Dengi Dengine dizisi konusu, oyuncuları ve karakterleri

TRT1’in mini dizisi Dengi Dengine bayram boyunca diziseverlerle buluşacak. Müziğin başarılı isimlerinden Murat Kekilli’nin TV ekranlarına döndüğü proje konusu ve oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Peki, Dengi Dengine dizisinin oyuncuları kimler ve bu oyuncular hangi karakterlere hayat veriyor?Dengi Dengine dizisi oyuncu kadrosu bayram boyunca TRT1 ekranlarında olan mini dizi projesinde yer alan isimleri merak eden kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. İşte projenin oyuncu kadrosu içerisinde yer alan isimler ve karakterlerle ilgili detaylar...
Su Kutlu (GÖKÇE)
Gökçe grubun lideri konumundadır. Rock müziği yapmanın felsefi bir alt yapısı olduğuna inanır. Grubu bir arada tutmaya çalışır. Odaklandığı tek şey festivale katılmak için hazırlamaları gereken klibe para bulmaktır. Yaptıkları müziğin bir ruhu olduğuna, hayattaki her şeyi kabul etmemeleri gerektiğine inanır. Ramazan davulculuğu işine başta karşı olsa da sonradan kabul etmek durumunda kalacaktır. Gökçe de 20’li yaşlarındadır. Simsiyah giyinir ve vücudunun farklı yerlerinde dövme vardır.

Mert’in zengin bir aileden gelmesi ve gruba tam olarak adapte olamaması Gökçe’yi sinirlendirir. Yer yer ondan kurtulmak istediği de olacaktır. Ama ortak paydaları olan festivale katılma hayali uğruna her şeye katlanmak zorundadır. Mahalleli ile en büyük çatışmayı Gökçe yaşayacaktır. Ama sonunda en büyük dönüşüm de Gökçe’nin dönüşümü olur. Mahalleliye olan önyargısı, onları tanıdıkça ortadan kalkacaktır.
Baran Can Eraslan (CENK)
Cenk grubun suya sabuna dokunmaz kişisidir. Herkesle arasını iyi tutmaya çalışır. Punk müziği yapmanın ahlaki kurallarına inanır ancak Gökçe kadar katı değildir. Gökçe’yi herhangi bir meselede ikna etmeyi başarır. İnsanların dilinden anlar ve herkese ona göre davranır. Gökçe’ye gelişen olaylar karşısında her seferinde “önyargılı” olmaması gerektiğini söyler. Giyimi kuşamı gruptakilerle aynıdır. Mert’le yaşıttır. Küpe takmaktadır ve boynunda bir dövmesi vardır.

Cenk, Gökçe’nin çok gergin olduğu durumlarda araya girerek durumu kurtarmaya çalışır. Mahalleli ile aralarında yanlış anlaşılma olduğunda hemen öne atılır ve bu yanlış anlaşılmaları çözmeye çalışır. Grubun lideri Gökçe olsa da Cenk’in sağduyusu onları bir arada tutmaktadır. Onun için Ramazan davulculuğu yapmak hayallerini gerçekleştirebilmeleri için bir araçtır. O buna hiç takılmaz. Sadece işini yapar.
Murat Kekilli (SEYFİ)
50 yaşlarında olan Seyfi grubun en yaşlısıdır. Elim bir trafik kazası sonucunda oğlunu kaybetmiştir. Aynı kazada işitme yetisi de büyük bir ölçüde yok olmuştur. Oğlu Toprak’ın yerine gruba katılmasındaki tek motivasyonu; grubun bir festivalde sahne alma çabasıdır. Çünkü bu hayal oğlu Toprak’ın hayalidir. Seyfi sıradan bir Anadolu insanıdır. Gruba katıldıktan sonra adaptasyon sürecine girmiştir ve kendi dünyasındaki “Punkcı” tipolojisine evirilmeye çalışmaktadır. Gruba ve onların hayat tarzına bakışı, bir Anadolu insanınınkiyle tıpatıp aynıdır.

Seyfi, kulağı çok az duyduğu için gruptakilere zaman zaman problem çıkarır. Birlikte şarkı söylerlerken sesi herkesten yüksek çıkar ve gruptakileri demoralize eder. Seyfi, gruba adaptasyon sağlamak için saçını uzatmış ve simsiyah giymeye başlamıştır. Bu durumla barışık olmaması onu kendi içinde zor duruma düşürür. İş grubun hayali olan festivalde sahne alma konusuna gelince, kendine her şeye hazır hissedecektir.
Bora Akkaş (MERT)
Rock grubunun üyelerinden biri olan Mert, zengin aile çocuğudur. 20’li yaşlarında, ağzını yayarak konuşan bir gençtir. Punk müziği yapmanın etik kurallarını bir türlü anlayamamıştır. Kendi dünyasında bu kuralları “fakirlik” olarak adlandırır. Bu sebeple de grubun bir nevi lideri olan Gökçe, kendisini grupta istemez. Giydiği kıyafetleriyle ve imajıyla tam bir düşük profildir. Bunun yanı sıra yaptığı sakarlıklar gruptakiler tarafından artık tuhaf karşılanmamaya başlanmış ve onun bir karakteristik özelliği olarak kabul görmüştür.

Mert ayrıca mahalledeki Özel Cihangir Üniversitesi’nde okumaktadır. Üyesi olduğu Top-Rock Grubu’nun bir festivalde sahne alma hayali vardır. Gruptaki herkes iş aramaya koyulmuştur. Aranan iş hiç beklemedikleri kişi tarafından bulunur. O kişi Mert’tir. Mahallenin muhtarı, üniversitenin rektörü olan Niyazi’den davulcu bulmasını ister. Niyazi’nin aklına Mert gelir. Çünkü o, grubun davulcusudur. Ama bu iş ne grubun ne de onun beklediği bir iş değildir. Ramazan dolayısıyla davulcu arayan mahalle muhtarıyla bu konuda anlaşan Mert arkadaşlarını da mahalleye getirir. Grup bu işi hayallerini gerçekleştirmek için yapmak durumunda kalacaktır.
Şinasi Yurtsever (NİYAZİ)
50 yaşlarında bir Profesör olan Niyazi, muhtarın mahalledeki 3 katlı binasını kiralayarak özel bir üniversite açmıştır. Tek amacı paradır. Para için her şeyi yapar. Tamamen ticari maksatlar ve kar amacıyla üniversiteyi yöneten Niyazi Cihangir, üniversitenin sadece rektörü değil aynı zamanda Mütevelli Heyeti Başkanı, Rektör Yardımcısı Vekili, MMF Dekan Vekili ve İİBF Dekan Vekili’dir. Masrafları mümkün olduğunca düşük tutabilmek için üniversitede kadro açmaz.

Grubun iş bulmasına vesile olan kişi de Niyazi’dir. Öğrencisi Mert’in bir rock grubunda davulcu olduğunu bilmektedir. Muhtar kendisinden Ramazan davulcusu bulmak için yardım istediğinde Mert’i önerir. Bunun karşılığında ise muhtardan yeni yılda yapacağı kira zammını geri çekmesini ister. Niyazi karşılıksız hiçbir şey yapmaz. Yaptığı her şeyde bir çıkar güder. Grup işe başladığında mahallelinin onlardan şikayetçi olduğunu muhtardan öğrenir ve Mert ile arkadaşlarını çağırarak onlara telkinde bulunur. Çünkü onlara referans olmuştur.
Altan Erkekli (MUHTAR)
Muhtar 50 yaşlarındadır. Bıyığı vardır ve muhtar şapkası takmaktadır. Kısa boylu bir yapısı vardır. Görünüşü tam olarak köy muhtarlarını andırmaktadır. Mahallenin işlerini çözmek için yapmayacağı şey yoktur. Mahallede birden çok evi vardır. Üniversite binası da ona aittir. Her şeyini mahalle için kullanır ancak mahalleliye bir türlü yaranamaz. Çünkü her şeyi halletmeye çalışsa da elinde olmadan hep bir şeyleri yanlış yapar. Rock grubunu Ramazan davulcusu olarak işe alması da bu yanlışlardan biridir.

Muhtarın durumu kurtarmak adına aldığı kararlar, mahalleli tarafından hiçbir zaman beğenilmeyecektir. Fatma ile İmam sürekli muhtardan şikâyet eder. Muhtar rock grubunu ikinci evinin alt katına yerleştirir. Üst katta ise Mevlüde Teyze oturmaktadır. Muhtar ömrünün son günlerini yaşayan Mevlüde Teyze’ye de sahip çıkmıştır. Rock grubuna da sahip çıkan muhtar, kendi yanlışının üzerini kapatmak için bin takla atar. Mahalleli grubun davul çalmamasından ve gece rock şarkı söylemesinden şikayetçi olacaktır. Muhtar mahalleliyi ikna ederek gençlere şans vermeleri gerektiğini söyler.
Bülent Seyran (NACİ)
Naci, mahallenin en enteresan insanıdır. 50’li yaşlarında olan Naci orta boylu ve bıyıklıdır. Askerliğini yaptıktan sonra mahallede çay ocağı açmıştır. O günden bu yana mahallenin çaycısıdır. Veresiye çay satmayı sevmez, cimridir. Buna rağmen mahallelinin çoğu bir şekilde çay parasını yazdırır. Kimseyle tartışmaya girmez; herkesi haklı bulur. Her şeye söylenecek bir sözü vardır ama hiçbir zaman kendine ait fikri yoktur. Ortaya atılan her şeye “doğru” der. Kavga etmeyi, mücadele etmeyi sevmez. Kolay pes eder. Öyle ki; aynı anda söylenilen karşıt fikirlerin hepsine de “doğru” der.
Ergül Miray Şahin (ELİF)
30’lu yaşlarında olan Elif, Kur’an kursu hocasıdır. Başörtülü, dindar ve güzel bir kadındır. Mücadeleci bir karakteri vardır, pes etmez. Önyargılı değildir. Kur’an öğretmeyi, bilgi paylaşmayı sever ama annesinin Kur’an kursuna gelmesinden rahatsız olur. Çünkü annesiyle uğraşmaktan işini yapamaz hale gelmiştir. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte mahallenin yaşlı kadınları da Kur’an kursuna kaydolur. Elif, yaşlı kadınlara Kur’an öğretmekte zorlanır ancak vazgeçmez. Bir süre sonra Elif’in yardımına Gökçe koşacaktır. Gökçe kısa sürede Kur’an öğrenip, hafıza teknikleriyle yaşlı kadınlara Kur’an okumayı öğretir.
Ömer Turan (TOPRAK)
20 yaşlarındadır. Seyfi’nin oğludur. Rock grubunun üyesiyken elim bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmiştir. Tek hayali grubun bir festivalde sahne almasıdır.
DENGİ DENGİNE DİZİSİNİN KONUSU NE?
Arkadaşları Toprak’ı elim bir trafik kazasında kaybeden Mert, Gökçe ve Bora; bir rock festivalinde sahneye çıkmak isteyen Toprak’ın en büyük hayalini gerçekleştirmek için babası Seyfi ile beraber çalışmaya başlarlar. Ancak bu uğurda para kazanmaları ve çekecekleri kliple festivale kabul edilmeleri gerekmektedir. İş arama serüvenleri tuhaf bir rektör olan Niyazi’nin odasında son bulur. Niyazi’nin teklifiyle mahalle muhtarının yanına gider ve kendilerini bir anda ramazan davulcusu olarak bulurlar.
ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS