Son Dakika

Asgari ücret ne kadar oldu? 2018 asgari ücret zammı ve AGİ belli oldu

Asgari ücret ne kadar oldu? 2018 asgari ücret zammı ve AGİ belli oldu

Asgari ücret ne kadar oldu? 2018 asgari ücret zammı ve AGİ belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün 2018 asgari ücret zammını belirledi. Böylece yaklaşık 6 milyon çalışanın beklediği 2018 asgari ücret miktarı belirlenmiş oldu. İşçi tarafı asgari ücretin net bin 893 lira olmasını talep ederken, işverenler bu talebi yüksek buldu. TÜRK-İŞ, TİSK ve Çalışma Bakanlığı'nın birlikte belirlediği asgari ücret tutarı 2018 yılında net bin 603 TL oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Asgari ücret konusunda yaklaşık 6 milyon çalışan tarafından büyük bir merakla beklediği açıklama geldi. 4. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından 2018 asgari ücret zammı açıklandı ve asgari ücret tutarı belli oldu. 1Aralık 2017'de başlayan görüşmeler kapsamında dört toplantı yapan komisyon 2018 asgari ücret miktarını net bin 603 TL olarak belirlendi.

Asgari ücret zammı belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılı asgari ücret rakamını belirlemek üzere dördüncü kez toplandı. Komisyon toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklama yaptı. Sarıeroğlu; "Asgari ücreti belirleme çalışmaları 1 ay boyunca sürdü. Uzun süren müzakere süreci ardından nihayete erdirdik. Komisyonun çoğunluğuyla karar verdik. Bu yüzden müzakereler uzun sürdü. Brüt olarak 2029 lira, net 1603 lira olacak. Artış yüzde 14,2 olacak. 2016'dan itibaren başlattığımız asgari ücret desteği 2018'de de sürecek." dedi.

Görüşmeler nasıl geçti, neler talep edildi?

İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 15 Aralık'ta Türk-İş Genel Merkezi'nde, üçüncü toplantısını 22 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) düzenleyen komisyon, dördüncü ve son olması beklenen toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yaptı. Toplantıda işçileri Türk-İş, işverenleri TİSK temsil etti.

Mevcut durumda brüt bin 777 lira, net bin 404 lira olan asgari ücretin, ortalama yüzde 12 enflasyon dikkata alınarak zam yapılması halinde brüt bin 990 lira, net bin 572 lira olması tahminler arasında yer alıyor. Böyle bir sonuçta, bekar bir işçi için Asgari Geçim İndirimi'nin de (AGİ) 149 lira olması söz konusu.

Görüşmelerde Türk-İş asgari ücretin net bin 893 lira olmasını talep ederken, DİSK ise net 2 bin 300 lira talebinde bulunuyor. İşçi tarafları bu rakamları telafuz ederken TİSK ise talep edilen ücretleri yüksek buluyor. Ücret konusunda ayrılıklar sürse de işçi ve işveren temsilcileri hükümetin işverenlere verdiği 100 liralık asgari ücret desteğinin yeni yılda sendikal örgütlülüğün olduğu işyerlerinde devam etmesi konusunda hemfikir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Yıldırım: En iyi şartlarda mutabakata varılacak

Başbakan Yıldırım, yeni asgari ücretin belirlenmesi sürecine ilişkin, "Uygun, en iyi şartlarda ne gerekiyorsa bu rakam üzerinde mutabakata varılacak. Hükümetimiz, yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir ve onların mağdur olmaması için her türlü tedbiri almıştır. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandırılacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Görüşmelerde işçileri neden Türk-İş temsil ediyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan işçileri Türk-İş'in temsil etmesinin nedeni en fazla üyeye sahip konfederasyon olması. TİSK için de durum aynı şekilde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.