{$ day.Temps.HighTemp $} °
Ersoy Soyer
Ersoy Soyer

Ersoy Soyer

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Sürücü belgelerimiz de artık dijital

Henüz giyilebilir bir teknoloji olarak yaygın kullanmıyor olsak da akıllı telefonlarımızı bir uzvumuz kadar değerli ve önemli hissediyoruz. Birkaç saat telefonunuzdan uzak kalın, ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızdan eminim. Kaç telefon numarasını ezbere bildiğinizi bir gözden geçirin, onlarca uygulamaya sahip olmadığınızda hayatınızın nasıl zorlaşacağını düşünün, bağımlılığımızın ne noktaya geldiğini anlamak hiç de zor olmayacak. Telefonlarımızı henüz bedenimizin içine yerleştirmedik. Şimdilik üzerimizde taşıyoruz ama hayatı daha kolay hale getirmek cep telefonlarımız veya teknolojik altyapılar olmadan pek mümkün görünmüyor.

Devamını Oku 21.11.2022

Yeni Trend Dijital Göçebelik

Ülkemizdeki yüksek enflasyon sebebiyle ekonominin konuşulmadığı bir gün geçiremiyoruz. Bugün kırklı yaşlarında olanlar da dahil olmak üzere birçoğumuz ömrümüzün büyük bölümünü krizlerle geçirdik. Belki geçmişe göre bu kez değişen tek şey, diğer ülkelerin de bu sefer krizi ve enflasyonu bizler kadar hissediyor olmaları. Neredeyse tüm dünya ülkeleri resesyon beklentisi, işten çıkarmalar, ekonomik daralma, faiz artışları ve çalışanların maaşlarının sürekli eriyor olmasıyla (bizler kadar) durumun artık tamamen istenmeyen noktalara gittiğinin farkındalar. Geçen hafta teknoloji sektöründeki büyük işten çıkarmalar konusuna değinmiştik. Bu sefer işin başka bir boyutuna odaklanalım istedim. Bu hafta “Digital Nomad” yani “Dijital Göçebelik” konusunu konuşacağız.

Devamını Oku 15.11.2022

Teknoloji sektörü büyük işten çıkarmalarla yeni fırsatları tetikliyor

Teknoloji şirketleri hızla büyümeye devam ediyor fakat bu kez büyük işten çıkarma sayılarıyla. Pandemiyle beraber en hızlı büyüyen sektörler arasında bulunan teknoloji sektöründe, bu kez ibre tersine döndü. Büyük işten çıkarmalar, küçülmeye giden şirketler, her gün yeni bir gelişme ile tüm dünya çalkalanıyor. Pandemi sonrası ofise geri çağırılan kişilerin “Great Resignation” büyük istifa dalgasını başlatması ve bununla başlayan süreç şimdilerde yerini şirketlerin küçülmesine bırakıyor.

Devamını Oku 10.11.2022

Geleceğin uçan elektrikli araçları için ne kadar hazırız?

Bu hafta Business France çatısı altında yer alan La French Tech’in her ay düzenli olarak yaptığı etkinliklerden birine davetliydim. Bu ayın teması “Geleceğin Uçan Elektrikli Mikro Mobilite Araçları”. TOGG’un bu hafta sonu görkemli açılışı sonrası herkesin gözü bu hafta elektrikli araçlarda. Yakın zamanda elektrikli araçlar ve mikro mobilite dikeyindeki tüm cihazların öneminin her geçen gün daha da arttığını göreceğimiz kesin.

Devamını Oku 01.11.2022

Aile şirketlerinin Startup ekosistemine ilgisi neden artıyor?

Son yıllarda hızlı büyüyen ve milyarlarca dolar değerler oluşturan Türk Startup Ekosistemi; geleneksel iş modellerine yatırım yapan müteşebbislerin iştahını fazlaca kabartıyor.

Devamını Oku 25.10.2022

Stability AI ile açık kaynak kodlu yapay zeka, bizleri tehdit mi ediyor?

Şu an pek farkında olmayabiliriz ama yapay zekanın farklı sektörlerdeki kullanımının yaygınlaşması hepimiz adına güzel sonuçlar oluşturuyorlar. Tabii aynı teknolojik altyapı, negatif manada kullanıldığında neler ortaya çıkartacak bir düşünelim. Yakın gelecekte hepimizin başını ağrıtacak hikayeleri de sıkça duyacak gibiyiz. ” Kararlı Difüzyon” olarak adlandırılan Stability AI teknolojisi, sizin hayal gücünüzle betimlediğiniz birkaç kelimeyi saniyeler içinde gerçekçi görüntülere dönüştürebiliyor.

Devamını Oku 24.10.2022
LG
MD
SM
XS