2020 Miraç Kandili ne zaman, Şaban ayı hangi tarihte başlıyor?

2020 Miraç Kandili ne zaman, Şaban ayı hangi tarihte başlıyor?

2020 Diyanet Dini Günler Takvimi içerisinde Miraç Kandili tarihi ve Şaban ayının başlayacağı tarih yerini almıştı. Her sene dini günler için takvimi yayınlayan Diyanet, bu yılki günler için de yine aynı şekilde takvimi paylaşmıştı. Peki, 2020 Miraç Kandili ne zaman, Şaban Ayı hangi tarihte başlıyor?

Miraç Kandili 2020 yılında Mart ayı içerisinde idrak edilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşılan dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre 21 Mart 2020 Cumartesi günü Miraç Kandili olacak.


ŞABAN AYI NE ZAMAN?


Üç ayların ikincisi olan Şaban ayı ise yine Mart’ın sonunda başlayacak. 1441 Şaban 1, 25 Mart 2020 Çarşamba günü idrak edilecek.


Peki, Miraç Kandili’nin İslam alemi için önemi ne? İşte Diyanet’in paylaştığı o bilgiler…


MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?


Miraç, Mekke döneminde, risaletin zor zamanlarında, Sevgili Peygamberimizin, bir gece, Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptığı ve Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü yolculuğu ifade etmektedir.


Miraç; günde 5 vakit namaz ile yükselişin manası, hikmeti, hakikati ve evrensel mesajlarını yaşayarak Âlemlerin rabbinin sonsuz rahmet ve merhametine ulaşmaktır. 


Miraç, paylaşma, dayanışma, sevgi, saygı ve güzel ahlak gibi değerlerle insani yükseliş için büyük bir fırsat; merhameti azalan kalplerin, eşref-i mahlûkat olma bilinci zayıflayan insanın yeniden dirilişi için en büyük imkândır.


Miraç; varoluşun gaye ve hikmetini anlayarak, kendisi, çevresi ve Rabbiyle barışık, huzur ve güven içinde bir hayatın;  kan, gözyaşı, işgal, yoksulluk ve sefaletin olmadığı bir dünyanın inşası için çalışmaktır.  


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS