Esra Öz
Esra Öz

Esra Öz

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Daha iyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Her gün bir şeyler öğrenmek için çalışıyoruz. Bunların bir kısmı kolay olurken bir kısmı çok zorluyor hatta öğrenemiyoruz. Hayat kalitemizi artırmak için aslında doğru öğrenme yöntemlerini bilmek, her şeyi kolaylaştırabiliyor.

Devamını Oku 28.06.2021

Manipülasyon oltalarına yem olmamak için ne yapmalı?

Yıllardır gerçekleri değil de anlamamız istediği şekilde olayları algılıyoruz. Bu konuda da “Manipülasyon ama nasıl?” kitabının yazarı Gazeteci Josef Kirschner, dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili çok güzel önerilerde bulunuyor. Niçin bir balıkçı, oltasının ucuna yem olarak bir pasta takmaz?

Devamını Oku 27.06.2021

MS hastaları COVID-19 aşısı olabilir mi?

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisinin Multipl Skleroz (MS) hastaları için de önemli risk oluşturduğunu kaydeden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aksel Siva, “MS hastaları da BioNTech-Pfizer ya da Sinovac aşısı olabilir. Bunun için hiçbir sakınca yok. Öte yandan MS hastalarındaki ileri yaş ve hastalığa bağlı olarak oluşan engeller, COVID-19’un olumsuz etkileri bakımından risk oluşturabilir” diyor.

Devamını Oku 28.05.2021

 Çocuklara “Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları” öğretiliyor

Pandemi nedeniyle çocuklar evde ekran başında derse katılıp, olabildiğinde dışarı çıkmadılar. Bu süreçte de T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından farklı projeler yapıldı.

Devamını Oku 27.05.2021

Bilimin yükselen yıldızları geleceği aydınlatıyor

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarla birçok gelişmeyi sağlamaya çalışıyor. Harvard Üniversitesi bünyesinde genetik ve kompleks hastalıklar üzerine araştırmalar yapan Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi ile iki yılda bir gerçekleştirdiği Metabolizma ve Yaşam Sempozyumunun başkanlığını Prof. Gökhan Hotamışlıgil yaptı.

Devamını Oku 27.05.2021

Neden farklı bilimsel çalışmalara odaklanmalıyız?

Bakış açımızı genişletmemiz gerekiyor. Sadece kısıtlı çevredeki insanlarla ilgilenirseniz, dünyayı bu kişilerden ibaret olarak görmeye başlarsınız. Haksızlıklar, adaletsizlikler ve daha başka birçok kötü durumla karşılaşıyoruz. Yapmamız gereken ise, başımızı bu kötülüklere çevirip bizi bir basamak yukarıya taşıyacak insanlara odaklanmak olmalı.

Devamını Oku 12.05.2021

Kariyer sırları vizyon kazandırıyor

Son aylarda Kariyer Sırları isminde bir röportaj serisine başladım. Bu seri sayesinde alanında başarılı birçok değerli isimle tanıştım. Başarıyı nasıl elde ettiklerini sorduğumda, cümleler değişse de genellikle çok çalıştıklarını ve çalışırken eğlendiklerini anlattılar.

Devamını Oku 11.05.2021

Çocuklara özel sosyal medya adresleri neden önemli?

Çocukların dijital platformları kullanması konusunda aileler çok dikkatli olmalılar. Pandemi sürecinde aileler kadar, bu platformlar da hassasiyet göstermeye başladı.

Devamını Oku 10.05.2021

Bilimin doğru anlaşılması için bilim insanları Bilim Sohbetleri’nde anlatıyor

Bilim iletişiminde, bilimdeki hype dediğimiz yutturmaca araştırma sonuçları haberlerde karşımıza çıkabiliyor. Bilimsel keşiflerin abartılması ve sansasyonel olmasından kendimizi korumalıyız. Bilim iletişimi bu nokta önem kazanırken, bilimsel araştırmaları yapanların kendilerinden öğrenmemiz de vizyonumuzu geliştiriyor.

Devamını Oku 08.05.2021

Hastaneleri liyakatle yönetmek için ne yapmalı?

Hastane yönetiminde engelleri yıkmak gerekiyor. Eğer kangren olan bölümler varsa kesip atabilmek önem taşıyor. Burada da yöneticinin özellikleri önem kazanıyor.

Devamını Oku 04.05.2021
LG
MD
SM
XS