Kenan Yaşar kimdir, hangi görevlerde yer aldı? Kenan Yaşar AYM üyesi oldu

A A

20.01.2022 - 09:35 Son Güncelleme:

AYM üyeliğine seçilen Kenan Yaşar son olarak Çorum Barosu Başkanı olarak görev almıştı. Rakiplerinden daha fazla oy alarak AYM üyesi olan Yaşar, daha önce de Çorum Barosu’nda farklı görevlerde bulunmuştu. Peki, Kenan Yaşar kimdir, kaç yaşında?

Kenan Yaşar kimdir, hangi görevlerde yer aldı? Kenan Yaşar AYM üyesi oldu

Anayasa Mahkemesi’nde üyeler arasına eklenen son isim Kenan Yaşar oldu. Çorum Barosu’nda başkan olarak görev yapan Yaşar, seçimle birlikte AYM üyeliğine gidecek isim oldu. İşte Kenan Yaşar’ın yaşamıyla ilgili bilgiler…

KENAN YAŞAR KİMDİR, HANGİ GÖREVLERDE YER ALDI?

Kenan Yaşar, 1971 yılında Çorum Mecitözü'de dünyaya geldi.  İlk, orta ve lise öğrenimi İskilip'te okudu. Lise yıllarında şiir ve edebiyata ilgi duydu. Çok sayıda şiiri bulunan Kenan Yaşar, bir dönem 'Aşkın -e Hali' adlı edebiyat dergisi çıkarmıştır.

Önlisans eğitimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tapu Kadastro bölümünde, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 1996 yılından Çorum Barosuna kaydolarak serbest avukatlık yapmaya başladı. Çorum Barosu'nda genel sekreter olarak görev yaptı. 2018-2022 yılları arasında Çorum Baro Başkanlığı görevinde bulundu.

AYM üyeliğinden yaş haddi nedeniyle 31 Ocak'ta emekliye ayrılacak Celal Mümtaz Akıncı’dan boşalacak koltuğa yeni üye seçimi TBMM Genel Kurulu'nda yapıldı. Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan'ın aday olduğu AYM üyeliği için gizli oylama yapıldı. Yapılan 3 tur oylama sonucunda Kenan Yaşar 302 oy alarak AYM'nin yeni üyesi seçildi. 

.