Son Dakika

Asit yağmuru ne demek? Asit yağmuru ne zaman yağacak?

Asit yağmuru ne demek? Asit yağmuru ne zaman yağacak?

Asit yağmuru ne demek? Asit yağmuru ne zaman yağacak?

Asit yağmuru son birkaç günde en çok merak edilip araştırılan konular arasında yer alıyor. Bu akşam saatlerinden başlamak üzere önümüzdeki hafta Salı gününe kadar yağmur bekleniyor. Başlayacak olan yağışın asit yağmuru olacağı iddia ediliyor. Peki, asit yağmuru nedir? Asit yağmuru ne zaman yağacak? İşte, merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul’da bu akşam saatlerinden itibaren önümüzdeki hafta Salı gününe kadar yağmurun etkili olması bekleniyor. Bu yağmurun da asit yağmuru olacağı iddia ediliyor. Peki, asit yağmuru nedir? Asit yağmuru ne zaman yağacak? İşte, merak edilen detaylar…

ASİT YAĞMURU NE ZAMAN YAĞACAK?

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli yaşanacak yağışların asit yağmuru olmadığını söyledi Yani asit yağmuru aslında yaşanmayacak.

ASİT YAĞMURU NEDİR?

Asit yağmuru, asidik kimyasalların yağmur, kar, sis, çiy veya kuru parçacıklar halinde yeryüzüne düşmesine verilen isimdir.

ASİT YAĞMURU NASIL OLUŞUR?

Atmosfere yayılan kükürt dioksit azot dioksit ve karbondioksit gazlarının kimyasal dönüşümlerden geçtikten sonra bulutlardaki su damlacıkları tarafından emilmesi ile oluşur. Daha sonra bu damlacıklar yeryüzüne yağmur, kar gibi yollarla düşerler. Bu toprağın asitlik miktarını arttırır ve tatlı su kaynaklarının kimyasal dengesini bozar.

Havadaki tipik çap konsantrasyonunda oluşan yağmurun pH'ı 5.6 civarındadır. Bu yüzden pH'ı 5.6'nın altındaki yağmur asit yağmuru olarak nitelendirilir. Ama doğal asit kaynakları yüzünden yağmurun pH'ı zaten 4.5 ile 5.6 arasında değiştiği için 5.0'ın altı daha doğru bir ölçü olarak nitelendirilebilir.