Duygu Merzifonluoğlu
Duygu Merzifonluoğlu

Duygu Merzifonluoğlu

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

“Bu yazının bir başlığı yok”

Tüm sevme çabalarının ardından, sevmekten sonunda vazgeçen ve gittikçe de sevgisiz kalan bir kalbin, zaman içinde nefreti kendine sevgili edinerek nasıl karardığını düşündüm, Apartman.52’nin sokağa bakan ilk katındaki odacığında. Yerde bir keten kumaş üzerinde Mustafa Horasan’ın “Karanlığın Uykusu” adını taşıyan eserleri arasında balmumundan yapılma ufak heykelleri duruyordu. Heykelleri yakından görmek isteyip örtüye doğru eğildiğinizde ise heykellerin neyi anlattığına dair kelimeleri okuyordunuz.

Devamını Oku 01.05.2021

“Tarihteki her büyük eser dış uzaya işaret eder.” 

“Bazı tanıdığım insanların şimdilerde yaşamını geçirmekte olduğu küçük ve geçici evlerine girdiğimde, o insanların ilerideki büyük ve kalıcı evlerinin nasıl olabileceğini hayal ederim. Gençliğin yaş alışını hayal etmek, bir anlığına şimdiyi öldürmek ve geleceği simüle etmek gibidir.

Devamını Oku 21.04.2021

Bu bahar, böyle hissediyorum.

Geçen gün bir dostumla dertleştik. Daha doğrusu genelde o anlattı ben dinledim, dinledikten sonra da dilim döndüğünce yorum yaptım. “Kaç yaşına geldim, bu yaştan sonra doğru aşkı nereden bulacağım ben?” diye şarkı sözü gibi bir cümle kurdu bana. Haklısın dedim. Bir yaştan sonra zorlama hiçbir şeyi istemiyor insan. İğreti omuzlarda mış gibi uyumak zor geliyor. İnsan, iyi hissettirmiyorsa hiçbir şeyin içinde eskiden durduğu gibi rahat duramıyor.

Devamını Oku 12.04.2021

Sanat dünyası Mart ayında neleri konuştu?

İşte Mart ayına ilişkin 4 önemli sanat haberi sizinle...

Devamını Oku 31.03.2021

İstanbul’un 365 gün erişilebilir yeni sanat platformu: “Art.İst.Sauna”

Geçtiğimiz gün Art.ist Sauna Sanat Dergisi Yayın Yönetmeni ve Etkinlik Yöneticisi Şirin Melek ile Uniq İstanbul’un yeni sanat alanı Art.ist Sauna’yı konuşmak için Uniq Expo’da buluştuk. Rengarenk duvar resimleri ile süslü olan bir koridordan geçerek Corona günlükleri yarışmasında derece alan 180 başarılı sanatçının eserlerinden oluşan bir salona girdik. Peş peşe 3-4 büyük galeri ölçeğindeki bölmeleri geçtikten sonra da karşımıza çıkan geniş koltuklara oturup konuşmaya başladık.

Devamını Oku 21.03.2021

İyi ki tüm dileklerimiz dilediğimiz an gerçek olmuyor..

Bu sabah Hint’li yazar Sadhguru’nun konuşmalarından birine denk geldim. Evden çıkmaya hazırlanıyordum ancak konuşma sonuna geldiğimde evden çıkmak yerine oturup o konuşmanın bende çağrıştırdıklarını yazmam gerektiğini hissettim.

Devamını Oku 10.03.2021

Bu şarkı bitene kadar yanındayım, sonra gideceğim

Söylenmiş kelimelere, cümlelere ve de bir takım hareketlere bazı şeyler bitip tükendikten sonra anlam yüklüyor insan. Çünkü yaşananlar geriye dönüp bakmayı gerektiriyor. Öncekiler ile şimdiki arasındaki farklı bulmak gerekiyor. İlerlemek için nerde hata yaptığını görmek, gördüğünü kabul etmek ve sonra da adım atmak gerekiyor. Daha güçlü, daha özgür ve daha inanmış olarak yola devam edebilmenin tek yolu bu. Mükemmel kusursuzlukta yapılan hatalardan öğreti çıkararak öğrenerek büyümek.

Devamını Oku 25.02.2021

Haftanın öne çıkan sanat haberleri...

Contemporary İstanbul’un ev sahipliğinde Baksı Müzesi’nin“Maske / Çağrışımlar” adını taşıyan sergisi açıldı…

Devamını Oku 17.02.2021

Geçmişe yeni gözlerle bakma vakti  

Yaşam her gün güzelliğini bize farklı farklı biçimlerde gösterir.  Güzele bakış ve güzeli anlayış biçimimiz zamanla değişir.  Zaman, biz bir şeyleri anlayabilelim diye kendini her gün her saniye defalarca gerçekleştirir. 

Devamını Oku 10.02.2021

Bir yabancıdan bir yabancıya gerçek mektup: “Flashandpost”

Küçükken evde çalışan elektrik süpürgesinin halıdan vakumla minik kağıtları, kurumuş elma kabuklarını, kalemtraş artıklarını ve de minik ambalaj parçalarını toplamasını çok severdim. O yüzden de süpürge görevini tamamladığında bunu oyun sanır tertemiz kağıtları yırtıp, minik kağıtlar haline getirip sonra da süpürgenin aç olduğunu sandığım karnını doyurmaya çalışırdım. Bunun işleri kolaylaştırmak yerine zorlaştıran ve benden başka da kimseye keyif vermeyen bir şey olduğunu çok geç anladım. 

Devamını Oku 26.01.2021
LG
MD
SM
XS