Hileli gıdaya hapis cezası geliyor

Hileli gıdaya hapis cezası geliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kasım ayında Meclis gündemine gelecek torba yasaya yanıltıcı reklamlara hapis cezası getiren hükümlerin ekleneceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, geceyi geçirdiği Edirne'deki otelde sabah gazetecilerle bir araya geldi. Edirne'de devam eden yatırımlarla ilgili bilgiler veren Bakan Müezzinoğlu, gazetecilerin  "Yüzde 100 et" ibaresiyle satılan ürünlerde dalak, işkembe, yürek, bağırsak, akciğer, meme gibi sakatatın yanı sıra kemik, deri, kıkırdak ve kıl' gibi maddeler tespit edildiğini hatırlatılması üzerine, yanıltıcı reklamlara hapis cezası getirileceğini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, "Bu anlamda Sağlık Bakanlığı'nın bir denetimi yok. Bu konudaki denetimleri, standardı belirleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapıyor. Ama cezai müeyyideleri arttıran hükümler torba kanun tasarısına konulacak. Torba kanun bu hafta gelecekti, bazı teknik nedenlerle ertelemek durumunda kaldık. Tahmin ediyorum kasım ayında Meclis'e gelecek. O zaman orada cezai müeyyideler, yaptırımlar artınca ve hapis cezası da devreye girince daha ciddi bir kontrol sistematiği olmuş olacak" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, "Şimdi vatandaşı aldatan, yanıltan veya içinde söylendiğinin dışında katkı maddesi olanlar tabii ki  'para cezasını ödedim yapmaya devam ederim' bu doğru değil. Bizim bu yanıltıcı reklamlar dediğimiz işte 'bu gıdayı al, şu hastalığın tedavi olsun' gibi  'her türlü derde derman' gibi televizyonlarda yer alan reklamlar gibi bütün bunlarla ilgili düzenlemelerimiz bu torba kanun içerisinde var" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS