hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Duygu Merzifonluoğlu
  Duygu Merzifonluoğlu

  Duygu Merzifonluoğlu

  cnnturk.com yazarı

  tüm yazıları

  "Aslında şarkıyı biz yazmadık, şarkı kendini yazdı"

  Bir ‘mononymous person’ yani (tek ad kullanan kimse) olarak bilinen Nemo, bu yıl İsviçre’yi Eurovision’da temsil eden ve de 1988 yılının ardından İsviçre’ye birinciliği getiren şarkıcı oldu.

  Devamını Oku13.05.2024

  Bazı insanların gelişi değil gidişidir bizi biz yapan

  Eğer Gauguin, Van Gogh'un yanına gittiğinde cümleleri ile Van Gogh'u zehirlememiş ve onun resim tekniği konusunda düşündüklerini fütursuzca söylememiş olsaydı, yine de Van Gogh, Gauguin kendisinin yanından ayrıldıktan sonra yapacağı resimleri yapar mıydı? Aynılarını aynı şekilde yaratır mıydı? Yani o resimleri yaparken, Gauguin'in kendisini yaralayan sözleri kulaklarında çınlarken yaptığı resimler ve seçtiği kompozisyonlar, hiç böyle bir sıkışma ve rahatsızlık olmadan yapılan resimlerle aynı mı olurdu?

  Devamını Oku29.04.2024

  Cennet Krallığı'nın 13’ncü katındaki zeki oyun

  Aslında kendimize mahkumuz her defasında. Kendi zihnimizde ne kadar özgürsek o kadar özgürüz dışarıda da.Aile kodlarımızla ne kadar barışırsak, şifaya ne kadar hazır ve de yakınsak o kadar parlıyoruz karanlıkta.

  Devamını Oku09.04.2024

  "Anadoluyuz biz hep birlikte, koca bir zeytin ağacıyız."

  2020 yılında Sakıp Sabancı Müzesi’nde Marina Abramovic’in sergisini gezmiştim. Pandemiden hemen öncesiydi. O sergiden hareketle de orada yaşadığım deneyimi hemen kaleme almak istemiştim. Ancak bir türlü olmamıştı. Sonra Ulay'ın ölümünü duyunca sergi yazısından önce Marina’nın Ulay’la olan dillere destan 21 yıllık aşklarını ve de onların bu yaşamdaki son buluştukları anı yazmayı istemiştim. Sabancı'daki sergi o yazının 1 ay kadar ardından ancak gelebilmişti.

  Devamını Oku20.03.2024

  İstinye Park’ta yeni sergilenecek eser belli oldu..

  Geçtiğimiz ay özel bir yemeğe davetliydim. Masada hem gazeteciler hem Orjin Sanat hem de Bozlu Art Project’ten davetliler vardı. Davetin nedeni ise İstinye Park’ta sergilenmeye başlanan sanat eserleriydi.

  Devamını Oku26.02.2024

  ‘Seni Seviyorum’ demenin en güzel şekli ‘Alavya’

  Hayatta en sevdiğim şeydir. Başka bir amaçla gittiğin yerde bambaşka bir hikaye ile karşılaşmak. Satır aralarındaki gizli duygularda sessizce kaybolmak. Gün ortası, ortalık yerde gizlice mevsimin dışına taşmak. Herkesin yazın sevmeye alışkın olduğunu kışın daha da çok sevmek..

  Devamını Oku29.01.2024

  Bir Bizantinolog’un gözüyle “Türkiye'de Bizans Çalışmalarının Serüveni”

  Geçtiğimiz yılın sonunda Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM)'nde “Türkiye'de Bizans Çalışmalarının Serüveni” başlıklı bir sergiye davet edildim.

  Devamını Oku08.01.2024

  2023'e dair son, 2024’e dair ilk sözler..

  Uzun ve zor bir yıldı belki ama inkar da edemezsin şimdi, epey güçlü kıldı 2023 seni.

  Devamını Oku03.01.2024