Esra Öz
Esra Öz

Esra Öz

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

“Bilim Habercisi” neden önemli?

Bilimsel konuları konuşmak birçok insan için korkutucu gelebilir. Birçok gazetecinin çok sıkıcı dediği durumlarla bile karşılaştım. Aslında bilim anlatmak keyiflidir, belli bir matematiği vardır. Bunu uyguladığınızda en zor konular bile sade hale dönüştürülebilir.

Devamını Oku 29.04.2022

Sağlık sektörünün kahramanı hekimler

Pandemi sürecinde sağlığın önemi daha da net anlaşıldı. Bu süreçte sahada fedakarca çalışan hekimler, ailelerinden uzak kalmak durumunda da kaldılar. Zorlu günlerde her zaman herkesin yanında olan değerli hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramını kutlarız.

Devamını Oku 14.03.2022

Bilim iletişimi nasıl karanlığa ışık tutuyor?

Pandeminin başlamasıyla birlikte bilimin önemi anlaşılmaya başladı. Bu süreçte uzun yıllardır uyardığımız sözde bilim konusunda da dikkat etmenin önemi daha net şekilde görüldü.

Devamını Oku 03.02.2022

Sürdürülebilirlikle iyiliği birleştirmek önemli

Son yıllarda dünyada yaşanan iklimsel ve çevreyle ilgili değişimlerin etkileri ve nedenleri sürdürülebilirliğin önemi artıyor. “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi” kapsamında, BM üye ülkeleri, 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için toplamda 17 hedef üzerinde duruluyor.

Devamını Oku 14.01.2022

Mutluluk hormonu, aşkın fizyolojisi en büyük uydurmalar

Doğumu başlatan kimyasal oksitosin. Nöron, oksitosin salgılamaya başladığında doğum olayı başlıyor. Ancak tersi karar verdiğinde doğum gecikiyor. Prof. Dr. Türker Kılıç, “Mutluluk hormonu, aşkın fizyolojisi gibi tanımlamalar en büyük uydurmalar” diyor.

Devamını Oku 03.01.2022

Pandemide gerçek sağlık haberleri önem kazandı

Pandemi sürecinde sağlık haberlerinin önemi anlaşılırken, bilimsel ve kanıta dayalı bilgiye erişimin gerekliliği üzerinde duruluyor. Sağlık iletişiminin bilgi kirliliğini önlemedeki etkisi ise, sık sık gündeme geliyor.

Devamını Oku 10.12.2021

Covid-19’a karşı uykuyu ihmal etmeyin

Özellikle son iki yıl içerisinde en önemli toplum sağlığı problemi halini alan Covid-19 pandemisi sürecince, bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlar ile mücadelede uykunun oldukça önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. “Üstelik artan stres ve hastalık korkusu, insomni yani uykusuzluk hastalığı başta olmak üzere uykunun süre ve kalitesinde belirgin azalmalara neden oldu” diyen Türk Nöroloji Derneği Uyku Tıbbı Moderatörü Doç. Dr. Gülçin Benbir, uyku yoksunluğunun ikincil olarak bağışıklık sisteminin etkilenmesine yol açtığını belirtiyor.

Devamını Oku 01.12.2021

Sağlığın çok bilinmeyenli denklemleri nasıl çözülecek?

Bu sene Kasım sonunda gazeteciliğe başlama serüvenimin 15. yılı olacak. Heyecanla başladığım ilk günlerde html kodlarını kendi kendime öğrenip, blog tasarımları yapıyor ve site yönetiminde kullanıyordum. O zamanlarda hekimlerin sorunlarına daha çok odaklanıp, alandaki en yeni makaleleri, en gelişmiş teknolojileri araştırıyor, aynı zamanda da sorunları dile getiriyordum.

Devamını Oku 09.11.2021

Pandemi sürecinde yalan haber virüsüyle nasıl mücadele edebiliriz?

We Are Social ve Hootsuite tarafından, “Global Statshot” raporları 2021[1] yayınlandı. Dünyada en çok kullanılan sosyal medya mecralarında ilk sırada Facebook, ikinci sırada Youtube yer alıyor. Bu sıralama Türkiye’de değişiyor, ilk sırada Youtube, ikinci sırada Instagram yer alıyor.

Devamını Oku 23.10.2021

Kafatasını açmadan yapılan beyin damar hastalıklarındaki tedavi edilebiliyor

Kafatasını açmadan yapılan işlemlerle hastaların yaşam konforunu artıran bu tekniklerin birçoğunu Türk hekimler geliştiriyor. Beyin damar hastalıklarının tedavisindeki son gelişmeleri, Türk hekimler dünyaya anlatıyor.

Devamını Oku 30.09.2021
LG
MD
SM
XS