Babil nerede? Babil dizisi ne zaman, hangi gün?

Babil nerede? Babil dizisi ne zaman, hangi gün?

Başrollerinde Halit Ergenç ve Ozan Güven gibi isimlerin yer aldığı Babil dizisi 1. bölümü ile yayın hayatına başlıyor. Peki, dizinini adını aldığı Babil nerede bulunuyor? İşte “Babil ne zaman, hangi gün yayınlanacak?” sorusunun yanıtı…

Babil dizisi oyuncuları 17 Ocak 2020 Cuma günü yayın hayatında ilk sınavını veriyor. Merakla beklenen proje Cuma günleri saat 20:00’de yeni bölümleriyle ekranda olacak. Projenin konusu ve karakterleri ise oldukça dikkat çekti. Peki, dizinin adını aldığı Babil nerede yer alıyor?


BABİL OYUNCULARI VE KONUSU İÇİN TIKLAYINIZ…


BABİL NEREDE?


Babil, Mezopotamya'da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır.


Başlangıçta Akad İmparatorluğu'nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya'ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur.


Hammurabi'nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS