En uzun yaşayan hayvanlar hangileri?

Doğa ile ilgilenenlerin en çok merak ettiği sorular içerisinde yer alan 'en uzun yaşayan hayvanlar hangileri' sorusu içerisinde 10 hayvan dikkat çekiyor.En uzun yaşayan hayvanlar hangileri?

En uzun yaşayan hayvanlar, doğal koşullar altında yaşayan ve bir şekilde savunma, gizlenme, saldırı güçleriyle ayakta duranlardır. Hayvanlar içerisinde en dikkat çekenleri listeledik. İşte ölüme meydan okuyan on hayvan...

10) Kızıl Deniz Kestanesi

Kızıl deniz kestanesi neredeyse ölümsüz olduğuna inanılmaktadır. Kuzey Amerika'nın Batı Kıyısı boyunca Pasifik Okyanusu'nun sığ suda bulunurlar. Bu küçük, dikenli yaratıkların 200 yıldan fazla yaşadığı bilinmektedir.

9) Koi Balığı

Koi genellikle 25-30 yıl yaşar ama 200 yaşından büyük yaşlara ulaşmış koi raporları vardır! Japonya'da “Hanako” olarak adlandırılan ünlü bir koi 1977'de öldü ve onun ölçeklerinden birinin büyüme halkaları üzerine yaptığı bir çalışma 226 olduğunu bildirdi! Bu onu Amerika Birleşik Devletleri'nden daha yaşlı yaptı!

8) Uzun Fineli Yılan

Yeni Zelanda ve Avustralya'ya özgü olan bu yılan balıkları, en eski yaşayan Long Fined Eel'in 106 yaşında olduğu kaydedildi. Grönland köpekbalığı gibi, bu balıklar çok yavaş büyürler.

7) Amerikan Papağanı

Amerikan Papağanı 60-80 yaşına kadar yaşayabilirler, üreme yaşları ise 30 ila 35 yıl arasında değişir. Maalesef Amerikan papağanların büyük bir çoğunluğu vahşi ortamda nesli tükenmekte ve birkaç tanesi halihazırda habitat tahribatı ve yasadışı evcil hayvan ticareti nedeniyle tükenmiştir.

6) Afrika Fili

Hayatta kalan en büyük Afrika filleri ortalama 70 yıllık bir ömre sahiptir ve son Zimbabwean çalışması, dişi Afrika fillerinin ölümüne kadar potansiyel olarak verimli kalabildiğini bulmuştur!

5) Galapagos Dev Kaplumbağa

En büyüğü 152 yaşında kaydedilen en büyük canlı tür kaplumbağası. En ünlü Galapagos Kaplumbağası, Adalarda yaşayan bir alt tür olan 'Lonesome George' idi, 100 yaşındaydı ve hâlâ genç bir yetişkin! Eşsiz flora ve faunası, evrim hakkındaki Charles Darwin'in teorilerine ilham kaynağı olan Ekvador sahillerindeki adalar için bir çeşit büyükelçi olmuştu.

4) Bowhead Balina

Bowhead balinaları ortalama 200 yıllık bir ömre sahiptir ve mavi balinadan sonra ikinci en büyük memelidir. İnsanlar, 100 yıl önce cildine gömülmüş bir zıpkınla canlı bir hayvan bulunduğunda yaşlılığı keşfedildi!

3) Grönland Köpekbalığı

Bu köpek balıkları 200 yaşına ulaşabildiği gibi 400 yıl yaşayanı keşfedildi. Çok uzun yaşarlar çünkü çok yavaş büyürler. Yılda yaklaşık 1 cm büyürler ve yaklaşık 100 yaşında olgunluğa ulaşırlar

2) Okyanus Quahog

Toplanan bazı örneklerin 400 yıldan daha eski olduğu hesaplanmıştır. Bu hayvanlar, en yüksek bildirilen yaşla, uzun ömürlü 507 yıl olan 'Ming' için, olağanüstü uzun ömürlüdür.

1) Ölümsüz Denizanası

Strese veya yaralanmaya maruz kaldığında erken durumuna geri dönebilen çok eşsiz bir denizanası. Bu, biyolojik olarak ölümsüz olduğu anlamına gelirken, pratikte sonsuza kadar yaşamazlar ve diğer hayvanlar gibi yaralanır ve yenilirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS