Reha Erus
Reha Erus

Reha Erus

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Amerika’da yüksek eğitim için öne çıkan eyaletler listesi

Bir süredir Amerika’dayım. Üniversite mezuniyet törenleri birbirini kovalıyor. Kepler havalarda uçuşuyor. Öğrencilerin ellerinde sıkı sıkıya tuttukları kurdeleli diplomalar daha iyi bir gelecek için bilet yerine geçiyor. Ülkede eğitim çok önemli. Amaç iyi ve itibarlı üniversitelere kabul edilebilmek.

Devamını Oku 28.05.2023

Etna için gökyüzünde deprem

Yukarıdaki başlığı Sicilya Adası’nın etkin gazetesi ‘Giornale Di Sicilia’ attı. ‘Etna için gökyüzü depremi’

Devamını Oku 25.05.2023

Uçakta delik plastik bardak kurbanı oldum

Boston’a yolculuğumuz aslında iyi başladı. Bağlarbaşı’ndan İstanbul Havalimanı’na 19 Mayıs tatil günü olduğu için trafiğe takılmadan erken ve rahat gittik. Havalimanı da sakindi. Gençlik ve Spor Bayramı için bir gösteri vardı. Turist yolcular kadar biz de ilgiyle izledik. Lounge’da dinlendikten sonra Boston uçağının kapısına gittik. 65 yaş üstü avantajı ile sırada beklemeden kabine girdik ve güleç yüzlü THY görevlileri tarafından karşılandık. Uçak dolu olarak kalktı. Çoğu yabancı transit yolcularıydı. Türkler ise parmakla sayılacak kadar azdı. Uçuş tam 10 saat sürecekti.

Devamını Oku 21.05.2023

Başkanların sanat danışmanları ve George Clooney

Dünyada ülke başkanlarının hemen hemen her alanda danışmanları vardır. Bunların başında güvenlik ve savunma danışmanları gelir. Özellikle ABD yönetiminde danışmanlık sistemi çok önemli görülür. Hollywood’ta kovboy filmlerinin efsane oyuncusu Ronald Reagan başkan seçildikten sonra ilk iş olarak kültür ve sanat için kalabalık bir danışmanlık kadrosunu Beyaz Saray’a atadı.

Devamını Oku 17.05.2023

İtalya’da makarnaya zam krizi

40 yıl yaşadığım İtalya bana elbette makarna kültürünü aşıladı. İtalyanların milli yemeği artık dünyada kendisini fazlasıyla kabul ettirdi. O kadar çok çeşidi var ki saymakla bitmez. Örneğin Napoli’li şarkıcı Peppino di Capri ‘Aglio, olio e peperoncino’ yani sarımsak, zeytinyağı ve acı pul biberlisini pek sevdiğini her ortamda itiraf eder.

Devamını Oku 14.05.2023

Brad Pitt, Tom Cruıse’a özenince

Bazen kendimi çok şanslı hissediyorum. Özellikle bir haber okuduğumda kahramanlarını tanıyorsam geçmişe gidiyorum ve onlarla nerede, nasıl tanıştığımı, ne koşullarda röportaj yaptığımı anımsamaya çalışıyorum. Çok uzun bir meslek yolunda yayınlanan söyleşilerim gözümün önüne geliyor ve niye yalan söyleyeyim mutlu oluyorum.

Devamını Oku 11.05.2023

Gladyatör’den geç gelen itiraf

Sinema salonunda 34 gazeteciydik. Kendimi şanslı ve ayrıcalıklı hissediyordum. Warner Bros. film şirketi ‘Gladyatör’ün ön basın gösterimi için beni de davet etmişti. Sonrasında Russell Crove, Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen ile röportaj yapacaktık. Filmin yönetmeni Ridley Scott yoktu.

Devamını Oku 09.05.2023

33 yıllık hasret sona erdi Napoli şampiyon oldu

Napoli takımı İtalyan Ligi Serie A’da ilk şampiyonluğunu 1986 -87 sezonunda kazanırken kutlamaları San Paolo Stadında izlemiştim.

Devamını Oku 07.05.2023