Ersoy Soyer
Ersoy Soyer

Ersoy Soyer

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Bazı şeyler zaman alır

Haydi gelin sizi bu yoğun seçim gündeminden birkaç dakika uzak tutarak başka alanlara taşıyayım. Hem biraz umut aşılayalım ve gergin siyasetten biraz uzak duralım isterim.

Devamını Oku 22.05.2023

Teknoloji ve zaman

Teknoloji’de büyük değişim öncesi son virajdayız, bunu hissedebilenler bir düşünelim, sizce bunun farkında olan kaç kişiyiz? Dünya üzerinde sanayi devrimiyle hızlandığımızı düşündüğümüz günlerle, bugünü kıyaslarsak sanırım şu an ki hız baş döndürücü bir hal almış durumda.

Devamını Oku 08.05.2023

Reciprocity Mayıs ayında Istanbul’da

28-31 mart tarihleri arasında Reciprocity - Linz Mobility Misson kapsamında dört gün boyunca, bir şehrin dinamiklerinin nasıl oluşması gerektiği konusunda profesyoneller Yukarı Avusturya’da bir araya geldiler. Okan Üniversitesi Bölüm Başkanı Selim Dündar ile birlikte katıldığımız bu etkinlikte sürücüsüz otomobil teknolojileri, uçan hava taşıtları, mobilite konusundaki yeni gelişmeleri yerinde izleme şansı bulduk.

Devamını Oku 17.04.2023

“Autonomy Paris” sürdürülebilir kentsel hareketlilik temasıyla açıldı

Bir yandan Macron’un emeklilik yaşını 62 den 64’e çıkarmasıyla Paris sokakları çalkalanırken, bir diğer yanda ise geleceğinin nasıl şekilleneceğine yön vermek isteyen profesyoneller Autonomy Paris’te yeni ulaşım teknolojilerini görücüye çıkardılar. 23-24 Mart tarihleri arasında Paris’te Porte De Versailles’de düzenlenen Autonomy fuarı Sürdürülebilir Kentsel hareketlilik alanındaki tüm teknoloji meraklılarını bir araya getirdi.

Devamını Oku 27.03.2023

Fransız derin teknolojiler Grenoble'dan doğuyor

Deprem dolayısıyla hepimiz halen kendimizi günden güne toparlamaya çabalıyoruz. Bir anda her şeyin hızla düzelmeyeceğinin farkındayız ama toplum olarak; bilime, akla ve teknolojiye güvenmenin ne denli önemli olduğunu, bir kez daha anladığımızı düşünüyorum. Bu hafta ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınlarımızın gününü bir kez daha kutlamak isterim. Hayatımıza kattıkları renkler, gösterdikleri emekler bu dünyayı bizler için her gün daha yaşanabilir kılmaya devam ediyor.

Devamını Oku 10.03.2023

Çöp Kovası Teknolojisi

Her hafta sizlere yenilikçi ve dikkat çekici teknoloji içerikleri üretmeye odaklansam da sürdürülebilirlik ve çevre konularını olabildiğince çok paylaşmaya çalışıyorum. Belirli bir farkındalığa ulaşılabilmemiz adına bu tür konuları aktarmaya devam ediyorum.

Devamını Oku 28.01.2023

Kadıköy ve Scooter

Geçen haftaki yazım sanki bu haftayı hissetmiş gibi regülasyonlar ve mikro mobilite dünyasını içeriyordu ve iklim, çevre ve alternatif ulaşım teknolojileri alanında güzel işler yapılabileceğinden bahsediyordum. Bir önceki yazımı okuyanlar konumuzun odağını gayet iyi anımsayacaklardır. Yurtdışındaki mikro mobilite dünyasındaki yeni regülasyonlardan bahsederken Paris’in ilginç kararına da değinmiştik. Şehirdeki tüm scooterları yasaklamak için referanduma gitme kararı ve bunu halka sorarak nabız ölçme isteği öne çıkan başlıklar arasında yer aldılar. Ayrıca mikro mobilite alanında Avrupa’da konuşulan başlıklara da değinmiştik. Hatta Avrupa belediyelerinin verdiği teşviklerden örnekler vererek bizim belediyelerimizin de teşviklerle bisiklet sahiplenme oranlarına, çevre, karbon salınımını azaltmak ve hareketlilik yönüyle destek olmasının ne denli önemli olduğuna vurgu yapmıştık.

Devamını Oku 19.01.2023

Mikro Mobilite Teşvikleri ve Farkındalık  

Son yıllara göz atınca, hepimiz umutla yeni senede bir şeyler daha da düzelir ve güzelleşir beklentisi taşıyoruz.  Bu yıl da umutları kaybetmeden hepimiz adına güzel şeylerin bizimle olmasını umarak başlıyorum yeni seneye. Benim kadar iyimser misiniz bilmiyorum ama umarım sizler de yeni seneden umutlusunuzdur. Seneyi kapatırken son etkinliğim Ankara’da düzenlenen “Kentsel Haraketlilik ve Enerji Çalıştayı” oldu. PWC, Fark Labs ve EIT Urban Mobility davetlisi olarak çalıştayda konuşmacı olarak da yer aldım.  

Devamını Oku 06.01.2023