Seyirme diye geçmeyin

Seyirme diye geçmeyin

Sık sık göz seyirmesinin gizli hipermetrop, miyop veya astigmatın habercisi olabilir.

Dünyagöz Altunizade Hastanesi’nden Op. Dr. Methiye Önder göz seyirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesinin ciddi göz hastalıklarının işareti olabileceğini söyledi.


Önder, “Gözünüz sık sık seyiriyor ve bu seyirme sizi rahatsız edecek boyutlara varacak kadar sık sık ve uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var” dedi.


Göz numaranız artmış olabilir


Gözlük takan hastalarda  ise göz seyirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceği belirtildi.


Önder sözlerine şu şekilde devam etti: “ Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seyirme artabilir. Bunun yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara baglı olarak göz seyirmeleri olabilir ve devam eden göz seyirmelerinin sıklığı artabilir.”


Göz yorulduğunda seyirme ile sinyal verir


Aşırı yorulan gözün seyirme ile tepki verebileceğini ifade eden Önder “Çoğumuz işimiz gereği, çok uzun süre bilgisayara bakmak zorundayız, eve gittiğinizde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okuduğunuzda ise gözünüz iyice yorulmuş oluyor. Göz ise bu yorgunluğa seyirme ile tepki verebiliyor” diye konuştu.


Gözünüze masaj yapın


Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seyirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını dile getiren Önder, bunun yanı sıra geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine dogru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.


Doktora başvurulması gereken durumlar:


Göz seyirmesinin ciddiye alınması konusunda hastaları uyaran Önder,  gözde aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiğini söyledi.  • Göz seyirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse

  • Yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa

  • Seyirme (göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir sekil alırsa

  • Göz kapağında düşüklük olursa

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS