hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Prof. Dr. Murat Ferman
  Prof. Dr. Murat Ferman

  Prof. Dr. Murat Ferman

  cnnturk.com yazarı

  tüm yazıları

  Güncel ekonomi okumaları - 11

  Planlı Mayıs ayı Para Politika Kurul toplantısı beklentilerine ilaveten, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ in katıldığı bir televizyon programındaki açıklamaları ve Finansal Okuryazarlık Platformu ile Arap Bankacılık Zirvesi konuşmalarının haftanın ilk yarısında, ön plana çıktığı görülüyor.

  Devamını Oku23.05.2024

  "İkinci Dalya" derken...

  19 Mayıs 1919’ un yüzbeşinci yıldönümünde Gençlik ve Spor Bayramını kıvançla kutlarken, burada değerli okuyucularımızla buluştuğumuz makale sayımızı ikiyüz toplamına taşıyarak, “ikinci dalya” diyebilme mutluluğumuzu paylaşmak istiyoruz.

  Devamını Oku19.05.2024

  Güncel Ekonomi Okumaları - 10

  Hafta başında kamuoyuna sunulan “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” etrafında bir dizi tespit ve tartışmaların ön plana çıktığı görülüyor. Güncel gelişmeleri okuma işinde önceliği bu başlığa vermek yerinde olacaktır:

  Devamını Oku16.05.2024

  Üç başlık üzerinden Eko-Politik gidişat..

  Öncelik ve ehemmiyetle, Anneler Gününü içten esenlik dileklerimizle kutlayarak başlamalıyız. Kadınlarını-annelerini mutlu ve umutlu kılamayan toplumların, ekonomik refah ile yüksek yaşam kalitesine ulaşma çabalarında, hiçbir zaman başarılı olamayacağını hatırlatmak isteriz.

  Devamını Oku12.05.2024

  Güncel Ekonomi Okumaları - 9

  İçeride ve dışarıda yaşanan eko-politik gelişmeler ele alındığında, Çin lideri Şi’ nin Avrupa ziyareti ön plana çıkıyor. Uzun bir aradan sonra gerçekleştirilen bu ziyaret; zamanlama ve program kapsamı bakımından dikkate değer okumaları çağırıyor.

  Devamını Oku09.05.2024

  "Baz etkisi"nin dayanılmaz hafifliği...

  Makale başlığımız, ilhamını; Milan Kundera’ nın tam kırk yıl önce yayınlanmış ünlü roman/sinema filmi “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” eserinden alıyor. Güncel enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte, senenin ikinci yarısında beklenen “olumlu baz etkisi” faktörünün; yine ve yeniden ön plana çıkarıldığı izleniyor.

  Devamını Oku05.05.2024

  Güncel Ekonomi Okumaları - 8

  Güncel akışta, küresel eko-politik dinamikleri etkileme gücü en yüksek faktör olarak değerlendirilen FED Açık Piyasa Komite toplantısı sonuçları açıklandı. Beklentiler dahilinde ve aralıksız altıncı toplantıda; 5.25-5.50 aralığında ve yirmiüç yılın zirvesinde olan fonlama faizi sabit bırakıldı.

  Devamını Oku02.05.2024

  Ekonomide protokol ve reçete..

  Nisan ayının son haftasında öne çıkan eko-politik dinamikler arasında Merkez Bankası PPK kararı ve ekonominin patronajında olan Bakan Şimşek’ in ekonomi zirvesindeki konuşması not edilmelidir.

  Devamını Oku28.04.2024