2019 Sevgililer Günü ne zaman, hangi tarihte?

2019 Sevgililer Günü ne zaman, hangi tarihte?

2019 Sevgililer Günü ne zaman, hangi tarihte
expand

2019 yılında Sevgililer Günü’nün ne zaman kutlanacağı sürpriz hazırlamak isteyen çiftler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Her yıl aynı tarihte kutlanan özel günde özellikle uzakta olan çiftler birbirlerini hatırlamak için Sevgililer Günü hediyelerini tercih ediyor. Peki, bu yıl Sevgililer Günü hangi tarihte kutlanacak?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Sevgililer Günü’nün hafta içine denk gelmesi nedeniyle buluşma imkanı olmayan birçok çift kutlama için mesajları ve hediyeleri tercih edecek. Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan bu özel gün 2019 yılında Perşembe gününe denk geliyor. Peki, yurt dışında Valentine’s Day olarak bilinen Sevgililer Günü neden kutlanıyor?

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Bir ritüel olarak her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlandığı ifade edilmektedir. Sevgililer Günü, normal bir hediye alıp vermekten daha çok, partnerler arasında romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak da kabul edilmektedir.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow