Ali Nurşani ve oğlu Engin Nurşani kimdir? Bakanlık harekete geçti

Ali Nurşani ve oğlu Engin Nurşani kimdir? Bakanlık harekete geçti

Ali Nurşani ve oğlu Engin Nurşani son günlerde Türkiye gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Hatırlanacağı gibi Halk Ozanı Ali Nurşani, gırtlak kanserine yakalanan oğlu Ozan Engin Nurşani için kamuoyundan yardım istemişti. Baba Nurşani’nin yardım isteği sonrası Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Peki, Engin Nurşani kimdir? İşte detayı…

“Ali Nurşani ve oğlu Engin Nurşani kimdir?” sorusunun cevabı son günlerde Türkiye’de en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Bilindiği üzere Ozan Ali Nurşani, sosyal medyadan oğlu Ali Nurşani için yardım çağrısında bulundu. Gönülleri fetheden Ozan’ın paylaşımı sonrası Sağlık Bakanı harekete geçti. Peki, Engin Nurşani kimdir? İşte cevabı…

ENGİN NURŞANİ KİMDİR?Engin Nurşani, asıl ismi Engin Ayhan olup 1984 yılında Almanya'nın Krefeld şehrinde doğmuştur. Aşık Ali Nurşani ve Angelika Nurşani çiftinin iki çocuğundan küçüğü olan Engin Nurşani, Özgün Türk Halk Müziği sanatçısıdır, halk arasındaki deyimiyle bir ozandır. Evlidir ve Ozan Ali adında bir erkek çocuk sahibidir. Küçük yaşlardan itibaren babasından müzik eğitimi almış beraber konserlerine katılmıştır. 2003 yılında çıkardığı ilk Albümü 'Adına bir çizik çektim' ile profesyonel müzik hayatına adım atmıştır. Bu albümü çıkarmadan önce babası Ali Nurşani karşı çıkmış bunun üzerine Engin Nurşani gizlice İstanbul'a giderek müzik stüdyosunda deneme yapmış, sesini beğenilmesi ile ilk albüm çalışmalarına başlanmıştır. Ali Nurşani bu olaydan sonra engel olmamış hatta destek olmuştur, başlarda karşı çıkma sebebi ise uzun yıllarını verdiği müzik dünyasında gördüğü vefasızlığın Engin Nurşani'nin de başına gelmesini istemeyişidir daha sonra Engin Nurşani'nin albümlerinde şiir okumuştur. (Oğul, Bülbül)Şimdiye kadar toplam dört albüm çıkarmıştır.

Tarih sıralamalı liste:

Adına bir çizik çektim - Temmuz 2003

Mutlu musun - Temmuz 2006

Sen nefsine köle oldun - Kasım 2007

Gözün aydın - Ekim 2012

2008 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki bir açılışa katıldıktan sonra Gaziantep'e geri dönerken arkadaşının kullandığı araç, Göksun - Kahramanmaraş kara yolu Püren Tüneli girişinde aşırı hız ve dikkatsizlik yüzünden şarampole yuvarlandı. Kazadan sonra bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra tekrar sağlığına kavuşan sanatçı şimdi ise gırtlak kanseri ile mücadele ediyor.

ALİ NURŞANİ KİMDİR?

2 Şubat 1959 tarihinde Gaziantep'in İslahiye ilçesinde dünyaya geldi. 1970'li yıllardan bu yana  müzikal yaşamın içinde olan Aşık Ali Nurşani, müzik hayatı boyunca pek çok türkü besteledi ve sayısız çalışmaya imza attı.

1979 yılında gittiği bir konser sonrasında Almanya’da kaldı. Alman asıllı Angelika Nurşani ile evli olan sanatçının, bu evlilikten dünyaya gelen iki çocuğundan küçüğü Engin Nurşani de Türk Halk Müziği sanatçısıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS