Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

Duygu Merzifonluoğlu

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Zeytin Ağacı’na alternatif son..

Bu son günlerin popüler seyrine ben de kapıldım ve bir oturuşta “Zeytin Ağacı”nı baştan sona izledim. Zamanında itiraf edilemeyen duygu ve düşüncelerin, zaman geçtikçe ağırlaşan sırların, yüzleşilemeyen korkuların insanı tanımsız bir alanda yaşamaya nasıl mahkum ettiğini ve gittikçe içinden çıkılamaz bir döngü içine sürüklediğini oradaki her hikayenin başrol oyuncusu gibi derinden hissettim.

Devamını Oku 03.08.2022

Mimozaların ardından “Adada Lavanta Günleri”

Ne zaman gitsem adaya hep aynı şeyi düşünürüm. “Yazar daha çok yazar olur, şair daha çok şair, sanatçı daha çok sanatçı olur, kim ne olması gerekiyorsa burada daha çok o olur” derim ve o yüzden de Bostancı iskelesinden ayrılan vapurun o iskeleden ayrılışıyla beraber melankolik bir ruh haline bürünürüm.

Devamını Oku 21.07.2022

Bayramlarda bol keseden yaşanan yaşam..

Güzel zamanları hatırlıyorum düşününce..Bahçelievler son duraktaki evdeyiz. Bir sabah erken arka bahçede toplanmış bir kalabalık.. Mutfak penceresinden sessizce kalabalığı izliyorum.  Yaz değil, kıştayız. Yağmur çamur her yer.  Bu yılın Temmuz’una denk gelen bayram o yılın o mevsimine denk gelmiş.  

Devamını Oku 09.07.2022

Tüm yaşamların arasındaki en iyi yaşamını çağır

Hayatın, bazı anlarda çıplak gözlerle yakalayabildiğimiz eşzamanlılığı gerçekten muazzam bir şey. Önünde eğilip şapka çıkarmak gerekiyor. Çünkü sizin standart programınızdan dışarı çıkıp, kişiselleştirme aşamasına geçmenize yardım ediyorlar. Akıl almaz şeylerin olabileceğine dair beslenilen inançlar bir anda ihtimalken gerçeğe dönüşüyor.

Devamını Oku 07.07.2022

"The Stay Alaçatı”da görünmeyen bir paragrafı okumak..

Geçtiğimiz Perşembe akşamı "Dirimart Presents IX" adlı serginin The Stay Warehouse Alaçatı'daki açılış gecesindeydim. Toplamda 12 sanatçının 18 eseri eskiden depo olarak kullanılan mekanın giriş katından itibaren sağ ve sol kanatta yer alan 20 metrekarelik 24 odanın koridorları boyunca sizi renkli bir yolculuğa çıkarmak için özel olarak yerleştirilmişti.

Devamını Oku 02.07.2022

“İnstagram festival ülkesi”nden sessiz kaçış planı..

Bu ara bana ne yapıyorsun diye sorduklarında “yavaşlıyorum” diyorum. Çünkü fevkalade hızlandı hayat. 10-20 km hızla giderken birden 100’leri 120’leri geçer olduk. O nedenle arada midesi tutuyor gibi oluyor insanın, gayri ihtiyari olmayan bir arabanın olmayan şöförüne “sağda biraz duralım, soluklanalım, telaşsız, paniksiz, yolculuk yapmanın tadına varalım” diyesi geliyor.

Devamını Oku 20.06.2022

Bursa’da geçen sanat dolu 30 saatin ardından..

Geçtiğimiz hafta sanatçılar ve basından oluşan oldukça kalabalık bir grup Nilüfer Belediyesi'nin ve de İmalat-Hane'nin yeni sergilerinin açılışı için Bursa’ya gittik. Oldukça etkileyici eserlerin hikayelerini dinleyip, bu eserlerin sanatçıları ile sohbet ettik ve de İstanbul’a 1,5 gün gibi kısa bir süre içerisinde toplamda 7 sergi gezmiş olarak döndük.

Devamını Oku 01.06.2022

Oscar Ödüllü Florian Zeller’den çarpıcı bir oyun: “Anne”

Aramızda kalsın ama ben ilkbaharı pek sevmem. İnsanı hep zayıf yerlerinden üşütür. Olmakla olmamak arasında kaldığı yerleri yeni baştan düşündürür. O yüzden de çabuk geçemem ben kıştan yaza. En son açacak çiçeğin peşine düşer, bekledikçe bekler, izledikçe izlerim olanı biteni.. Taa ki yaz, geri adım atamayacak bir biçimde tam anlamıyla gelene kadar..

Devamını Oku 18.05.2022

Contemporary İstanbul’dan Baharı Karşılayan Fuar: “CI Bloom”

İki haftayı geçmiş..  Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin The Marmara Taksim Oteli’nin roof’unda basın mensuplarını bir araya toplayıp, 10-15 Mayıs tarihleri arasında Tersane İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “CI Bloom” adlı ara fuarı basına tanıtalı..

Devamını Oku 09.05.2022

Bir kadın bedeninde gezinen gölgeden parmaklıklar..

Geçtiğimiz Perşembe akşamı Sanayi313’te Jacqueline Roditi’nin “Inside” adını taşıyan serisinden 7 fotoğrafının izleyici ile buluştuğu bir sergi açılışına davetliydim. Yalnızdım ve yollar tahmin ettiğimden daha açıktı. Öyle olunca vaktinden evvel, sanatçısından bile erken gittim açılışa. Tuhaftır, bu erken gidişin de bir hediyesi oldu bana. Bu sayede sergide görmem gereken detayları daha net, daha yakın ve daha özgür görebilmiş oldum. Sırf bundan dolayı da bu erken gidişin yansımaları ile başladım serginin sanatçısı ile konuşmaya..

Devamını Oku 29.04.2022
LG
MD
SM
XS