Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Prof. Dr. Murat Ferman

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

"Kök Sebep"in köklerine inebilmek...

Ülke ekonomisinde görülen tüm dengesizlik ile sıkıntıların giderilmesi ve refahın yaygınlaştırılması yolunda ele alınması/halledilmesi gereken öncelikli problem; enflasyonun makul seviyeye çekilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İki haneli ve süregelen enflasyon; “KÖK SEBEP” kimliği ile tanınmadıkça, kalıcı ve tatminkar çözümlere, bırakınız ulaşmayı; formüle etmeye bile imkan bulunmamaktadır.

Devamını Oku 24.09.2023

Eko-Gündem ilklemesi

Bu hafta, ekonomik gündemin öne çıkan başlıklarını; söz sanatının bilinen bir zenginliği olan İlkleme (Akrostiş/Muvaşşah) yaklaşımı çerçevesinde değerlendiriyoruz:

Devamını Oku 17.09.2023

9,09'luk enflasyon ve 19.OVP

Geçtiğimiz haftanın ülke gündeminde ekonomi mahreçli iki önemli başlık; Ağustos ayı enflasyonu ve 2024-26 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program (OVP) ön plana çıktı. Her iki konu da, bundan sonraki ekonomik gidişatı belirleme / öngörmedeki ağırlık ve değerleri bakımından, toplumun tüm kesimlerini ilgilendirmektedir.

Devamını Oku 10.09.2023

"Keyifsiz bir lezzet": Enflasyonlu büyüme..

Ekonomilerin genel gidişatını özetleyen bileşik göstergelerin başında büyüme rakamları gelir. Üçer aylık-çeyreklik bazda izlenen büyüme dinamikleri, alt kırımlarına bakıldığında, bir ekonominin genel yapısını; potansiyel ve/veya kısıtlarını ortaya koyar. Bu bakımdan, en az manşet rakamlar (büyüme oranları) kadar arka plan analizleri de önem taşımaktadır.

Devamını Oku 03.09.2023

Eko-Politik gidişatın satır başlıkları

İçeride ve dışarıdaki eko-politik gelişmeler, yaz mevsiminin bu son demlerinde bile, yoğun içerik ve temposunu korumaya devam ediyor.

Devamını Oku 27.08.2023

Enflasyon dengesiz ortamı içinde “Denge”yi aramak..

Sevk ve idarede sorumluluk üstlenen yeni yönetimlerin performans değerlendirilmesinde; “İlk Yüz Gün” lük İcraat yaklaşımı yaygınlıkla kullanılmaktadır. Henüz bu çerçeve içinde olan yeni ekonomi yönetimi mesajlarında yeni bir kavramın, sıklıkla dile getirildiği gözlenmektedir: Yeniden Dengelenme İhtiyacı.

Devamını Oku 20.08.2023

Doğal afet ekonomisi..

Doğal afetler; hayatın kaçınılmaz bir parçası olarak insanlığın geçmiş ve geleceğinde yer almaktadır. Büyük resmin karşısında çaresiz ev güçsüz kalan toplumlar, medeniyetin ileri basamaklarına geçişle beraber, donanım ve hazırlık bakımından yetkinliklerini geliştirmeye; ekonomik kayıpları telafi etme yönünde gayret sarfetmeye devam etmişlerdir. Doğal Afet Ekonomisi kulvarında ulaşılan en ileri nokta ve ortaya konulan en etkin mekanizma ise, Sigortacılık-Reasürans birikimi olmuştur.

Devamını Oku 13.08.2023

Enflasyonda güncel gidişat

Enflasyonda beklenilen yukarı yönlü seyir; Temmuz için TÜİK tarafından açıklanan %9.49 manşeti ile son onsekiz ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşmiş oldu. Yılın ilk yarısında “aşağı yönlü” baskılama doğuran baz etkisinin ortadan kalkması ile ivme kazanan bu yeni gidişatın alt kırımlarına bakmakta fayda vardır:

Devamını Oku 06.08.2023