"Kristal Kayısı" sahiplerini buldu

"Kristal Kayısı" sahiplerini buldu

"Kristal Kayısı" sahiplerini buldu

Bu yılki teması "Ortadoğu ve Barış" olarak belirlenen Malatya Uluslararası Film Festivali'nin kapanış gecesinde dalında en iyi görülen filmlere Kristal Kayısı Ödülü verildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Alıcı, festivalin Yeni Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki kapanış gecesindeki konuşmasında, festivale katılanlara Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın sevgi ve selamlarını getirdiğini söyledi.

Malatya'da böyle güzel ve önemli bir sinema festivalinin olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Alıcı, "Malatyalılara bu konuda Antalya ve Adana'dan sonra inşallah marka olacak bir festivale destek olacakları için teşekkür ediyorum" dedi.

Alıcı, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin uluslararası platformda yerini yükseltmekte olduğunu belirterek Türk sinemasının tanıtımına ve gelişimine de önemli katkılar sağladığını kaydetti.

Malatya Valisi Vasip Şahin de festivalle Malatya'nın bir haftadır sanata doyduğunu, halkın çok sayıda film izleme fırsatı bulduğunu belirterek Malatya'nın ulusal film sektörünün geldiği noktayı da görmüş olduğunu aktardı.

Şahin, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin bir emeğin neticesi olduğunu ifade ederek festivalin sahibinin Malatya halkının bizzat kendisi olduğunu söyledi.

Malatya Belediye Başkan Vekili Ertan Mumcu da bölgesinde bir kültür, finans ve ticaret merkezi olma yolunda ilerleyen Malatya'nın festivalle kültürel vasfını çok daha geliştirdiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Ödüller

Festivalin açılış gecesine yetişemeyen ve ertesi gün Malatya'ya gelebilen Amerikalı yönetmen John Sayles'e "Onur Ödülü" verildi.

Sayles'e ödülünü İranlı kadın yönetmen Tahmineh Milani verdi.

Ödül törenine Newyork'taki Sandy kasırgası nedeniyle katılamadığını anlatan Sayles, "Malatya'da çok iyi vakit geçirdik. Halka konukseverliği için çok teşekkür ederiz. Türkiye'yi tanımamız için çok iyi bir deneyim oldu. Buraya ilk gelişimiz. Gözlemledik ki Malatya büyümekte olan bir şehir. Umut ediyoruz ki, şehirle birlikte festival de büyüyecektir. Çok güzel anılarla ve 20 kilo kayısı ile döneceğiz" ifadelerini kullandı.

İranlı yönetmen Tahmineh Milani ise Sayles'e ödülünü vermenin kendisi için onur olduğunu söyledi.

Kristal kayısı ödülleri sahiplerini buldu

Yerli ve yabancı bir çok oyuncunun da iştirak ettiği törende, uzun ve kısa metrajlı film yarışmalarında en iyi seçilen filmler Kristal Kayısı Ödülü'nün sahibi oldu.

Uluslararası uzun metraj dalında en iyi film ödülü yönetmenliğini Pablo Larrain'in yaptığı Şili yapımı "No" filmine verildi. Amerikan yapımı "Düşler Diyarı" filminin yönetmeni Benh Zeitlin en iyi yönetmen seçildi. En iyi kadın oyuncu Kanada yapımı "Savaş Cadısı" filminin oyuncularından Rachel Mwanza oldu.

En iyi erkek oyuncu kategorisinde ise İsrail yapımı "Müfettişler" filminin oyuncusu Roy Assaf Kristal Kayısı ödülüne layık görüldü.

En iyi senaryo Kanada yapımı "Lazhar Bey" adlı film senoryosu ile Philippe Falardeau'ya verildi.

En iyi özgün müzik ödülünü de No filminin müziğini yapan Carlos Cabezas aldı.

Ulusal uzun metrajda en iyi film, "Tepenin Adı", en iyi yönetmen "Lal Gece" filminin yönetmeni Reis Çelik, en iyi kadın oyuncu "Zerre" filmindeki performansı ile Jale Arıkan seçildi. En iyi erkek oyuncu ödülünü "Tepenin Ardı" isimli filmde oynayan Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Furkan Berk Kiran, Mehmet Okur isimli oyuncular paylaştı.

Senaryosunu Emin Alper'in yazdığı "Tepenin Ardı" filmi en iyi senaryo ödülünü de aldı. En iyi özgün müzik ise "Ateşin Düştüğü Yer" isimli filme yaptığı müzikle Saki Çimen'e verildi.

Ulusal kısa metraj dalında da dalında en iyi seçilen filmler Kristal Kayısı ile ödüllendirildi.