Esra Öz
Esra Öz

Esra Öz

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Kariyer sırları vizyon kazandırıyor

Son aylarda Kariyer Sırları isminde bir röportaj serisine başladım. Bu seri sayesinde alanında başarılı birçok değerli isimle tanıştım. Başarıyı nasıl elde ettiklerini sorduğumda, cümleler değişse de genellikle çok çalıştıklarını ve çalışırken eğlendiklerini anlattılar.

Devamını Oku 11.05.2021

Çocuklara özel sosyal medya adresleri neden önemli?

Çocukların dijital platformları kullanması konusunda aileler çok dikkatli olmalılar. Pandemi sürecinde aileler kadar, bu platformlar da hassasiyet göstermeye başladı.

Devamını Oku 10.05.2021

Bilimin doğru anlaşılması için bilim insanları Bilim Sohbetleri’nde anlatıyor

Bilim iletişiminde, bilimdeki hype dediğimiz yutturmaca araştırma sonuçları haberlerde karşımıza çıkabiliyor. Bilimsel keşiflerin abartılması ve sansasyonel olmasından kendimizi korumalıyız. Bilim iletişimi bu nokta önem kazanırken, bilimsel araştırmaları yapanların kendilerinden öğrenmemiz de vizyonumuzu geliştiriyor.

Devamını Oku 08.05.2021

Hastaneleri liyakatle yönetmek için ne yapmalı?

Hastane yönetiminde engelleri yıkmak gerekiyor. Eğer kangren olan bölümler varsa kesip atabilmek önem taşıyor. Burada da yöneticinin özellikleri önem kazanıyor.

Devamını Oku 04.05.2021

Dijital medyada konuşmayı seviyor musunuz?

Geleneksel medyanın dijital medyaya adaptasyonu sürerken, dijital medyada da yenilikler devam ediyor. Yakın zamanda Clubhouse ortaya çıktı ve hızla kullanıcı kazanmaya başladı. Devamında kan kaybetmesinin nedeni ise, aynı kişilerin her konuda konuşması ve insanların bunlardan sıkılmasına neden oldu. Diğer sosyal medya platformları da hızla bu özelliği bünyelerine katmak için çalmaya devam ediyor.

Devamını Oku 03.05.2021

“Bilim Sohbetleri” bilim iletişiminde öncü olmaya devam ediyor

Yaklaşık bir yıl önce başladığım “Bilim Sohbetleri” video röportajlarım, bilim iletişimi alanında yapılan çalışmalara örnek olacak. Bu süreçte kimlerle konuşacağımı araştırmak, bulmak ve zaman farkına göre yurt dışındaki bilim insanları ile iletişimi sürdürmek uzun ve zorlu bir süreç olsa da ortaya çıkan çalışmalar buna değdiğini gösteriyor.

Devamını Oku 28.04.2021

Yeni başlangıçlar için farklı sorular sormalı

Her sene yeni yıla girerken hedefler listesi oluşturulur, yıl içerisinde de ne kadarını uyguladığımız üzerinde de duruyoruz. İşte bu kez bir değişiklik yapmaya karar verdim. Doğum günümde yeni kararlar aldım.

Devamını Oku 23.04.2021

Corona geçiren bir doktorun Corona Günlükleri kitap oldu

“Corona, geri dönüp baktığımızda 2020’yi anlatmak için kullanılacak tek kelime bu olacak. Sonrası için de bir milat. Kaybettiklerimiz için üzüldüğümüz, sağlığımıza kavuştuğumuz için sevindiğimiz, hiç hastalanmadığımız için şükrettiğimiz bir yıl” diyor Türkiye’de Covid-19’a yakalananlar ilk sağlık çalışanlarından biri olan Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Hemşire hanım arıyor. Order girilmiş. İlaç hastanede yok. Temin edilecek. Ağzımdan gelen kan arttı. Peçete yetmiyor. Çok kanıyor. Plastik bardağa kan kusuyorum. Akşamki kan tahlili sonuçları gelmedi. Hemşire hanıma sordum. Trombosit sayısı düşmüş. Rakamı hatırlamıyor. Söylemek istemiyor. Nefesim yetmiyor. Havayı içime çekiyorum ama oksijen alamıyorum sanki. Öksürüğüm iyice arttı. Dayanamıyorum artık. Dua ediyorum…” yaşadıklarının diye anlatıyor.

Devamını Oku 10.03.2021

"Türkiye’de 5 milyon civarında bireyin herhangi bir nadir hastalığı olduğu tahmin ediliyor"

Dünyada yaklaşık 350 milyon bireyin, Türkiye’de ise 5 milyon civarında bireyin herhangi bir nadir hastalığı olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de 2 bin kişide 1 kişiyi etkileyen hastalıklar nadir hastalık olarak kabul edilirken, bu hastalıkların sadece yüzde 5’inin tedavisi bulunuyor.

Devamını Oku 25.02.2021

Covid-19 aşıları ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor

“Faz 3 aşamasını tamamlamış ve kullanımına izin verilen aşıların hepsi güvenlidir ve yeterli koruyuculuğu sağlayacağı da ön görülüyor” diyen Türk İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Barbaros Oral, “En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır. Hangi tip aşı olursa olsun etkinliğini kaybetmeden yaygın olarak kullanımının sağlanması salgının kontrolü için kaçınılmaz.” dedi.

Devamını Oku 15.12.2020
LG
MD
SM
XS