Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Prof. Dr. Murat Ferman

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Çeyreklik büyüme üzerine okumalar..

Ekonomik gidişat ile gelişmeleri; gösterge ve manşet rakamlar üzerinden takip ediyoruz. Enflasyon, dış ticaret, kapasite kullanımı ve benzeri ekonomik göstergeler arasında, “büyüme” başlığı ön plana çıkıyor. Ekonomide yeralan ve değer/zenginlik (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) yaratan tüm sektör ve aktörlerin katkılarını ortaya koyan büyüme rakamı; kompozit(bileşik) yapılı bir bütüncül gösterge olma özelliğini taşıyor.

Devamını Oku 04.06.2023

Ortak problemler; özgün çözümler..

“En iyi seçim, selametle sonlandırılmış; geride bırakılmış seçimdir!” Demokrasi tarihimizde bir ilki birlikte yaşıyor; ikinci tura kalan seçim süreci çerçevesinde iki hafta daha uzamış kritik belirsizlik dönemini sonlandırıyoruz. Böylece, dozu artmış vaatler ve hızla artan bütçe harcama kalemleri ile şekillenen Seçim Ekonomisi koşullarını, şimdilik, geride bırakıyoruz.

Devamını Oku 28.05.2023

İçeride ve dışarıda zorlu günler..

Demokrasi tarihimizde “erken seçim” tecrübesine sahip olmakla birlikte, “ikinci tur” sürecini ilk kez yaşıyoruz. Bu çerçevede, rutin dışı ve özellikli bir dönem olan Seçim Ekonomisi ikliminden; Geçim Ekonomisi akışına geçme beklentileri ertelenmiş oluyor. Uzayan belirsizlik ve sonuçların elde edilmesi bakımından ortaya çıkan ötelenme, piyasalarda “iki sandık arasına sıkışma” gerginlik ile sıkıntısını öne çıkarıyor.

Devamını Oku 21.05.2023

Seçim: Demokrasi şöleni..

Halk’ın; kullandığı oy üzerinden tercih ve iradesini ortaya koyduğu seçimler, “demokrasi şöleni” olarak taçlandırılmalıdır. Demokrasilerde esas ve ana unsuru teşkil eden seçim takviminin, bu dönemde, milli varlık ve istikbalimizin asli kaynağı olan annelerimize adanan Anneler Günü ile aynı tarihe denk gelmesi ve birlikte idrak edilmesi/kutlanması kıvancımızı arttırmaktadır.

Devamını Oku 14.05.2023

Enflasyon ve gelir dağılımı dinamikleri..

Yılın ikinci çeyreği için açılış ayı olan Nisan enflasyon rakamı; genel gidişatı okuma bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Seneye giriş-açılış seyrinin tamamlandığı ve “mevsim etkisi” açısından görece etkisiz/nötr bir geçiş döneminden bahsediyoruz. Açıklanan ilgili rakamlara bakıldığında, yılın geri kalan kısmında, öngörülebilir ve kalıcı bir iniş kulvarına girileceğine dair işaret ve gelişmeleri göremiyoruz.

Devamını Oku 07.05.2023

Seçim ekonomisi/Geçim ekonomisi

Dünyanın her yerinde, halkın tercih ve yönelişlerini, kullandıkları oylar ile ifade ettikleri demokratik seçimlerin varlığı, ekonomik gidişata istikrar ve güvence sağlayan bir tarihsel kazanıma işaret etmektedir. Bu çerçevede, yer ve zaman koşuluna bağlı olmaksızın tüm ülkelerde, seçim takviminin işlemeye başlaması ile birlikte “seçim ekonomisi” iklim ve koşullarının devreye girdiği gerçeğini de unutmamak gerekir.

Devamını Oku 30.04.2023

Küresel ekonomide "TİNA" gerçeği..

Küresel ekonomi ölçeğinde hızlı ve kapsamlı gelişmelerin yaşandığı görülüyor. Yaşanan Pandemi; bitmek bilmeyen Ukrayna savaşı; yeniden ortaya çıkan Enflasyon başta olmak üzere bir kısım büyük dinamikler, derin gelişmelerin kapılarını açıyor. Bu kapsamda, “Amerikan Dolarının rezerv para olarak kalabilmesi “ sorusu ön plana çıkıyor.

Devamını Oku 23.04.2023

FED politikalarını çekirdek manşet üzerinden okumak..

Küresel çapta tüm finansal varlık değerleri ile onlardaki değişmeleri belirleyen ana etken; rezerv para-Amerikan Doları politikalarını yürüten FED kararları olarak ortaya çıkmaktadır. Pandemi ve Ukrayna temelli gelişmeler sonrasında artış gösteren Amerikan enflasyonu ile mücadelede takip edilen “faiz artışı” politikaları ile Güçlü Dolar Sendromu gündeme gelmektedir.

Devamını Oku 16.04.2023