Arif Kalem
Arif Kalem

Arif Kalem

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Dünyayı saran ağ

Belki siz daha önce deneyimlemişsinizdir ama benim bilgisayar ile imtihanım 90’lı yılların ortalarında oldu. Evimizde henüz bir bilgisayar yoktu lakin mahallemizde çok küçük bir internet kafe açılmıştı.

Devamını Oku 03.11.2021

Büyük değişim hızlanıyor

Geçen son on yılda kriptopara teknolojisi ciddi bir tanınma ve yaygınlaşma yaşadı. Bu süreç son yaşanan gelişmeler ile birlikte olağanüstü bir seviyeye ulaştı. Öyle ki devletler tek tek düzenlemeler yapıyor ve ciddi maddi kuvvete ve geniş yönetim ağına sahip olan kurumlar hızlıca kriptopara kullanımına geçiş sağlıyor. Bu da dünya ekonomi çehresini şimdiye kadar görülmemiş bir hızda değişimine neden oluyor.

Devamını Oku 06.09.2021

Ben söylemiştim

Sosyal Medya hayatımıza girdiği günden beri her konu için bir fenomen türedi. Her ne kadar gerçek anlamı bu olmasa da fenomen demek, günlük hayatta kullanılan anlamıyla, izlenilen, takip edilen, kanaat önderi ünlü birey diyebiliriz. Bağlı oldukları bir dernek bir oda olmasa da bulunduğumuz dönemde gençler arasında yön verici rolleri olduğu ve bu işin bir para kazanma yöntemi olduğu kanıksanamaz bir gerçek.

Devamını Oku 03.05.2021

Buralar hep dutluktu!

Hayatının içerisinde birkaç defa fırsat ile karşılaşıp görmezden gelmiş olan kesin bir yakınımız vardır. Hep bu söz ile başlarlar “Sen bilmezsin! Buralar hep dutluktu!” Bununla başlayan hikâyenin sonunda hep bir hüzün vardır. Feleğin çarkından tam dönecekmiş ama dönememiş bir hayat; pişmanlıkları ile karşında durur.  

Devamını Oku 19.04.2021

Finansın Merkezi Yok!

Yakın zamanda hayatımıza girmiş olan blokzincir teknolojisinin kendi içindeki finans anlayışının evrimleşme sürecinde ortaya Merkeziyetsiz Finans (Decentralized Finance - DeFi) çıktı. Öyle ki finansal hizmetlerin vaadini, evrensel olarak ulaşabilir olması ve demokratik dağılımını sağlamak üzere oluşturuldu.

Devamını Oku 15.02.2021

Yeni Bir Çağ: Blokzincir

Yeni bir devrin eşiğindeyiz; otuz yıl önce sadece bir fikir olarak filizlenen ve süreç içerisinde kendinden sıkça bahsettiren çok yeni bir teknoloji; Blokzincir, kaydetme gücünün ulaştığı son nokta.

Devamını Oku 26.01.2021

Geçmişten geleceğe: Kriptopara

Kriptopara’nın hikayesi, dünyayı kasıp kavuran 2007-2008 küresel krizinin ardından başlamış gibi görünse de, asıl miladı dünya dijital dönüşümünün önemli bir dönüm noktası olan 1990’lı yılların başına dayanıyor.

Devamını Oku 12.01.2021