Çiğdem Öztabak
Çiğdem Öztabak

Çiğdem Öztabak

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Elon Musk’ın Twitter’ı: Halka açık yeni şehir meydanı

Elon Musk Twitter'ı satın almayı teklif ettiğinde gerçekliğinden tam olarak emin olamadık.

Devamını Oku 08.05.2022

Başarılı bir Türk kadınından Web3 Pazarlama İpuçları - Elif Hız

NFT ve metaverse’ler ile ilgili teknoloji, pazarlama, içerik ve sanatçı tarafında çalışan kadınların çoğalması Web3 ekosisteminde oldukça önem verilen bir başlık.

Devamını Oku 03.04.2022

Blockchain kültürel mirası koruyabilir mi?

Sanat, her zaman dünyanın en çok ilgi çeken öğelerinden biri olmuştur. Yıllar içinde ise, filmlere konu olan milyonlarca sanat eseri ya çalınmış, ya yağmalanmış, ya da bakımsızlıktan nesli tükenmiş bir hale gelmiştir.

Devamını Oku 20.03.2022

NFT'ler Siber Güvenliği ve Dijital Kimlik Kavramını Nasıl Etkiliyor?

Çevrimiçi dünyalarda kimliğimizin korunması hepimiz için giderek daha zor hale geliyor. Ürün olduğumuz dijital dünyalarda, bundan böyle kimliğine sonuna kadar sahip çıkan yeni bir oyuncu olarak, oyuna yeniden mi başlıyoruz sorusunu kendime sormadan edemiyorum.

Devamını Oku 06.03.2022

Super-App’lerin önlenemez yükselişi ve Türkiye örnekleri

Super App yani (Super uygulama) kavramı 2010 yılında Blackberry’nin kurucusu Mike Lazaridis tarafından ilk olarak kullanılan bir kavram. Bunu dile getirdiği yıl tam olarak telefon yarışında geri kalacağı yılların başıydı ve muhtemelen telefon yarışından silinen ama kullandığı kavramın 10 yıl sonra önem kazanacağından habersiz olan Lazaridis “en çok uygulamaya değil de en iyi uygulamaya sahip olmak” ifadesi ile aslında super app’ lerin birden fazla uygulamanın sağladığı hizmeti, tek bir uygulama ile sağlamasına vurgu yapmıştı. Hala super app kavramını duymamış bir ürün teknoloji ya da pazarlama yöneticisi iseniz sizin mevcuttaki ürününüz de rekabette silinmek üzere olabilir.

Devamını Oku 20.02.2022

NFT'LER ile Lale fiyatları arasındaki ilişki

“Birçok kişi aniden zengin oldu. Altın bir yem, insanların önünde baştan çıkarıcı bir şekilde asılı kaldı ve birbiri ardına lale pazarlarına, bal çömleğinin etrafındaki sinekler gibi koştular. Herkes lale tutkusunun sonsuza kadar süreceğini ve dünyanın her yerinden zenginlerin Hollanda'ya göndereceğini ve laleler için ne istenirse ödeyeceğini hayal etti.”

Devamını Oku 09.02.2022

Twitter’in NFT hamlesi ve Web3 ile imtihanı

Bu hafta Twitter, iOS için NFT profil fotoğrafı özelliğini yayınladı. Benim de Twitter profilim artık blok zincir tarafından doğrulanmış bir NFT. Twitter, bu dijital mülke sahip olduğumuzu kanıtlamak için Ethereum kullanıyor.

Devamını Oku 25.01.2022

VR yaratıcıları için 10 milyon dolarlık fırsat: Horizon Worlds

Meta’nın yarattığı sanal gerçeklik dünyası Horizon Worlds, VR platformunda içerik üreticilerini tasarımsal deneyim yaratmaya teşvik etmek için 10 mio. dolarlık fonu duyurmuştu. Horizon Worlds, muhtemelen ileride herkesin hesabının olacağı, belki de 5 yıl sonrasının sosyal medyası. İlk beta sürümünü sadece davetlilerin deneyimlediği, geçtiğimiz hafta Amerika ve Kanada kullanıcılarının kullanımına açılmasının ardından metaverse evreninde ilk cinsel taciz olayını bile atlatan evren, gelecek açısından bir çok yeni iş ve gelir fırsatı da barındırıyor.

Devamını Oku 19.12.2021

NFT pazarında kadınların tartışılan varlığı

Ünlü Collins Dictionary tarafından bu yılın sözcüğü seçilen “ NFT” (non fungible token)lerle ilgili bugünlerde çokça haber kaynaklarıma düşen bir tartışma var; o da kadınların Metaverse ve Nft evrenindeki temsil edilme sayısı.

Devamını Oku 28.11.2021

NFT’lerin New York Kuşatması ve Alemşah Öztürk röportajı

Parayla ilişkimizi yeniden tanımlayan ve küresel finansal sistemi dönüştüren hem kavramsal hem de teknolojik yeniliklerden sadece biri olan NFT ‘leri ikinci kez konu ediyorum köşemde. NFT’lerin ne olduğu ile ilgili daha temel bilgileri içeren ilk yazım için yazar arşivime göz atabilirsiniz.

Devamını Oku 07.11.2021
LG
MD
SM
XS