemşirenin fotoğrafı ile ilgili bir yazı yazmıştım.

Devamını Oku 30.11.2020
Tüm Yazıları
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar
Doç. Dr. Mustafa Gündoğar

COVID-19 kurallarına uyarak diş tedavilerinizi yaptırın!

Vaka sayıların arttığı bugünlerde diş hekiminize gidip gitmeme konusunda tedirginlik duymanız gayet normaldir. Yalnız bir konuda emin olabilirsiniz ki diş hekimleri koronavirüse karşı son derece dikkatli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedirler. Gerek kendi sağlığımız için, gerekse de sizlerin sağlığı için sterilizasyon kurallarına son derece dikkat etmekteyiz. Yalnız bizler bu kadar dikkat ederken siz hastalarımızdan da bu virüse karşı aynı hassasiyeti göstermenizi bekliyoruz.

Devamını Oku 30.11.2020
Tüm Yazıları
LG
MD
SM
XS