hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Hakan Kanburoğlu
  Hakan Kanburoğlu

  Hakan Kanburoğlu

  cnnturk.com yazarı

  tüm yazıları

  Batı Anadolu'nun en eski yerleşim yeri: Hacılar Höyüğü! Burdur gezilecek yerler listesi ve Hacılar Höyüğü hakkında bilgiler…

  Bu haftaki yazımda sizlere 10 bin yıllık tarihiyle dikkat çeken Hacılar Höyüğünü anlatırken Burdur’da gezilecek yerleri de listeleyeceğim.  Hacılar Burdur'un 25 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Toplam 9 yerleşim tabakası bulunan Hacılar'da ilk yerleşim M.Ö. 7000 yılları olarak tarihlendirilmiştir, Hacılar ayrıca Batı Anadolu'nun bilinen en eski yerleşimidir. Yerleşimi 1956 yılına İngiliz Arkeolog, James Mellaart keşfetmiştir. Ayrıca bu höyük, Toroslar'ın kuzeye uzanan sırtları arasında oluşmuş bir vadide bulunmaktadır. Batısında ise Koca Çay akmaktadır.

  Devamını Oku15.04.2024

  Gideros Koyu, Akdeniz ve Ege'yi aratmıyor! Cide Festivali ne zaman, Kastamonu Cide'de neler yapılır?

  Bakir bir koy olarak dikkat çeken Gideres Koyu, Kastamonu'da yer alıyor. Akdeniz ve Ege koylarını aratmayan bu koy Cide festivalleriyle ziyaretçi akınına uğruyor.

  Devamını Oku28.03.2024

  Vanadokya! Van'daki peri bacaları yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor!

  Van'ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacalarına benzeyen oluşumlar şehrin turizmine de katkı sağlıyor. Şehir merkezine 125 km uzaklıkta bulunan bu köydde ilginç yeryüzü şekilleri fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri oldu.

  Devamını Oku18.03.2024

  Erzurum'un peribacaları da meşhur! Narman Peribacaları nerede, şenlikleri ne zaman?

  Peri bacalarının sadece Kapadokya'da olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yeni yazımda gizli kalan, az bilinen yerlerden bahsetmeye devam edeceğim. Erzurum'un Narman ilçesinde bulunan peri bacaları kısa sürede turizme katkı sağlamaya başladı.

  Devamını Oku05.03.2024

  Kümbet Yaylası - Gezilecek yerler! Hem göze hem damağa hitap eden yayla!

  Bu haftaki yazımda Giresun'un Kümbet yaylasından bahsetmek istiyorum. Karadeniz turlarına yeni yeni eklenen bir rotasyon olan Kümbet Yaylası'yla ilgili şu bilgilere göz atmakta fayda var.

  Devamını Oku22.02.2024

  Lavantalar içinde bir köy Kuyucak! Kuyucak festivalleri ve kafeleriyle turist çekiyor!

  Bu haftaki yazımda keşfedilmeyi bekleyen köylerimiz arasında yer alan Kuyucak'ı ele alıyoruz. Kuyucak, Isparta ilinin Keçiborlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Devamını Oku15.02.2024

  Göbeklitepe ile İlgili az bilinen 5 Detay

  Göbeklitepe, insanlık tarihini yeniden yazan ve arkeolojik dünyada büyük bir heyecan yaratan bir yerdir. Mezopotamya'nın kuzeyinde, günümüzde Türkiye sınırları içerisinde bulunan bu antik yerleşim, insanlık tarihindeki bilinen en eski tapınak kompleksi olarak kabul edilir. Ancak, Göbeklitepe hakkında hala pek çok bilinmeyen detay ve sır bulunmaktadır. İşte bu gizemli mekanla ilgili az bilinen 5 detay:

  Devamını Oku13.02.2024

  Yüzlerce kuş türü burada! İzmir Kuş Cenneti nerede, nasıl gidilir? İzmir Kuş Cenneti giriş ücreti ve etkinlikler!

  İzmir Kuş Cenneti son günlerde yoğun ilgi görüyor. Flamingo, balıkçıl, pelikan gibi birçok çeşide ev sahipliği yapan doğa harikası yer Ramsar Alanı, Yaban Hayatı Koruma Sahası ve Doğal Sit Alanları Koruma statülerini taşıyor ve UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için başvuru yapıldı. Gediz deltasında bulunan İzmir Kuş Cenneti'nden de fotoğraflar gelmeye devam ediyor.

  Devamını Oku31.01.2024