hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Ersoy Soyer Ersoy Soyer

  Vienna Up Birliktelik ve İnovasyon

  04.06.2024 Salı | 10:18Son Güncelleme:

  Vienna Up 2024 Avusturya’nın en önemli teknoloji buluşmalarından biri, altı günlük bu görkemli inovasyon ve teknoloji maratonu dün itibariyle kapılarını dünyanın farklı ülke ve coğrafyalarından gelen ziyaretçilere açtı. Yatırımcılar, girişimciler, ekosistem liderleri, teknoparklar, oyunu değiştirenler ve inovasyon meraklılarının her gün başka programlar arasında kaybolacağı eşsiz buluşmalar dün itibariyle başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avusturya Ticaret Odası ve Avusturya İş Ajansının ortaklaşa düzenlediği etkinlik her yıl on binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu sene Vienna Up’ta üçüncü seneyi deneyimliyorum. İlk yıl pandemi sonrası online katılım sağlamıştım, geçen sene sahnede mobilite teknolojisi alanında konuşmacılar arasında yer alma şansı buldum. Bu sebeple bu sene de merakla beklediğim bir etkinlik serüveninin başındayız. Dünyadaki birçok büyük teknoloji etkinliklerinin aksine bu programların birçoğuna katılım ücretsiz. Vienna Up adilane ve eşitlikçi bir yaklaşım da sunuyor. Program biletlerinin çoğunlukla aylar öncesinden hızla rezerve edildiğini iletebilirim. Bu sebeple tüm meraklılar programlarını erkenden tamamlıyorlar. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer Viyana’da her etkinlik başka bir alanda yapılıyor. Eşsiz Viyana kahvelerini deneyimleyebiliyor ve sanat ve tarih kokan sokaklarda ufak gezilere de çıkabiliyorsunuz. Birçok etkinlik zaten tarihi bina ve farklı mekanlarda düzenleniyor. Bisiklet kullanabilir veya yürüyerek çoğu etkinliğe rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Elbette karbon ayak izimiz önemli ve tüm etkinliklerde özellikle buna dikkat ediyoruz. Temalara göz attığınızda bu konuda birçok detayı hemen fark edeceksiniz.

  Doğu Avrupa Ekosisteminin düzenlediği Breaking Grounds, Invest Austria, ABA ve WKÖ’nün düzenlediği Austria Startup World Cup Finali , Connect Day, Impact Hub’un düzenlediği Impact Days, Leda Today Shape Tomorrow, Smart City Summit bu seneki birkaç etkinlikten bazılarının isimleri. Daha birçok etkinlik var ve ziyaretçilere eşsiz deneyimler sunuyor.

  Açılış seremonisinde Gabriele Tatzberger ve Marion Biber Vienna Up’ın birleştirici etkisinden ve bu birlikteliğin doğuracağı etkiden bahsederken. Austria Business Agency ekibinde Naomi Hunt ve Dudu Gencel de ziyaretçilere daha iyi deneyimler sunmak üzere düzenlenen etkinlikte misafirperverlikleriyle bizlere eşlik ettiler. Türkiye’den birçok sanayici, iş insanı, gazeteci , girişimci ve yatırımcılarında katılımcılar arasında bu etkinlikte bir arada olmamızı sağladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birçok etkinlikte özellikle sürdürülebilirlik, etki ve değer odaklı teknolojiler, akıllı şehirler, yapay zeka teknolojileri, teknolojide kadın etkisi ve kadınların oluşturduğu iş modellerin önemi, siber güvenlik, ve hr tech olarak adlandırılan teknolojide yeni nesil işgücü oluşturmak bazı konu başlıkları. Etkinliğin programına göz atarsanız eminim birçok ilgi çekici başlıkla karşılaşacaksınız.

  Geç kaldığınızı düşünmemiz için ise bazı etkinlikler online ve 9 hazirana dek kaydolup uzaktan da takip edebilirsiniz, teknoloji meraklılarına şimdiden paylaşmak isterim. Bir araya geldiğimiz profesyonellerle konuşmalarımızdan biraz kulis bilgisi de verebilirim sizlere. Gelecek sene için bir ülkemizden katılımın yüksek olacağı ve Avusturya ve Türk ekosisteminin bir arada olacağı bir etkinlik Vienna Up a dahil olabilir. Teknolojinin birleştirici gücüyle daha büyük değerler oluşturmanın kapılarını aralamak ve çağı yakalamak bu sebeple çok büyük önem taşıyor. Türk ve Avusturya ekosistemlerinin teknoloji alanında yapacakları bu etkileşimlerin her iki ülke adına da yararlı ve büyük değerler oluşturabileceğini düşünüyorum.