Vedat Karabulut
Vedat Karabulut

Vedat Karabulut

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Sosyal Medyanın Acımasız ve Garip Yüzü: Linç Kültürü!

Sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Gerek bilgisayarda gerek akıllı telefonlarda, saatlerimizi Instagram, Twitter, Facebook, TikTok gibi sosyal mecralarda geçiriyoruz. Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri arttıkça olumsuz etkileri de artıyor. "Sosyal medya şiddeti" olarak da tanımlayabileceğim "linç kültürü" öyle çılgın bir boyuta geldi ki, milyonlarca takipçisi olan ünlü bir kişi de, sıradan bir insan da linç kurbanı olabiliyor.

Devamını Oku 09.06.2021

Yeni başlayanlar için dijital pazarlama

Dijital pazarlama; bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlarda görünen pazarlama kampanya ve reklamlarını ifade eden bir kavram. Çevrim içi dünyada yapılan bu çalışmalar; videolar, görüntülü reklamlar, arama ağı reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması, etiket yönetimi gibi farklı biçim ve araçlarla gerçekleşir. Geleneksel marketing ile dijital pazarlama birbirinden çok farklıdır. Genellikle dergi, gazete reklamları, reklam panoları, bilboardlar, broşür, kart ve posta yolu gibi araçlar geleneksel pazarlama içinde yer alır. Televizyon ve radyo reklamları da artık geleneksel pazarlama araçlarından sayılabilir.

Devamını Oku 24.05.2021

Korona günlerinde fırsat buldukça kitap okuyun, araştırmalar yapın!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ve ardından gelen sokağa çıkma kısıtlamaları... Tüm bunlar herkesi olduğu gibi beni de olumsuz etkiledi, zaten bunun aksini iddia etmek hayalcilik olur. Ben Vedat Karabulut olarak bu olumsuz gelişmelerden ve duygulardan kurtulmak için kitap okumanın çok etkili olacağını düşündüm ve gerçekten şu dönemde bol bol kitap okudum. Size önerim şu günlerde kendinize iyi gelecek kitapları seçin ve her gün belli bir vaktinizi okumaya ayırın. Göreceksiniz, kitap okumak terapi gibi gelecek ve kendinizi daha pozitif duygular içinde bulacaksınız.

Devamını Oku 07.05.2021

Nedir Bu NFT? NFT ne işe yarar?

"Son yıllarda herkesin dilindeki altın tamlama nedir?" diye sorsam ne dersiniz? "Dijital çağ" derseniz hiç de yanılmış olmazsınız. Dijitalleşme, hayatımızda kalıcı bir yer edinmeyi başarmış görünüyor. Bugün alışverişlerimizden tutun da sahip olduğumuz paranın bile dijital varlık olması mümkün, öyle değil mi? İşte dijital çağın sözlüğümüze kazandırdığı en yeni kavramlardan biri de NFT. Gelin, kitlelerin son çılgınlığı NFT’yi daha yakından inceleyelim!

Devamını Oku 07.04.2021

Dijital pazarlama sektörü pazarlama hedef kitlesini hızla değiştirdi

Değişen dünya, pazarlama hedef kitlesini ve yöntemlerini de hızla değiştirdi. İnternet ağının yaygınlaşması ve akıllı telefonların, tabletlerin her yaştan insan için ihtiyaç hâline gelmesiyle dijital dünya çok daha ulaşılabilir olmaya başladı. Türkiye'de internet kullanımının her yıl ciddi oranda artması dijital pazarlamayı sektörün gözdesi hâline getirdi.

Devamını Oku 26.03.2021

10 adımda geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki fark

Geleneksel Pazarlama ve Dijital Pazarlama arasındaki temel farklar aşağıda 10 madde halinde belirtilmiştir. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, pazarlama alanında birbirine yakındır. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, eksik kaldıkları noktaları yine birbirleri ile doldurabilmekte. Bir çok kurumsal firma da geleneksel pazarlama ve dijital pazarlamayı birlikte kullanmakta.

Devamını Oku 23.02.2021

Sağlık turizminde dijital pazarlamanın etkisi

Global anlamda sağlıktan güzellik sektörüne kadar her alanda dijital pazarlamanın ön plana çıktığını görüyoruz. Bu bağlamda geliştirilen yeni stratejiler doğrultusunda sağlık sektörü de dijital mecralar ile hedef kitlesine ulaşmaya çalışıyor. Markalar Instagram, Facebook, TikTok, YouTube gibi farklı sosyal medya araçlarını kullanarak sponsorlu reklam veriyor ve sesini duyurmayı hedefliyor.

Devamını Oku 10.02.2021

Siber Güvenlik Nedir? Veri Güvenliğini Nasıl Sağlarız?

Günümüzde devletler için sınır, şirketler için genel merkez, kişiler için ise en az ev güvenliği kadar önemli bir hal alan "siber güvenlik" meselesi hala pek çok işletme ve birey tarafından gereken önemi göremiyor. Gün içerisinde onlarca verimizi dijital ortamlarda paylaşıyor, isteyerek ya da istemeyerek kayıt altına alıyoruz. Veri güvenliğini sağlayamadığımız durumlarda ise birey, şirket ya da devlet bazında büyük problemler ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Devamını Oku 07.01.2021

KVKK nedir, neden çok önemli?

Dijital dünyayla bu kadar iç içe olmadan önce kişisel verilerimizi sorgulamadan paylaşmaya alıştık ya da bir şekilde alıştırıldık. Ancak geriye dönüp baktığımızda bu gelişigüzel paylaşımların normal olmadığının da farkına vardık. Yani bu veri paylaşma alışkanlığımızın değişmesi gerektiği kanaatine vardık. Peki bu alışkanlığı değiştirmek nasıl mümkün olabilir? İşte Kişisel Verileri Koruma Kanunu tam da bu noktada devreye giriyor. Bu kanunun amacı; kişisel verilerini sorgulamadan, düşünmeden ve sonunun nereye varacağını hesap etmeden her yerde paylaşan bir birey yerine daha bilinçli olan bireylerin oluşmasını sağlamak ve gelecek nesillerde veri koruma kültürünü oluşturabilmek. Bu açıdan ele aldığımızda kişisel verilerin korunması birçok açıdan kritik bir öneme sahip.

Devamını Oku 25.12.2020

Yeni çağ semptomu Dijital Amnezi (Digital Amnesia) nedir?

Teknoloji ile iç içe yaşıyoruz. Bilgisayarlarımız, telefonlarımız ve diğer pek çok dijital eşyamız günlük yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Bu dijitalleşmenin etkisi ile pek çok insan artık telefon numaralarını, doğum günlerini veya yıl dönümlerini ezberleme konusunda endişe duymuyor. Sonuçta teknolojik aletler bunları hatırlatıyor.

Devamını Oku 09.12.2020
LG
MD
SM
XS