Diyarbakır-Bursa maçı tatil edildi

Diyarbakır-Bursa maçı tatil edildi

Turkcell Süper Lig'de Diyarbakırspor - Bursaspor maçı 17. dakikada yardımcı hakemin başına isabet eden yabancı madde nedeniyle önce durduruldu, daha sonra da tatil edildi. Diyarbakır cephesinden gelen açıklamalarda hakemin maçı oynatmak niyetinde olmadığı iddia edildi.

Diyarbakırspor'un evinde ağırladığı Bursaspor kalecisi Ivankov'a maç başlamadan önce kale arkasında yabancı madde atılması sonucu maç yaklaşık 6 dakika geç başladı.

Taraftarların sahaya yabancı madde atması sonucu bir gazeteci başından yaralanırken, Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Çetin Sümer sahaya inerek taraftarları uyardı.

Stat görevlileri sürekli yaptıkları anonslarla sahaya yabancı madde atılmaması konusunda uyarı yaptı. Maçtaki gerginlik nedeniyle stat içerisinde güvenlik önlemi artırıldı.


MAÇ ÖNCESİ ÇIKAN OLAYLAR...

MAÇ SIRASINDA ÇIKAN OLAYLAR...

MAÇIN TATİL EDİLMESİNE YOL AÇAN ANLAR...
BURSA'DAKİ MAÇTA NE OLMUŞTU... FOTO GALERİMaç öncesinde başlayan gerginlik maç başlarken de devam etti. Bursaspor kazandığı köşe vuruşlarında tribünlerden Bursasporlu futbolculara yönelik yoğun yabancı madde atıldı.

Maçın 17. dakikasında Bursaspor'un geliştirdiği atakta kazanılan korner vuruşunu kullanmak isteyen Bursasporlu oyuncuya yönelik tribünlerden yabancı madde atıldı.

Yabancı maddelerden biri yan hakeme isabet etti.

Bunun üzerine ortak hakem Mustafa Kemal Abitoğlu, maçı durdurarak yan hakemlerle birlikte soyunma odasına girdi. Bunun üzerine Bursasporlu oyuncular da soyunma odasına girdi.Tazemeta taraftarlara yalvardı

Diyarbakırsporlu futbolcular Adnan ve Tazemeta taraftarların sakin olması için anonslar yaptı.

Daha sonra Diyarbakır-Busaspor karşılaşmasının hakem tarafından tatil edildiği açıklandı.

Tatil kararından sonra da gerginlik

Diyarbakırspor-Bursaspor maçının tatil edilmesinden sonra stat çevresinde olaylar çıktı. Maçın tatil edilmesinin ardından bazı taraftarlar tribünlerden sahaya inmek istedi.

Bunun üzerine polis, bu taraftarlara biber gazı ile müdahale etti. Daha sonra seyircilerin stadı terk etmesi üzerine olaylar stat dışına taştı.

Stat çevresindeki cadde ve sokaklarda taraftarların taşla saldırısına karşılık güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Stat çevresindeki cadde ve sokaklarda olaylar sürdü.

Bu arada, stadyumda Diyarbakırsporlu taraftarlarca hazırlanan ilginç pankartlar da yer aldı. Stadyumun dört bir tarafına, "Ülkemizi sizden çok seviyoruz", "Bize bir özür borcunuz var", "Türk-Kürt kardeştir, ayırım yapan kalleştir', "Tenlerimiz ve gözlerimiz farklı renkte olsa da, akan gözyaşlarımızın rengi aynı" yazılı pankartlar asıldığı görüldü.

Bursaspor kafilesi Diyarbakır'dan ayrıldı

Diyarbakırspor-Bursaspor maçının tatil edilmesinin ardından Bursaspor kafilesi, özel uçakla Diyarbakır'dan ayrıldı. Bursasporlu oyuncular yoğun güvenlik önlemi altında Diyarbakır Havaalanına götürüldü. Yaklaşık bir saat sonra Bursaspor yöneticileri ile Bursa'dan gelen gazeteciler stadyumdan otobüsle hava alanına geçti. Kafile daha sonra özel uçakla Bursa'ya gitti.Diyarbakır tepkili

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Çetin Sümer, Bursaspor'u konuk ettikleri karşılaşmanın tatil edilmesi kararının yanlı olduğunu savunarak, "Diyarbakırspor'un hakkını kimse yemeye kalkışmasın" dedi.

Sümer, yaptığı açıklamada, maçın tatil edildiğini, maça verilen aradan 25 dakika sonra öğrendiğini belirterek, Bursaspor'un apar topar stattan çıkarılmasına da anlam veremediğini söyledi.

Diyarbakır'da Fenerbahçe ve Galatasaray maçında yaşanan olayların aynısının yaşandığını ifade eden Sümer, "Diyarbakırspor'un hakkını kimse yemeye kalkışmasın. Karar yanlı bir karardır" diye konuştu.

Diyarbakır Teknik Direktörü Güvenç Kurtar ise, hakemin başına cisim gelmesinin şansızlık olduğunu belirterek, "Keşke yaşananlar Bursa'da ve burada olmasaydı. Bence tam seyircimiz durulacaktı. Şöyle bir şey var, ne olursa olsun seyircimiz hakikaten dolmuş, çok gergin, en ufak bir tahrikte bunu yapacak. 1-0 galip olsak maçın 70-80. dakikasında bir futbolcu taraftara yönelik bir el kol hareket yapsaydı, belki bundan daha kötü şeyler olurdu. Ne olurdu yine hükmen mağlup olurduk. Böyle bir taşkınlık olmasaydı, maç oynansaydı yenerdik. Çok istekli ve arzuluyduk. Olmadı ne yapalım. Bundan sonra neler olacak o önemli. Ligde kalmayı kim ne derse desin başaracağız" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Spor Kulübü Başkanı Metin Kılavuz da hakemin "tatil" kararını yanlış bulduğunu, Bursa'da oynanan maçta Diyarbakırspor takımının karşılaştığı ve yaşadığı olayların daha büyük olduğunu savundu.

Bursa'da çıkan olaylarda maçın tatil edilmediğini kaydeden Kılavuz, "Bu tatil kararı kente olumsuz yansıyacaktır. Karar tatil olmamalıydı. Federasyonun bu kararla ilgili toplanıp yeni bir karar almasını umuyoruz. Maçın tatil edilmemesi gerekiyordu" diye konuştu.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, "Takdir hakkı hakem heyeti ve gözlemcilerdedir. Bu konuda bir değerlendirme yapmamız uygun olmaz. Maçın bu şekilde neticelenmesi hiç birimizin arzusu değildi" şeklinde konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe
ise, maçın tatil edilmesiyle ilgili olarak, "İki takım için de çok önemli bir maçtı ama gördük ki, burada maç yaptırılmayacak ve normal bir maç oynanmayacak" dedi."Hakemin amacı maçı 90 dakika oynatmak değildi"

Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar ise Bursa'da oynanan Bursaspor-Diyarbakırspor maçında Diyarbakırspor'a yönelik yabancı madde atılması olayına rağmen maçın tatil edilmediğini belirtti.

Diyarbakır'da hiçbir anons yapılmadan hakemlerin soyunma odasına gittiğini aktaran Aktar, şöyle konuştu: "Hakemin amacı maçı 90 dakika oynatmak değildi. Hakemler, maçın oynanması için gereğini yapmadı. Aylardır bu maçla ilgili gerginlik vardı. Federasyon ne yazık ki bu maçın tansiyonunu düşürmek için gerekli duyarlılığı göstermedi. En adil karar, maçın tekrar edilmesidir. Diyarbakırspor'un hükmen yenik sayılması yanlış olur. Hakem yanlı bir karar verdi. Maçın tatil edilmesini gerektirecek kadar büyük olaylar yaşanmadı."

Öte yandan Diyarbakırspor yönetiminin, saat 19.00'da basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.


BURSA'DAKİ MAÇTA NE OLMUŞTU?

Maç öncesinde de olay


Diyarbakır- Bursaspor maçı öncesinde Atatürk Stadı çevresinde Diyarbakırspor taraftarları olay çıkardı.

Olaylar polisin müdahalesiyle önlenirken, Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi'ne ait otobüsle stada gelen Bursaspor otobüsü de taşlandı.

Diyarbakırspor- Bursaspor maçı öncesinde Atatürk Stadı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Maç nedeniyle Diyarbakır polisinde izinler kaldırılırken, maç için 2 bin 500 polis görevlendirildi. 50 kadar Diyarbakırspor taraftarı polisin önlem alıp kapattığı güvenlikli bölgeden geçmek istedi. Polis izin vermeyince olaylar çıktı.

Polisin izin vermemesi üzerine grupta bulunanlar polise taş attı. Kalkanları kullanıp kendilerini savunan polis, gruba herhangi müdahalede bulunmadı. Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, buraya gelirken taraftarlarları sakinleştirip uzaklaştırdı.

Bursasporlu futbolcular stada Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait otobüsle eskortlar eşliğinde çok sıkı güvenlik önlemleri altında stada getirildi.

Otobüsün, stat çevresine geldiği sırada toplanan bazı Diyarbakırspor taraftarları Bursaspor'lu futbolcuların bulunduğu otobüsü taşladı. Polis, taş atan grupları kalkanlarını kullanarak uzaklaştırdı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS