Donbas nerede, neden önemli? Donbass bölgesi hangi ülkede? Donbas haritadaki yeri!

A A

24.02.2022 - 15:44 Son Güncelleme:

Rusya-Ukrayna sıcak gelişmelerinin ardından Donbas merak edilmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Donbass'a yönelik askeri operasyon başlattıklarını duyurdu. Peki, kilit bölge olarak görülen Donbas nerede, neden önemli, neresi? İşte konuyla ilgili detaylar..

Donbas nerede, neden önemli? Donbass bölgesi hangi ülkede? Donbas haritadaki yeri!

Rusya-Ukrayna son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz gün Putin halka sesleniş konuşmasında Putin, "Donbas tarihsel olarak Rusya'nın bir parçasıdır." dedi ve dünyaya Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararını onayladığını duyurdu.

Son olarak ise Putin, "Rusya'nın NATO'nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimleri boşa çıkarıldı. İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız" ifadelerini kullandı. Rusya'nın kararı, uluslararası kamuoyunda tartışılmaya devam edilirken, Ukrayna ordusu da Donbass'a yönelik saldırılarını artırdı. Son olarak Putin, Donbas'a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

DONBASS HAKKINDA BİLGİ

Donbass veya Donbass, Güneydoğu Ukrayna'da, topraklarının bir kısmı Rus-Ukrayna Savaşı sırasında kısmen tanınan ayrılıkçı devletler, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti tarafından işgal edilen tarihi, kültürel ve ekonomik bir bölgedir.


DONBAS NEREDE, NEDEN ÖNEMLİ?

Daha önce pek kimsenin ilgisini uyandırmayan Ukrayna'nın bu doğu bölgesi, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle şu sıralarda dünyanın ilgi odağı haline geldi. Geniş kömür rezervlerine sahip Donbas Havzası hem Ukrayna hem de Rusya açısından önemli. Ukrayna bölgeden ekonomik gelir elde ederken, Rusya da tarihi bağlarından dolayı burayı önemsiyor. Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk şehirlerini içeren bölgeyi içeriyor. Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinin girişinde "Donbas Ukrayna'nın kalbidir" diye yazıyor. Donbas, yani diğer adıyla Donets Havzası'na ekonomik açıdan bakıldığında bu sözün ne denli yerinde kullanıldığı da ortaya çıkıyor. Burası Rusya sınırına kadar dayanan geniş kömür rezervleriyle Avrupa'nın dördüncü büyük maden bölgesi. Donbass Savaşı ya da Doğu Ukrayna Krizi, Rusya destekli Novorossiya Federal Devleti ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri arasında 6 Nisan 2014'ten beri Ukrayna'nın Donbass bölgesinde sürmekte olan savaştır.

Mariupol nerede, hangi ülkede? Mariupol neden önemli? Mariupol haritadaki yeri!

Mariupol nerede, hangi ülkede? Mariupol neden önemli? Mariupol haritadaki yeri!

5 Rus uçağı ve 1 Rus helikopteri düşürüldü! Rusya-Ukrayna krizi son dakika gelişmeleri..

5 Rus uçağı ve 1 Rus helikopteri düşürüldü! Rusya-Ukrayna krizi son dakika gelişmeleri..