{$ day.Temps.HighTemp $} °
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan

Fatoş Karahasan

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Girişimciler Barselona’da “Teknolojiyi insanileştirmenin” yollarını aradı

28 Şubat-2 Mart tarihlerine İspanya’nın Barselona kentindeki Fira Gran Via Exhibition Center’da düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji zirvesi Mobil Dünya Kongresi’ne 200’den fazla ülke ve bölgeden yaklaşık 80 bin kişi katıldı.

Devamını Oku 07.03.2023

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı 28 senede 3 milyon çocuğa hizmet götürdü

“Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” sloganıyla çağdaş nesillerin yetişmesi için Türkiye genelindeki etkinlik noktalarında nitelikli eğitim desteği sunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) 28’inci yaşını kutluyor.

Devamını Oku 24.01.2023

İlkokullarda Ekolojik Okuryazarlık projesi başlıyor

İklim değişikliği dünyanın her yanında önemli sorunlara neden oluyor. Kuraklık, kıtlık başta olmak üzere insanlığı yakın gelecekte büyük krizler bekliyor. Araştırmalar özellikle gençlerin küresel iklim değişikliğinin etkileri hakkında endişelerinin olduklarını ve kaygılarının arttığını ortaya koyuyor. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta tanıtımı yapılan “Ekolojik Okuryacarlık Eğitim Projesi” gibi çözümlere ihtiyaç var.

Devamını Oku 23.01.2023

Doğa dostu bir deneyim yaklaşımı “Çamlar Ormanına Doğru”

Bu yıl da, yılbaşı döneminin ışıltısı ve coşkusu içinde çevreye bıraktığımız ayak izimizi göz ardı ettik. Ambalajlarda kullanılan kağıtlar, süsler, kurdeleler… İnternet üzerinden verilen siparişlerdeki karton kutular, naylon poşetler çöp dağları oluşturdu. Aralık ayında dünyanın dört bir yanında milyonlarca ton atık malzeme doğaya gönderildi. Topraklar, sular biraz daha kirlendi.

Devamını Oku 04.01.2023

Evden çalışma ofis mobilyasını öne çıkardı. Türkiye’nin ofis mobilyası ihracatı arttı

Pandemi öncesinde, Türkiye’nin yerli üretim miktarını artırmış olması, mobilya imalatçılarının ciddi yatırımlarda bulunması, tasarım ve Ar-Ge tarafında yaptıkları gelişmeler mobilya sektörümüzü yurt dışında tanınan bir oyuncu haline getirmişti. Son üç yılda ofis mobilyasına olan dış taleple birlikte, Türkiye’nin mobilya ihracatı daha da önemli bir boyut kazandı.

Devamını Oku 27.12.2022

Geleneği Geleceğe taşıyan proje: “Bizim Kültürümüz Güzel”

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olan Anadolu, binlerce yıl boyunca uygarlıklara ev sahipliği yaptı. Bu zengin tarihi ve kültürel mirasın bizlere ulaşmasını sağlayan sanatçılar, günümüzde de ülkemizin değerlerini yeni nesillere aktarmaya devam ediyorlar.

Devamını Oku 20.12.2022

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı 5 yılda 24,5 milyon TL’lik katma değer yarattı

Pandemi öncesinde var olan ekonomik ve çevresel sorunlar, son üç yılda daha da büyüdü ve derinleşti. Sürdürülebilir bir gelişme için yapılması gerekenlerin listesi daha da uzadı. Mevcut sorunlara çözüm sunabilmek için kamu ve özel sektörün yanısıra, vatandaşların da meselelere odaklanmasına ihtiyaç var. Sosyal girişimcilerin sayısının artması için eko-sistemin büyümesi ve desteklerin artması gerekiyor. Bu bağlamda, Kale Grubu’nun, sosyal girişimcilerin yarattığı pozitif etkiyi çoğaltmak amacıyla hayata geçirdiği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı önemli bir işlevi yerine getiriyor. Program son 5 yılda desteklediği sosyal girişimcilerle, ekosistemde 24,5 milyon TL’lik katma değer yarattı. Finale kalan ve kazanan girişimlerin yüzde 48’inin kurucusu ya da kurucularından en az birinin kadın olması da programa kapsayıcılık açısından da başarı getirdi.

Devamını Oku 12.12.2022

James Dyson Vakfı Türkiye’nin Genç Mucitlerini arıyor

James Dyson Vakfı tarafından genç mühendisleri desteklemek amacıyla 29 ülkede düzenlenen James Dyson tasarım yarışması programına bu yıl ilk kez Türkiye de dahil oldu. Dünyanın dört bir yanındaki genç mühendis ve bilim insanlarının gelecek vaat eden, bugüne kadar 300'den fazla buluşa 1 milyon sterlinden fazla para ödülüyle destek veren James Dyson Ödülü’nün uluslararası kazananlarının açıklanmasıyla son aşama da gerçekleşti.

Devamını Oku 23.11.2022

Geçtiğimiz bir yıl içinde siber zorbalık yüzde 68 arttı

Son yıllarda okullardaki akran zorbalığı önemli bir sorun haline gelmiş durumda. Sözlü veya fiziki saldırılar, sıklıkla siber zorbalıkla birleşiyor. Zorbalık, hedef seçilen çocuklarda derin travmalar yaratarak, ilerdeki yaşamlarını etkileyecek kalıcı sorunları tetikleyebiliyor.  

Devamını Oku 16.11.2022

TEGV Yarının Türkiye’si için Van’a benzersiz bir eğitim parkı armağan etti

23 Ocak 1995’te başta rahmetli Suna Kıraç olmak üzere, bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla kurulan TEGV, 27 yıldır çocuklarımıza ve gençlerimize tesisler kazandırıyor.

Devamını Oku 31.10.2022
LG
MD
SM
XS