Dr. Fevzi Özgönül
Dr. Fevzi Özgönül

Dr. Fevzi Özgönül

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Tatlandırıcılar obeziteye neden olabilir

Tatlandırıcılar, kilo almanıza hatta obez olmanıza bile neden olabilir.

Devamını Oku 06.03.2023

Ramazan ayı bedenimizi güçlendirme ayı olsun

Ramazan ayı aynı zamanda kötü alışkanlıklardan arınma ayıdır. Bu ramazan, hem kötü alışkanlıklardan arınma hem de günümüzde hepimizi etkileyen deprem afetine karşı bedenimizi savunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirme ayı olsun.

Devamını Oku 06.03.2023

Yediklerimiz şişmanlatmaz, güçsüz sindirim sistemi şişmanlatır

Deprem öldürmez, çürük bina öldürür denir. Ben de yediklerimiz şişmanlatmaz, güçsüz sindirim sistemi şişmanlatır diyorum.

Devamını Oku 21.02.2023

Gripten Korunmak İçin Uymamız Gereken 9 Kural

Grip özellikle yaşlılar ve çocuklar için tehlikelidir. Akciğerde çoğalıp zatürreye yol açıp başka hastalıklara da zemin hazırlaması nedeniyle grip, özellikle 65 yaş üstü kişilerde, akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlarda ve kanser tedavisi görenlerde ve bağışıklık sistemi tam gelişmediği çocukluk döneminde ölümcül olabileceğini söyleyen Dr. Fevzi Özgönül, gripten korunmak için uyulması gereken 9 kuralı açıkladı.

Devamını Oku 25.11.2022

Çok ödemim var ne yapayım?

Ödem şikayeti, özellikle kilo problemi yaşayanların karşılaştığı sorunlarım başında gelir. Ödemden kurtulunca verdikleri birkaç kilo problemden kurtuluşun başlangıcı gibi gözükse de bazen kabusun başlangıcı olabilir.

Devamını Oku 05.09.2022

Tatlı bağımlısı olduğumuzu nasıl anlarız?

'Su içmeyi hiç sevmiyorsanız, suyun tadı size kötü geliyorsa veya çay ve kahve içerken mutlaka şeker ekliyorsanız dikkat edin, tatlı bağımlısı olabilirsiniz.

Devamını Oku 30.08.2022

Şeker bazılarımız için çok tatlı, bazılarımız için çok acı

Şeker dediğimizde bazı insanlar için dayanılmaz bir yiyecek, bazıları için kötü bir kabus bazıları için de hastalıklarının baş suçlusu olduğu akla gelir. Aslında şeker hemen hemen tüm yiyeceklerde karbonhidrat olarak var olan ve vücudumuza enerji veren bir moleküldür. Ancak bu molekül saf olarak elde edildiğinde tehlikeli olabilmektedir.

Devamını Oku 14.06.2022

Sonu en acı biten bağımlılık, tatlı bağımlılığıdır

Sigara, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele eden o kadar dernek varken tatlı bağımlılığı insanlara şaka gibi geliyor ve sanki yaramazlık yapan çocuklar gibi düşünülüp hiç önem verilmiyor. Hatta ısrar ile bu bağımlılık körükleniyor.

Devamını Oku 22.05.2022