Prof. Dr. Derya Uludüz
Prof. Dr. Derya Uludüz

Prof. Dr. Derya Uludüz

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Bel çevreniz beyin felci riskiniz hakkında ipucu veriyor

Sigara bağımlılığı, stresli ve hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenler nörolojik hastalıklar için önemli risk faktörleri oluştururken, bel bölgenizin ölçüsü de beyin sağlığınız hakkında ipucu verebiliyor. Özellikle elma tipi vücut ölçülerine sahip kişiler beyin ve damar hastalıkları konusunda daha çok risk altında.

Devamını Oku 29.09.2021

Dünya Beyin Günü'nde sağlıklı beyine kavuşmanın ipuçları

Beynimiz öğrenmeyi, sevmeyi ve davranışları yöneten organımızdır. Beyin gerektiği gibi çalışıyorsa tüm vücut da gerektiği gibi çalışıyor demektir aynı şekilde eğer beyinde bir problem varsa bu durum çok kısa bir sürede vücudunuza da yansıyacaktır. Beyniniz toplam vücut ağırlığınızın yalnızca %2’sini kapsadığı halde vücudunuza giren besinlerin en az %20’sini harcar. Aldığınız oksijenin %25’sini kullanır ve vücudunuzdaki kan akışının %25’i beyinden geçer. Bu kadar küçük bir organın böylesine aktif çalışmasını ve hemen her ürünü yüksek miktarlarda tüketmesini sağlayan içerisinde bulunan yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ve aralarında oluşturdukları bağlantılardır. Bu kadar yüksek enerji ve kapasite ile çalışan beynimiz maalesef gün boyu yaşadığımız ortamdan gelen radyasyon, elektromanyetik dalgalar, hava kirliliği, zararlı kimyasallar yanı sıra besinlerden gelen toksinlere maruz kalır. Bu zararlı madde ve toksinlerin vücudumuza girdiğinde atılması gerekir. Aksi halde ciddi hastalıklara neden olurlar. Karaciğer, beyin ve lenf bezlerimiz vücudun tamamen temizlenmesinde temel rolü oynar. Ancak günümüzde her yer zararlı maddelerle dolu ve vücudumuz bunlardan kurtulmak için yorgun düşüyor ve zamanla hastalıklar başlıyor.

Devamını Oku 22.07.2021

Egzersiz Beyninizi Baştan Yaratır

Ruh halinizi iyileştirmek; odaklanmanızı ve iş performansınızı arttırmak; depresyon, anksiyete ve Alzheimer'dan korunmak mı istiyorsunuz? Sadece vücudunuzu hareket ettirerek, beyniniz için anında, uzun süreli ve koruyucu faydalar elde edebilirsiniz. Bu faydaların bazıları anında, bazıları aylar ve bazıları yıllar sonra gelir. İşte egzersizin beyninize neler yaptığı:

Devamını Oku 22.03.2021

Her unutkanlık Alzheimer mı? Unutkanlık neden olur?

Türkiye’de 600 bin kadar Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumuna göre, her yıl bu sayı yaşlı nüfusun artmasıyla daha da yükseliyor. Hatta, sadece yaşlı nüfusta değil, ailesel nedenlerle 30-40 yaşlarında bile Alzheimer ile karşılaşılabiliyor. Alzheimer, maalesef ancak belirtiler çok ilerlediğinde fark edilebildiğinden, hepimiz kendimizde, ailemizde veya arkadaşlarımızda unutkanlık gibi belirtilerle karşılaştığımızda “acaba Alzheimer olabilir mi” diye endişeleniyoruz. Peki unutkanlık, sadece Alzheimer belirtisi midir?

Devamını Oku 05.03.2021

COVİD sonrası yorgunluk bir türlü geçmiyor!

Covid-19'u ve yaptıklarını hala tanımaya devam ederken her gün yeni bir etkisiyle karşılaşıyoruz. Virüs sonrası yorgunluk sendromu olarak geçen durum ise bunlardan bir tanesi. Hastalarda virüsü atlattıktan sonra günlerce hatta haftalarca devam eden halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetler görülüyor. Görünen o ki covid sonrası yorgunluk tablosu da kişilerde ‘ölü gibiyim’ terimini gündeme getirecek ve uzun süre konuşulacak.

Devamını Oku 21.01.2021

Dijital Dünya ve Hasta Eğitiminde Yeni Yol

Hasta eğitimi pedagojik düzeyde gerçek bir meydan okumadır. ‘‘Tüm öğretim biçimlerinin en zor olanıdır. Hastalar çok özel öğrencilerdir. Yaşları, sosyo-kültürel kökenleri ve özel gereksinimleri yönünden çok heterojendirler. Öğrenme güdüleri büyük ölçüde hastalığı benimsemelerine, rahatsızlıklarını ve tedavisini algılama biçimlerine dayanmaktadır. Eğitilmeleri; onlara tıp kültürü kazandırmak değil; tedavilerini günlük yaşantılarının değişik biçimlerine uygun hale getirmeleri için gerekli yeterliliği kazanmalarını sağlamaktadır.’’

Devamını Oku 15.01.2021

Kişisel verilerinizi paylaşırken dikkat! Çağın en büyük hırsızlığı ile karşı karşıyayız

Teknolojik altyapı, dijital ortamda saklanan kişisel veriler artık dünyadaki en önemli hırsızlık tehdidini oluşturuyor. Tüm özel hayatınız, bilgileriniz çok kolay şekilde, tek bir tuşla dünyanın öbür ucunda hiç tanımadığınız birilerinin eline geçebilir ve hiç anlamadan hayatınız alt üst olabilir.

Devamını Oku 07.01.2021

Sonunda Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edildi

Başta sağlık çalışanları olmak üzere kargo şirketi çalışanları, süpermarket çalışanları, güvenlik görevlileri gibi birçok alanda çalışanlar için Covid-19, dünyanın çeşitli yerlerinde meslek hastalığı olarak kabul edildi.

Devamını Oku 31.12.2020

Covid-19'da son durumumuz ne?

Covid-19 ile tanışmamızın sene-i devriyesi dolmak üzere. Ne yazık ki 1 yıl içinde hepimize hayatı sorgulatan bu küçük virüs kafalarımızı da karıştırdı ancak bilgiler yavaş yavaş oturuyor gibi. 'Aşıların yan etkileri nasıl? Geleneksel aşı mı yoksa mRNA aşısı mı daha iyi? Karantina süresi, bulaş süresi hastalıkta ne kadar? Yüzeylerden bulaşıyor mu?' gibi soruların cevapları daha net bir şekilde artık elimizde var.

Devamını Oku 21.12.2020

Yürümek beyni nasıl etkiliyor?

Dünyada nüfus yaşlanıyor ve doğal olarak organlarımız da yaşlanıyor. Bu sürecin beynimizde, hafızamızda gerilemeye yol açmaması için yeni yeni stratejiler geliştirmemiz gerekiyor. Egzersiz ise bu stratejilerden basit ama en etkili olanı.

Devamını Oku 23.10.2020
LG
MD
SM
XS