Reha Erus
Reha Erus

Reha Erus

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

29 Şubat’ta doğmak

Eğer 29 Şubat’ta doğsaydım bugüne kadar sadece 18 kez doğum günümü kutlayabilecektim. Şubat ayı 4 yılda bir 29 çekiyor. Gregoryen takvimine göre dünyanın güneşin etrafında dönmesi 366 gün 5 saat 48 dakika 46 saniye sürüyor.

Devamını Oku29.02.2024

Diktatör torunu olmak

Alessandra Mussolini İtalyan diktatör Benito Mussolini’nin torunu. Hafta sonunda İtalya’nın etkin günlük gazetesi ‘Corriere della Sera’ ya geniş bir röportaj vermiş. Hemen hatırlatayım Alessandra Mussolini aynı zamanda ünlü sinema yıldızı Sofia Loren (Sofia Costanza Brigida Villani Scicolone) in yeğeni. Alessandra Mussolini faşist Benito Mussolini’nin müzisyen oğlu Romano’nun kızı.

Devamını Oku25.02.2024

27’ler kulübü

Dün Kurt Cobain’in doğum günüydü. 90’lı yılların ünlü topluluğu ‘Nirvana nın kurucusu, gitaristi, solisti ve şarkı yazarı 5 Nisan 1994’te tabancasıyla intihar ettiğinde 27 yaşındaydı. O da 27’ler Kulübü’nün bir üyesi olarak tarihe geçti. İlginçtir bir çok tanınmış müzisyen, sanatçı, oyuncu ve sporcunun dahil edildiği bir liste yıllar geçtikçe uzadı.

Devamını Oku21.02.2024

Ayakbastı parası üzerine

Ada ve takım adalarıyla ünlü Endonezya’nın en turistik adası Bali’ye girmek için artık 10 dolar (310 tl) ayakbastı parası ödemek gerekiyor. Asya ülkesi yıllık gelirinin büyük bir bölümünü turizmden karşılıyor. Özellikle Yarım Küre ve Uzak Doğu ülkelerinin turistlerini ağırlayan Bali Adası için Endonezyalı yetkililer ayakbastı ücreti ile ilgili ‘Adanın çevresini ve kültürünü korumak amacıyla böyle bir karar almak zorunda kaldık’ açıklaması yaptılar.

Devamını Oku18.02.2024

Çatısı üzüm bağlı havalimanı

Floransa Amerigo Vespucci Havalimanı’na hiç inmedim. Zaten butik bir meydan diyebiliriz. Terminali küçük, kısa tek pistli, ulaşımı pratik değil. Özel uçaklara hizmeti daha yoğun. Tarifeli uçaklar ise sadece komşu ülkelerden sefer yapıyor. Turistik Floransa’ya gelmek isteyenler uluslararası Bologna veya Pisa, hatta hızlı trenle 1.5 saatlik mesafedeki Roma Havalimanı’nı tercih ederler. ‘İmparator’ Fatih Terim Fiorentina’yı çalıştırırken sık sık İstanbul yolculuğunu bu havalimanından yapardı.

Devamını Oku15.02.2024

Çiftçilerin protestosuna süt ineği 2. Ercolina damgasını vurdu

AB’nin bazı ülkelerinde çiftçilerin haklarını araması için başlattıkları traktör eylemi sürerken İtalya’daki gösterilere süt ineği 2. Ercolina damgasını vurdu. Almanya, Hollanda, Belçika, İspanya, Polonya, Macaristan, Fransa ve İtalya’da çiftçilerin eş zamanlı başlattıkları başkentlere traktörle girme girişimi güvenlik güçlerince barikatlar kurularak engellenmeye çalışılırken bir İtalyan çiftçi süt ineği 2. Ercolina’yı Vatikan’ın ünlü San Pietro meydanına götürerek ilginç protestosuyla dikkatleri çekmeyi başardı.

Devamını Oku13.02.2024

Sanremo'da John Travolta'nın spor ayakkabıları

İtalya’nın adeta simgesi olan Sanremo Şarkı Festivali’ni ilk kez 1959 yılında siyah beyaz ekranlarda izlemiştim. Domenico Modugno ‘Piove’ (ciao ciao bambina) şarkısıyla kazanmıştı.

Devamını Oku11.02.2024

Montella’nın keyfi

Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine 4 ay kaldı. Milli Takımımız Portekiz ve Çekya ile mücadele edecek. Play Off’lardan gelecek son ekiple birlikte grubumuz tamamlanacak. Olası rakipler Gürcistan, Lüksemburg, Kazakistan veya Yunanistan arasından çıkacak. Avrupa Liglerini izlerken büyük futbol şölenine katılacak diğer ülkelerin milli takımlarının oyuncularına bakıyorum ve takımımızın İtalyan hocası Vincenzo Montella’yı şanslı buluyorum.

Devamını Oku07.02.2024