Bedelli askerlik çıkacak mı? Twitter'da gündem #BedelliAskerlikGeliyor

  1. Ajanda
Bedelli askerlik çıkacak mı? Twitter'da gündem #BedelliAskerlikGeliyor
Bedelli askerlik çıkacak mı? Twitter'da gündem #BedelliAskerlikGeliyor

Bedelli askerlik konusu sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında yer alıyor. Son bedelli uygulamasının ardından 3 yıl geçmesi ve bedelli bekleyenlerin sayısında yaşanan artış, "Bedelli askerlik çıkacak mı?" sorusunu gündeme getirdi. Twitter'da #BedelliAskerlikGeliyor hastag'iyle tweet atan binlerce vatandaş hükümetin bedelli askerlik için adım atmasını bekliyor.

Bedelli askerlik için bekleyiş devam ediyor. Sosyal medyada son günlerde en çok konuşulan konuların başında bedelli askerlik geliyor. Özellikle Twitter'da bu konuda çok binlerce vatandaş tweetler atarak konu hakkındaki düşüncelerini ifade etti. #BedelliAskerlikGeliyor hashtag'ıyla atılan tweetlerde bedelli askerlik isteyenler kurulu düzenlerinin bozulmaması ve bunun yerine devlete maddi anlamda destek vermelerinin daha doğru olacağını ifade etti. Öte yandan bedelli askerlik uygulamasına karşı çıkanlar da bu hashtag altında fikirlerini paylaştılar. Sosyal medyada oluşan bu gündem "Bedelli askerlik çıkacak mı?" sorusunu da beraberinde getirdi ancak henüz bu konuda hükümetten yeni bir açıklama gelmedi.

Son bedelli 3 yıl önce çıktı

Bedelli askerlik bekleyenler son bedellinin ardından geçen süreyi göz önünde bulundurarak beklentilerini ifade ediyor. Türkiye'de bedelli askerlik uygulaması en son 2014 yılında hayata geçirildi. İlk olarak 35 bin Türk Lirası ödenmesi konuşulan bedelli askerlik uygulamasında bedel yapılan görüşmeler sonucunda 18 bin Türk Lirası'na düşürülmüştü. Yine yaş sınırınıın düşük tutulması ile birlikte daha fazla insanın bedelli askerlik uygulamasından faydalanması sağlanmıştı. Daha önce de 2011’de bedelli askerlik çıkmış ve bedel 30 bin lira olarak belirlenmişti.

Yurt dışında çalışanların durumu

Yurt dışında çalışanların askerlik durumu daha farklı. 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabiliyor. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.

Son bedelli askerlikte şartlar nelerdi?

2014'te uygulanan bedelli askerlikte şu şartlar belirtilmişti:

"Her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.
Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde bu hükümlerden yararlanabilecekler.

Uygulama kapsamında ödenecek paralar, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına TC Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankasında açılacak hesaba yatırılacak.

Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari adli soruşturma ve kovuşturma yapılamayacak. Başlatılmış olanlar sona erdirilecek ve bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilemeyecek."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS