hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2023 Sevgililer Günü ne zaman, yarın mı? Bu yıl Sevgililer Günü tarihi hangi gün?

  2023 Sevgililer Günü ne zaman, yarın mı Bu yıl Sevgililer Günü tarihi hangi gün
  expand

  Bu yıl hafta içine denk gelecek olan Sevgililer Günü kapsamında çiftler aldıkları hediyeleri birbirlerine takdim edecekler. Peki, çiftlerin heyecanla bekledikleri Sevgililer Günü ne zaman, hangi tarihte? İşte 2023 Sevgililer Günü tarihi...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 yılında Sevgililer Günü salı gününe denk gelecek. Yani 14 Şubat 2023 Salı günü olacak. Ayrı konumlarda bulunan çiftler hediyeleri iletecekler. Peki, Sevgililer Günü’nün tarihinde ne yatıyor, neden 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanıyor?

  SEVGİLİLER GÜNÜ TARİHİ

  Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. 14 ve 15 Şubat tarihleri eski Roma halkının hayatında da önemli bir yere sahipti.

  Bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

  15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin ve genç kızların isimleri yazılı kura ile bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı.

  M.S. 469’da 469'da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda Aziz Valentine anısına kızların değil sadece azizlerin isimleri yazılıydı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aziz Valentine efsanesi ise Sevgililer Günü’nün en bilinen kökenini oluştur. Bugün Valentin ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir.

  Efsaneye göre; Aziz Valentine, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II’nin ordusunu güçlendirmek adına koyduğu genç erkeklerin evlenmesi yasağını gizlice kıydığı nikahlarla deliyordu.

  Claudius bunu fark ettiğinde Valentine'i hapse attı ve onu ölüme mahkum etti.

  Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat'ta idama götürülürken kıza "Senin Valentine'in" imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow