Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

Duygu Merzifonluoğlu

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Oscar Ödüllü Florian Zeller’den çarpıcı bir oyun: “Anne”

Aramızda kalsın ama ben ilkbaharı pek sevmem. İnsanı hep zayıf yerlerinden üşütür. Olmakla olmamak arasında kaldığı yerleri yeni baştan düşündürür. O yüzden de çabuk geçemem ben kıştan yaza. En son açacak çiçeğin peşine düşer, bekledikçe bekler, izledikçe izlerim olanı biteni.. Taa ki yaz, geri adım atamayacak bir biçimde tam anlamıyla gelene kadar..

Devamını Oku 18.05.2022

Contemporary İstanbul’dan Baharı Karşılayan Fuar: “CI Bloom”

İki haftayı geçmiş..  Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin The Marmara Taksim Oteli’nin roof’unda basın mensuplarını bir araya toplayıp, 10-15 Mayıs tarihleri arasında Tersane İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “CI Bloom” adlı ara fuarı basına tanıtalı..

Devamını Oku 09.05.2022

Bir kadın bedeninde gezinen gölgeden parmaklıklar..

Geçtiğimiz Perşembe akşamı Sanayi313’te Jacqueline Roditi’nin “Inside” adını taşıyan serisinden 7 fotoğrafının izleyici ile buluştuğu bir sergi açılışına davetliydim. Yalnızdım ve yollar tahmin ettiğimden daha açıktı. Öyle olunca vaktinden evvel, sanatçısından bile erken gittim açılışa. Tuhaftır, bu erken gidişin de bir hediyesi oldu bana. Bu sayede sergide görmem gereken detayları daha net, daha yakın ve daha özgür görebilmiş oldum. Sırf bundan dolayı da bu erken gidişin yansımaları ile başladım serginin sanatçısı ile konuşmaya..

Devamını Oku 29.04.2022

‘Dünyası aynı kalsın diye gerçekleri öğrenmekten kaçanlar’dan mısınız?

“Geçenlerde düşüncemi daha da derinleştiren zihin yolculukları içerisindeyken, duygu aktarımları ve ruh arayışları üzerine düşündüren birkaç yeni film izledim.” cümlesiyle başlamıştım bir önceki yazıma ve sonrasında da “The Adam Project” filminin bendeki yansımasını anlatmıştım size. Bu hafta da kaldığım yerden devam ediyorum.

Devamını Oku 21.04.2022

Şu anki halin 12 yaşındaki halin ile karşı karşıya gelse ona ilk ne derdi?

Geçenlerde düşüncemi daha da derinleştiren zihin yolcukları içerisindeyken, duygu aktarımları ve ruh arayışları üzerine düşündüren bir kaç yeni film izledim.

Devamını Oku 13.04.2022

Bir kayanın yanından fışkıran iştah..

Dün akşam Borusan Müzik Evi’nde Kaan Bulak’ın Impromptu’sunun, Ali Demirel’in Rockforms’u ile olan ihtişamlı buluşmasına tanık oldum. Hem görsel hem de işitsel olan bu muhteşem performansın içinde sanırım bu konsere tanık olan herkes gibi ben de kendi içimde olağanüstü bir yolculuğa çıktım.

Devamını Oku 26.03.2022

Bu Yıldızlı Gökler Ne Zaman Başladı Dönmeye? Ne zaman yıkılıp gidecek bu güzelim kubbe? (Ömer Hayyam / Rubailer, 331.)

“Akıl yürütürken, ne içinde yaşadığı toplumun, ne de daha öncesi zamanlarda yaşamış toplumların kabul ettiği hiçbir kurala bağlı kalmamış, kendinden önce yaşayan insanların aklına koymuş olduğu sınırları kabullenmemiş, bir anlamda dünyayı, insanı, var oluşu kendi aklıyla baştan tanımlamış; bu nedenle de çağını aşarak ‘evrenselliğe’ ulaşmıştır.”

Devamını Oku 18.03.2022

Göğü yere indiren aynalar aslında bize neyi gösteriyor?

Ne zor bir histir. Kontrol edemediğiniz, neden ve nasıl olduğunu bilmediğiniz bir durumla karşı karşıya kalmak. Çıkışı bir türlü bulamamak. Anlayamamak, ön yargıların oluşturduğu, çoğu zaman güven yoksunluğu yaşayan bireylerin içinde "öyle değil böyle" diyerek algıyı değiştirmeye çabalamak. Yalnız kalmak, ne yaparsanız yapın o yalnızlığın geçmeyeceğine inanmak. Bazı serin ve karanlık duyguların içinde sonsuz bir okyanusta gibi bilinmezliğe doğru yol almak. O güne kadar dünya olarak bilinen yer neresidir, gerçek dünya neresidir, insan kimdir, beden nedir sorgularında günlerce gecelerce kaybolmak. Sonra da her şeye rağmen bu dünyada bir iz bırakmak, iyiliğin yayılması için çabalamak.

Devamını Oku 08.03.2022

Bu dünya renkli bir camdı ve cam bir gün kırılacaktı. Işık’sa yine olacak, yine olacaktı..

Hafta başı, Şubat ayı boyunca 4 farklı lokasyonda 100’e yakın sanatçı ve 300’e yakın eserle açılan 4 farklı serginin içinde yer aldığı, 5 gün boyunca ödüllü 14 filmle sinemaseverler ile buluşan ve son haftasında da Aşkı konuşanlar Konferansı ile kapanışını yapan 360 Dereceden Aşk Festivali’nin 14’ncüsü sona erdi. 

Devamını Oku 04.03.2022

İçinde okyanus taşıyan insanların sessizliği

Birkaç yıl evvel konuşmaktan yorulduğum bir dönem olmuştu. O günlerde karşıma çıkan tüm insanların gözlerinin içinde, tam göz bebeklerinin olduğu yerde ısrarla okyanus dalgalarını görmeye çalışırdım. İçimde taşıdığım derin okyanusu yeni yeni farkettiğim zamanlardı. Mercanlara, ahtapotlara ve de tuhaf renkli balıklara fena takmıştım..

Devamını Oku 22.02.2022
LG
MD
SM
XS