Sercan Şipka
Sercan Şipka

Sercan Şipka

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Kabaddi: ‘Yeni Popülerleşen Takım Sporu’

Bu spor branşı her ne kadar Asya Kıtası’nde ortaya çıksa da, günümüz dünyasında önce Amerika’da sonra da Avrupa’da hızla popülerleşmeye başladı. Özellikle mücadeleci bir spor branşı olması yönüyle Kabaddi, seyir zevki açısından da kendisine yeni bir izleyici kitlesi oluşturdu. Gelin şimdi bu yeni spor branşının kuralları hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 07.11.2022

Sonbahar Sporu: Trail Koşusu

Bugün itibarıyla sonbahar mevsiminin ilk gününü yaşıyoruz. Sonbahar denince ilk akla gelen doğanın güzellikleridir. Özellikle bu mevsimde doğa adeta bizlere karpostal gibi bir güzellik sunar. Peki bu sonbahar mevsiminde ne tür doğa sporları yapabiliriz? Bu köşe yazımda sizlere bir sonbahar sporu olan Trail Koşusundan bahsetmek istiyorum.

Devamını Oku 01.09.2022

Wushu: ‘Güç İş, Zor Teknik ve Sanat’

Sizlere bu yazımda, son yıllarda Dünya’da hızla popülerleşen dövüş sporlarından biri olan Wushu hakkında bilgi vermek istiyorum. Çin savunma sanatlarına genel olarak Wushu dense de, aslında bu branş hem savunma hem de saldırı özelliğiyle diğer dövüş sporlarından farklı bir yerde konumlanmaktadır.

Devamını Oku 26.07.2022

Padel: ‘Hızla Popülerleşen Yeni Bir Raket Sporu’

Raket sporları denince genelde ilk akla gelen spor branşı tenistir. Sonrasında da masa tenisi, badminton ve squash sıralanır. Peki daha önce padel isimli spor branşını duydunuz mu? Gelin bu hafta, Dünya’da özellikle İspanyolca konuşulan ülkelerde süratle popüler hale gelen yeni raket sporu padel branşı hakkında bilgi sahibi olalım.

Devamını Oku 21.06.2022

Plaj Hentbolu: Yaz aylarının yeni popüler spor branşı

Dünya’da futbol, basketbol ve voleyboldan sonra en çok oynanan takım spor branşı olan hentbolu hepimiz biliyoruzdur. Özellikle Danimarka gibi İskandinav ülkerinde birinci popüler branş olan hentbolun bir de plaj hentbolu isminde farklı bir dalı var. Bu hafta sizlere bu branşı tanıtmak istiyorum.

Devamını Oku 31.05.2022

Plaj Futbolu: Brezilya Sahillerinden Tüm Dünya’ya Yayılan Spor Branşı

Brezilya’nın dünyaca ünlü plajı Copacabana’da; kumda yalın ayakla eğlencesine futbol oynayan kişilerin icat ettiği bir spor dalıdır, Plaj Futbolu. Oynamasının yanında, izleyenlere de seyir zevki vermesi açısından 90’lı yıllarda popüler olmuştur.

Devamını Oku 16.05.2022

Eskrim: Kılıç Kullanma Sanatı

Bu hafta köşe yazımda sizlere, tarihi çok eskilere dayanan ‘Eskrim’ spor branşını tanıtacağım. Olimpik branş olmasının yanında eskrim, oyunculuk sanatıyla uğraşan kişilerin de en çok ilgi duyduğu spor branşı.

Devamını Oku 08.05.2022

Çim Hokeyi: Dünya’da Futboldan Sonra En Popüler Açık Alan Takım Sporu

Futbolun, Dünya’da herkes tarafından bilinir hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biri açık alanda ve çim zeminde oynanmasıdır. Çim Hokeyi de, tıpkı futbol gibi açık alanda ve çim zeminde oynanmaktadır. Bu özelliğinden dolayı, Dünya’da popülaritesi hızlı artan branşlarda ön plana çıkmaktadır.

Devamını Oku 01.05.2022