Doç. Dr. Bahar Yüksel
Doç. Dr. Bahar Yüksel

Doç. Dr. Bahar Yüksel

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Sınav stresi adet düzenini etkiler mi?

Yaza giriş dönemi hem liseye hem üniversiteye geçecek öğrenciler için sınav dönemi olma geleneğini yıllardır koruyor. Bu dönemde birçok öğrenci, sınav stresi ile başa çıkmak için mücadele eder. Peki sınav stresinin, kadınların adet düzeni üzerinde de etkisi olabilir mi?

Devamını Oku 16.06.2023

Mevsim geçişlerinde adet düzeni: Doğanın ritmi ile bedenimizin dansı

Mevsimlerin değişimi, doğanın bize sunduğu büyülü bir döngüdür. Güneşin ışığı ve rüzgarın kokusu, yaşamın sürekli bir akış halinde olduğunu hatırlatır. Ancak, bu doğal döngü bazen kadın bedeninde bazı etkiler yaratabilir. Mevsim geçişlerinin adet düzeni üzerindeki etkilerini anlamak, kadınların bedenleriyle olan bağlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Devamını Oku 30.05.2023

Kadınlarda İdrar Kaçırma: Tabu değil gerçek bir sorun

Kırk yaşın üzerinde idrar kaçırma sıklığı artar ve menapoz sonrası her 3 kadından biri bir şekilde idrar kaçırmaya başlar.

Devamını Oku 03.05.2023

Pelvik ağrı ile baş etme yöntemleri

Pelvik ağrı, kadınların yaşamlarının farklı dönemlerinde karşılaşabilecekleri bir durumdur. Bu ağrı, genellikle alt karın bölgesinde hissedilir ve bazen sırt ve bacaklara da yayılabilir. Pelvik ağrı, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, ancak sıklıkla üreme sistemi ile ilgilidir.

Devamını Oku 17.04.2023

Histerosalfibgografi nedir?

Rahim filmi, histerosalfibgografi; infertilite hekimlerine başvuran herkesin aşikar olduğu test.

Devamını Oku 03.04.2023

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Deprem bölgesindeki endometriozis hastalarının savaşta vurulmasına rağmen koşmaya devam eden askerden bir farkı yok.

Devamını Oku 13.03.2023

Ergenlikteki adet ağrıları görmezden gelinmemeli

Ergenlik dönemini hepimiz ilk adet olunan anla başlar zannediyoruz. Oysa ki süreç bunun yıllar öncesinde başlamakta ve hormonlar dalgalanmaktadır. Bir kız çocuğu ilk adetini gördüğü anda rahimi belli bir kanlanma seviyesine ulaşmış ve yumurtalıklardan belirli hormonlar salınmaya başlamıştır demektir. Bu da aslında ergenlik çağının bazı hastalıklar açısından sonraki yaşlardan daha farklı olmadığını gösterir.

Devamını Oku 05.03.2023

Stres ve üzüntü altında hormonlar ve adet düzeni değişebilir

Ülkemizin çok zor şartlar altında olduğu günlerden geçiyoruz. Çoğumuz ya bir yakını kaybetti ya kendisi depremi yaşadı ya da uzaktan aldığı nefesten bile utanır hale geldi. Tüm bu durumlar hem ruhumuzu hem bedenimizi yormaya başladı. Buhranlara karşı ruh yoruldukça beden tepki vermeye başlar. Bunlarda en çok rolü olansa hormonal sistemimizdir.

Devamını Oku 15.02.2023